Rozpaky? Florbal není jenom bublina, upozorňuje Garčar

V duelu s USA bojuje český florbalista Milan Garčar.

4 2018
Býval komentátorem Eurosportu, a tak se nebojí mluvit bez vytáček. I proto po nečekané porážce od Lotyšska, která málem na mistrovství světa v Praze ztížila českým florbalistům cestu za medailí, pětatřicetiletý bek Milan Garčar prohlásil: „Vypadali jsme jako banda ignorantů a jelit.“

Leč jako nejstarší z hráčů a účastník pátého šampionátu nesmí být jen kritikem. Už během nedělní cesty z O2 areny do hotelu Milan Garčar dumal, jak tápající mužstvo probudit. A přišel s tím, že si před úterním duelem se Švýcarskem pustí dokument Tým na hraně o cestě hokejistů za titulem v roce 2010.

Vypadáme jako ignoranti a jelita, řekl florbalista Garčar po prohře

Čeští florbalisté prohráli s Lotyšskem 3:4. Milan Garčar si zakrýval nechápavý...

Nakonec to v úterý nebude zápas o bytí, protože díky pondělní výhře Německa nad Lotyšskem mají Češi jisté čtvrtfinále. Ale hra drhne.

Cítíte podobnost s hokejisty?
Vidím tam symboliku. Jejich situace byla podobná srabu, do kterého jsme se dostali my. I nám málem play off začalo už dnes, o dva dny dřív, než jsme si mysleli. Přemýšlel jsem, o čem mluvit, abychom nespadli do hlubší díry, ale abychom to brali jako odrazový můstek.

Povede se to?
Každý vidí, že naše rozpoložení není ideální, a my sami víme, že potenciál týmu je o dost výš, než prezentujeme. Ty věci hodně řeším v hlavě.Je mi pětatřicet, je to pro mě spurt do cílové rovinky a už nejsou další možnosti, abych si řekl, že když to nevyjde letos, připravím se za další dva roky. V hlavě jsem si vybavil i rok 2012, kdy jsme taky prohráli s Lotyšskem a pak ve čtvrtfinále prohráli s Finskem. Když jsme se tehdy s brankářem Davidem Rytychem vraceli do Helsingborgu, kde jsme hráli, cítil jsem se prachbídně. Klub měl na mistrovství ještě jednoho Švéda a Fina, kteří si to rozdali ve finále, a my byli sedmí. Hrozné.

Česko vs. Švýcarsko

Online od 19.30. O co se hraje?

o nedělní porážce Čechů od Lotyšska se v pondělí florbal zase vrátil ke svému tradičnímu scénáři. Díky výhře Německa 5:4 nad Lotyšskem už mají Češi jisté čtvrtfinále. Stejně tak Švýcarsko, Finsko a Švédsko. V úterý od 19.30 Čechy čeká proti Švýcarsku duel o prvenství ve skupině. Zvítězí-li, ve čtvrtek (19.30) by hráli čtvrtfinále pravděpodobně proti vítězi Dánsko - Estonsko a v případném sobotním semifinále proti Finsku. Jiný výsledek by je ve čtvrtfinále poslal zřejmě na Norsko, či Austrálii a v semifinále na Švédsko.

V tom roce 2012 jste zůstali zostuzeni především vy. Teď ale český florbal chce šampionátem zasáhnout široké masy. A pokud nezlepšíte hru, bude to těžké.
Ano, ale primárně hrajete na hřišti sám za sebe, soustředíte se na své dílčí úkoly. Nemůžete se zatěžovat, že hrajete za tohohle člena unie, za tohoto sponzora, za florbal celkově. To je pak pro hlavu tolik informací a tak zavazujících, že ty důležité myšlenky ve finále utečou. Naše přání - stejně jako celé komunity - je, aby se florbal prodal ještě víc. Ale musíme jít na plac s čistou hlavou, protože pokud byste dal špatnou nahrávku a první, co vás napadlo, že teď lidi florbal pohaněj, je to cesta do pekel.

Ale může se to stát, že?
Musíme makat, aby od úterý bylo vidět, že náš tým má jasnou vizi a skvěle prezentuje něco, co zažilo v Česku raketový boom a právem se dostává mezi velké sporty. Víme, že jsme teď ambasadoři celého mladého sportu, který se rve mezi házenou, basketbal a mezi všechny ty kritiky, kteří nemohou tomu našemu pahokeji přijít na jméno.

A jsme u tradičních námitek, že florbalu je v médiích plno. Že tlak jste si sami na sebe ušili tím, jak svaz šampionát velkoryse pojal. Co vy na to?
Naše unie dělá svou činnost tak, že by se další sporty mohly učit. Je tam nasazení a láska k florbalu ve všech směrech. A kde jinde bychom měli mít velká očekávání než doma, zvlášť když se považujeme za tým z první čtyřky. Není to nic přestřeleného, nafouknutá bublina. Florbalový příběh se odvíjí v Česku dlouho, nezrodil se ze dne na den. Mraky lidí se mu věnují roky. Takže samozřejmě máme touhu, abychom naplnili ta očekávání. Neděláme to ale kvůli unii, ale proto, že chceme.

MS florbalistů v Praze

Speciální příloha iDNES.cz

Má tým sílu splnit to?
Má. Vnitřně nás porážka s Lotyšskem užírá, protože se dotýká nás. Ne, že někdo v diskusi píše, že je to špatně poskládaný tým a že jsme nic nepředvedli. To druhé víme sami dobře, protože jsme toho součástí. Jsme hrou daleko za tím, co odpracoval český florbal a co bychom mu měli vrátit.

Takže rada, jak se zlepšit?
Každý musíme přidat na hřišti. Jsem přesvědčený, že herní potenciál kluků, kteří tu jsou, je hrozně vysoko. Jsou tady zkušení hráči i mladí, kteří mají velkou budoucnost před sebou. Zatím jsme ale prodali pár mizivých procent. Takže potřebujeme otevřít ten zbytek. Musíme mít pocit, že si jdeme zápas užít. To neznamená jít na hřiště bez zodpovědnosti, ale že budeme mít radost z toho, že můžeme hrát sport, který milujeme. A že ty dovednosti pak vytrysknou a všichni v hledišti i u televize to poznají. Věřím, že to nastane a že to bude vidět. Moc dobře si uvědomujeme, že výkony, které jsme zatím podávali, jsou špatné.

Fotogalerie

Češi na MS

Kdysi jste komentoval na Eurosportu, pak pracoval v České televizi. Čím se živíte teď?
Jsem učitel na základní škole. Míval jsem angličtinu, teď mám tělocvik a k tomu výchovu ke zdraví - učím děti zdravému životnímu stylu. Na mistrovství jsem si vzal poslední zbytky dovolené, ale ani v nejmenším nelituji.

Je to pro vás i větší zodpovědnost? Přece jen je florbal hitem na školách a umím si představit, že pro mnohé žáky jste vzorem.
Souhlasím. Spousta dětí na nás chodí na klubové úrovni (Garčar hraje za Spartu, vedoucí tým české superligy), spousta i na zápasy mistrovství. Ve škole se s nimi o florbale bavím, žáci se zajímají o detaily a mě to těší. Je tu velká kupa dětí, které florbalem denně žijí, a není to jen o tom, že si během mistrovství nalepí na tvář vlaječku. Fandí nám a prohry si hodně berou. My tady ještě můžeme spoustu věcí změnit a já věřím, že se to v úterý začne otáčet.

Švýcary jste před mistrovstvím světa dvakrát porazili.
Snad to bude mít pozitivní efekt a získáme první místo ve skupině.

Autor:

Nejčtenější

Soupeři pro Slavii a Plzeň: nabízí se Genk i velkokluby z elitních soutěží

Slávistická radost po brance do sítě Zenitu Petrohrad.

Dvaatřicet klubů, mezi nimi dva zástupci z Česka. Evropská liga fotbalistů po čtvrtečních zápasech...

Tři výhry a Česku vyletěl koeficient, dvě místa v LM může jistit i remíza

Plzeňští fotbalisté zleva Hruška, Hořava, Kopic, Petržela, Limberský a Hejda...

Ještě na začátku listopadu to měl český fotbal v pohárové Evropě nahnuté. Sbíral málo bodů do...

Šipulin a spol. u výslechu. Ruským biatlonistům hrozí další skandál

Ruský biatlonista Anton Šipulin ovládl sprint v Kontiolahti.

Nekonečný seriál Rusko a doping píše další kapitolu, která tentokrát pojednává i o hvězdných...

Duel velikánů ovládl Johannes Bö. Krčmář byl ve sprintu dvacátý

ZA VÍTĚZSTVÍM. Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö míří za třetím triumfem...

Z korunního prince se stává krutovládce. Norský biatlonista Johannes Thingnes Bö si ve Světovém...

Trpišovský: Na příkladu Jablonce, nás i Plzně je vidět, že to prostě jde

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský diriguje své hráče v utkání Evropské...

S úsměvem na tiskové konferenci vzpomínal, že jeho velkým fotbalovým snem bylo odtrénovat ligové...

Další z rubriky

Jsme jezdiči, ale zapomněli jsme na zakončení, hledá vysvětlení Curney

Zklamaní čeští florbalisté po zápase o bronz. Na fotce zprava Milan Tomašík,...

Po deseti letech se florbalistům naskytla možnost předvést před českými fanoušky to nejlepší ze...

Billá vytvořila s 505 body nový rekord extraligy florbalistek

Branku do finské sítě slaví Denisa Billá a Hana Koníčková.

Gólem a asistencí pomohla Denisa Billá k vítězství florbalistek Jižního Města ve 13. kole extraligy...

Všichni se už moc těšíme zpátky na kolotoč, říká florbalista Zozulák

Martin Zozulák z Pardubic (vpravo) přelstil u mantinelu protihráče z Mladé...

Co se týká zápasů ve florbalové Tipsport Superlize, odehráli ten poslední takřka před měsícem...

Najdete na iDNES.cz