Aféra Serena. Jak bouře po scénách supermámy Williamsové změní tenis?

Američanka Serena Williamsová se hádá s rozhodčím během finále US Open. | foto: AP

14 2018
Namyšlená hysterka, nebo poškozená modla a oběť sexismu Serena Williamsová? Přísný, leč spravedlivý soudce, či sebestředný šovinista Carlos Ramos? Je tenis fér? A v čem se musí změnit? Řádění šampionky ve finále US Open vyvolalo a oprášilo řadu otázek. Zvolna se rýsují odpovědi.

Co si počít s koučováním?

Na mužském okruhu ATP a mezi dospělými na grandslamech je při zápasech zakázané. V kvalifikaci a v soutěžích juniorů a juniorek na US Open se mohlo s trenéry mluvit kdykoliv mezi výměnami. Na WTA Tour si je tenistky smějí jednou za set zavolat na poradu. Ve Fed Cupu a Davis Cupu sedí kapitán(ka) stále na lavičce. Slušný galimatyáš, což?

Drama Williamsové začalo udělením varování za signály jejího kouče Mouratogloua. Rozevlátá pravidla volají po sjednocení. „Musíme se tím zabývat, komunikace s trenéry by měla být povolena všude,“ řekl Steve Simon, boss WTA.

Jak přísní mají být soudci?

US Open udivilo extrémy při dohlížení na dodržování řádů: Trest za převléknutí trička a odhalení podprsenky Francouzky Cornetové na kurtu. Nepřítomnost dozorce v šatně při přerušení utkání Murray – Verdasco, při němž Španěl nerušeně hovořil s trenérem. Sestoupení soudce Lahyaniho z rozhledny a povzbuzování otráveně působícího Australana Kyrgiose při mači s Herbertem z Francie...

A konečně Ramosovo krocení Williamsové. Portugalec se podle řady lidí z branže i fanoušků Američanky choval necitlivě k legendě. Prý ji měl víc chlácholit a s trestáním posečkat. „Hvězdou show se opět stal rozhodčí. Má takto ovlivňovat výsledky? Kdy tomu učiníme přítrž?“ psal Mouratoglou na Twitteru.

Není pravda, že se koučování, třískání raketou a klení na dvorcích netrestá. Potíž spíš vězí v nedůslednosti či bázlivosti některých Ramosových kolegů a kolegyň vůči sebevědomým hráčkám a hráčům.

Tenisu by prospěl menší rozptyl při posuzování sporných situací.

Co bude s Ramosovou kariérou?

Po finále Osakaová – Williamsová se nezúčastnil slavnostního vyhlášení vítězky. Pořadatelé ho v třaskavé atmosféře bleskově odvedli do zákulisí. Ani další den neopustil hotel, aby se vyhnul konfliktům.

Sedmačtyřicetiletý Portugalec náleží k nejzkušenějším a nejuznávanějším mistrům svého cechu. Bazíruje na úctě k řádům. Dříve trestal Murrayho, Djokoviče i Kyrgiose.

„Serenaféra“ s ním zacloumala. Deníku Tribuna Expresso ale řekl: „Nemusíte mít starost. Jsem v pořádku, vzhledem k okolnostem. Je to citlivá situace, ale rozhodování na objednávku neexistuje.“

Američanka Serena Williamsová se zlobí ve finále US Open.

Williamsová jej nařkla ze sexismu. Část veřejnosti mu spílá a vyhrožuje. Těší ho povzbudivé zprávy od lidí z oboru a pochvala od mezinárodní federace ITF: „Verdikty pana Ramose byly v souladu s pravidly. Jednal profesionálně a čestně.“

Ramos už od pátku soudcuje daviscupové semifinále Chorvatsko – USA.

Jak zareagují rozhodčí?

New York Times citovaly nejmenované Ramosovy druhy, které dopálili organizátoři z USTA: „Předhodili ho vlkům za to, že dělal svou práci a nenechal si při tom nadávat.“

Smlouvy jim zakazují vystupovat v médiích, a tak další sudí anonymně promluvili pro britský Guardian. Podle nich vzplála diskuse o bojkotu zápasů Williamsové. Vadí jim, že se jich nikdo nezastane. A baví se o založení odborů, které by je v podobných situacích podpořily.

USTA třeba po aféře s podprsenkou Cornetové svižně upravila pravidla, povolila pohoršeným ženám převlékání na kurtu a zrušila výrok rozhodčího. Na schůzce před turnajem přitom výměnu úboru na dvorci údajně výslovně zakázala.

Dá se očekávat, že se pánové a dámy z umpireů a jejich čároví pobočníci pokusí hájit kolektivně.

Jsou ženy utlačovány?

Když Serena na tiskovce vinila Ramose ze sexismu a slíbila, že bude dál bojovat za ženská práva, část reportérů tleskala. Katrina Adamsová, šéfka USTA, pak pronesla: „Pořád vidíme chlapy, jak křičí na rozhodčí. Není rovnost v posuzování jejich chování a chování tenistek.“

Plamenně hovořila Billie Jean Kingová. I Steve Simon z WTA se zastal své primadony: „Ramos s ní jednal s odlišnou úrovní tolerance, než jakou používá vůči mužům.“

Srb Novak Djokovič řekl, že Ramos mohl být v grandslamovém finále mírnější a trpělivější, ale odmítl zobecnění: „Nesouhlasím s panem Simonem. S tenistkami a tenisty se zachází podle dané situace.“

Američanka Serena Williamsová úšklebkem reaguje na pokažený úder ve finále US...

Na Flushing Meadows letos rozdali rozhodčí 86 trestů mužům a 22 ženám, což nesvědčí o útlaku dívek a dam. Za aféru „striptérky“ Cornetové se hned pořadatelé omlouvali, rušila se pokuta a přepisovaly řády.

I jinak se na dvorcích rovnoprávnosti daří. Vždyť už v roce 1973 na US Open dostali zástupci obou pohlaví stejné odměny, což ostatní grandslamy později napodobily.

Debaty na toto téma jen tak neutichnou, spory prosákly i mimo tenisovou bublinu, o čemž svědčí též příběh australského karikaturisty Knighta, jenž byl za obrázek zuřící Sereny označen za rasistu a sexistu.

Zachovala se Williamsová správně?

Její zastánci míní, že se právem rozčílila. Že ji portugalský puntičkář vyprovokoval. V New Yorku ji při turnaji provázel bezmezný obdiv. Stále omílané mateřství ji povýšilo na roveň bohyním.

Přirovnali ji k boxerovi Alimu a basketbalistovi Jordanovi. Část médií, organizátoři i celebrity jí podlézali. „Supermáma“ se blaženě culila.

Serena Williamsová

Kauza na US Open přehledně

„Pozornost si zaslouží, posbírala spoustu trofejí, je v Americe královnou,“ řekla Karolína Plíšková. „Cirkus okolo toho, že má dítě, mi přijde přehnaný. Víc sportovkyň se vrátilo po porodu. Asi ho úplně nepotřebuje, ale zřejmě jí dělá dobře.“

Ve finále Williamsová podlehla tlaku. Bezpochyby prahne po vyrovnání rekordního počtu 24 grandslamových titulů Courtové. Když se jí sen ve vyprodané aréně začal hroutit, přestala být usměvavou lady a probudila se v ní dračice z Comptonu, kalifornského města proslulého chudobou a kriminalitou.

Agresivně útočila na Ramose, hrozila mu prstem, žádala omluvu a zároveň jej peskovala: „Nemluvte na mě!“ Své tvrzení, že nikdy nepodváděla, podložila kupříkladu skutečností, že má dceru.

Víckrát už dříve na Ashe Stadium spílala rozhodčím – světe div se, byly to ženy! Čárové sudí třeba v amoku přísahala, že jí nacpe tenisák do krku.

Trefně se o jejím sobotním běsnění v NY Times vyjádřila Martina Navrátilová, jinak zvlášť zapálená bojovnice proti bezpráví: „V tenisu JE mnoho nespravedlností. Ale že nějaké chování prochází chlapům, ještě neznamená, že je přijatelné.“

Autor:
 

Nejčtenější

Státní a hokejový symbol? Dvě různé věci, obhajuje dresy šéfka agentury

David Rittich pózuje v novém reprezentačním dresu.

VIDEO Národní tým se na Karjala Cupu představil poprvé v nových dresech, od červnového odhalení...

Kde skončí Plekanec? Máme zájem, potvrdily Třinec i Kladno. Kometa mlží

Tomáš Plekanec při svém 1000. utkání v NHL.

Začíná se odkrývat tajemství ohledně budoucího angažmá Tomáše Plekance. Známý hokejový útočník před...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly....

Krejčí nahrával a Pastrňák si dalším gólem upevnil vedení mezi střelci

David Pastrňák (88) z Bostonu padá v zápase s Vegas, sleduje ho gólman soupeře...

VIDEO Skvělý víkend má za sebou hokejový útočník David Pastrňák. Po sobotní čtyřbodové smršti (3+1) u...

Česká dynastie se drží. Každé finále povstane někdo jiný, chválí Pála

Lucie Šafářová, Petra Kvitová, Barbora Strýcová, Petr Pála, Barbora Krejčíková...

VIDEO Po velkých finále Petry Kvitové, Lucie Šafářové či Karolíny Plíškové přišel rok Kateřiny Siniakové....

Další z rubriky

Federer na Turnaji mistrů zdolal Thiema a udržel se ve hře o semifinále

Švýcarský tenista Roger Federer v duelu s  Dominicem Thiemem z Rakouska.

Roger Federer zdolall na tenisovém Turnaji mistrů v Londýně Rakušana Dominica Thiema 6:2, 6:3 a po...

České tenistky si po triumfu pojistily vedení v žebříčku Fed Cupu

Lucie Šafářová, Kateřina Siniaková, Petr Pála, Barbora Strýcová, Barbora...

České tenistky si po finálovém vítězství nad Spojenými státy americkými pojistily vedení v žebříčku...

Český tenis vsadil úvodu roku 2019 v Davis Cupu i ve Fed Cupu na Ostravu

Čeští tenisté zdraví diváky po úspěšném daviscupovém souboji s Izraelem.

Ostravu si na začátku roku podmaní týmové soutěže českých tenistů. Muži se 1. a 2. února v Ostravar...

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na iDNES.cz