Seriál MF DNES9. díl školy squashe Jana Koukala |
1. Přes tři stěny. Hrajete o "svou" boční stěnu, pak o přední a druhou boční stěnu. Ideální je, když míček trefíte tak, že po posledním odrazu moc neodskočí od země, nebo pokud trefíte spojnici stěn, jemuž se říká nick. Pak nemá soupeř šanci. Ale pokud míček trefíte špatně, vrací se do kurtu, což je nevýhoda tohoto úderu. I proto se v profesionálním squashi tenhle boast používá hlavně jako obranný, ale na amatérské úrovni je to účinný útočný úder.
2. Dráha letu je podobná, také začínáte na bližší boční stěně, pak následuje čelní stěna. V tom podobnost končí. Další odraz už je od země. Je to vyloženě útočný boast. Sice jím asi výměnu nevyhrajete, ale soupeře byste měli rozběhat. Proto se úderu říká "running boast". Ve squashi se využívá nejvíc.
3. Obranný boast. Při něm nemusíte dávat velkou ránu, důležité je, aby obloukem doletěl na přední stěnu. Používá se hodně, když se dostanete pod tlak. Měli byste ho hrát výš, aby letěl déle a vy získali čas vrátit se do základní pozice. Pokud tenhle boast zahrajete rychle, skočí před soupeřem, který pravděpodobně zvolí jako následný úder kraťas – a to budete stíhat jen obtížně.
4. Tohle je překvapivý boast, amatéři ho využívají dost často. Profíci vůbec. Říká se mu "oposit boast". Nevýhoda je, že míček letí strašně dlouho a pravděpodobně soupeři nahrajete, pokud není špatně postavený. Doporučoval bych spíš jeden boast z první trojice.
Lidé se mě také ptají, jestli mohou hrát boast první o přední stěnu. Já bych to nedělal, jen ve výjimečných případech, když je soupeř daleko a vy si můžete dovolit tenhle luxus, protože se míček vrací do kurtu. Fotbalovou terminologií se dá říct, že se tímhle úderem spíš sami vystavíte do ofsajdu. Mnohem lepší je jednoduchý kraťas pouze o přední stěnu.
Poslední možností je hrát o zadní sklo. Toho se spousta lidí bojí. Zbytečně. Tady je malý návod, jak ji využít: nehrajte ránu přímo na stěnu. Spíš podeberte míček zespoda, dostaňte se pod něj, aby pomalu doletěl na přední stěnu. Dejte to toho víc techniky než síly. Uvidíte, že to půjde. Všechno si ale nejdřív zkuste na svém kurtu. Každá stěna totiž "klouže" jinak.
předchozí díly seriálu |
POSILOVÁNÍ
Stabilizační cvičení, buďte při něm opatrní. Dělejte vždy u dvou stěn, přidržujte se. Pak pomalý podřep a zkuste osm opakování ve třech sériích.
PROTAHOVÁNÍ
Lehněte si, kotník dejte na pokrčené koleno, to uchopte oběma rukama. Tlakem protahujete (nejméně 20 vteřin) hýždě a svalstvo kyčle.