Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šlesingrův skvostný sprint. V Oberhofu byl druhý, bodovali ještě tři Češi

TŘI NEJLEPŠÍ. Po sprintu v Oberhofu se radují zleva Michal Šlesingr (druhé místo), vítěz Julian Eberhard a Dominik Windisch. | foto: AP

5 2017
Už jednou v německém Oberhofu na stupních vítězů stál. Tehdy, v roce 2011 dojel Michal Šlesingr ve sprintu třetí. O šest let později svůj výkon v DKB-Ski Areně uprostřed Durynského lesa ještě vylepšil. Třiatřicetiletý biatlonista dojel ve sprintu Světového poháru na druhém místě. Nestačil jen na Rakušana Juliana Eberharda. Životní závod zajel Adam Václavík, který skončil sedmnáctý.

„Oberhof je, a myslím nejen pro mě, tak trochu zakleté místo,“ tvrdil přitom Michal Šlesingr před startem.

Ještě ve středu večer svolával spolu s Martinem Fourcadem v německém sportovním středisku schůzi sportovců, na které se šedesátka biatlonistů vymezila proti ruskému dopingu v biatlonu.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

O den později už třiatřicetiletý biatlonista zářil na trati.

Čtvrteční sprint rozjel perfektně, od úvodních mezičasů patřil mezi nejrychlejší běžce. Když pak při úvodní položce vleže ani jednou nechyboval, přetahoval se o vedení v závodě s hned za ním jedoucím Martinem Fourcadem.

Francouz útočil na čtvrtou výhru ve sprintu v letošní sezoně v řadě, jenže svou druhou střelbu nezvládl. Udělal v ní tři chyby a na triumf mohl zapomenout.

I český biatlonista vestoje chyboval, ale pouze jednou. I proto ze střelnice odjížděl s luxusním, více než půlminutovým náskokem.

Michal Šlesingr se při sprintu v Oberhofu blýskl druhým místem.

Michal Šlesingr se při sprintu v Oberhofu blýskl druhým místem.

Že by po necelých osmi letech vyhrál svůj druhý závod Světového poháru?

Ne, na trati byl totiž ještě Julian Eberhard.

Rakouský rychlík s nevyrovnanou střelbou si tentokrát s oberhofskou střelnicí poradil, podobně jako Šlesingr minul na střelnici pouze jednou a to v součtu s druhým nejrychlejším během dne na první výhru kariéry stačilo.

Eberharda se Šlesingrem doprovodil na stupně vítězů Ital Dominik Windisch.

Sprint v Oberhofu vyšel i dalším Čechům.

Životní závod má za sebou Adam Václavík. Dvaadvacetiletý biatlonista ještě nikdy ve Světovém poháru nebodoval, nejlépe dojel jednačtyřicátý v minulé sezoně v Ruhpoldingu. Až nyní se v Oberhofu dočkal. Se dvěma chybami obsadil sedmnáctou příčku.

Dvě chyby na střelnici udělali i Ondřej Moravec s Michalem Krčmářem. Moravec dojel devatenáctý, Krčmář jednadvacátý. „Byl to pro nás nádherný závod. Podmínky nebyly úplně jednoduché, vítr se točil, ale kluci předvedli perfektní výkony na střelnici i v běhu. Je to pro nás velká euforie,“ hodnotil trenér mužů Michal Málek pro Českou televizi.

Do stíhacího závodu naopak nepostoupil Jaroslav Soukup, který dojel se čtyřmi chybami na střelnici jednasedmdesátý.

Čtyři Češi v nejlepší jednadvacítce

Počátek ledna a biatlon?

Jedině v Oberhofu. A když v Oberhofu, tak s mlhou, deštěm, chumelenicí, nárazovým větrem a někdy se vším dohromady. Sem tam se tady Světový pohár kvůli nepříznivým podmínkám dokonce vůbec nekoná – jako třeba loni, kdy se závody přesunuly do Ruhpoldingu.

Fotogalerie

Jen slunce v DKB-Ski Areně uprostřed Durynského lesa často chybí. A chybělo i tentokrát.

Biatlonisty ve čtvrtečním sprintu přivítali souvislá vrstva mraků, výrazný vítr a teplota -7 stupňů.

A nejlépe z Čechů si s těžkými podmínkami poradil Michal Šlesingr. Na trati doslova letěl, měl třetí nejrychlejší čas, když na Martina Fourcada ztratil jen dvanáct vteřin a předvedl jednu z nejlepších střeleb – minul pouze jednou, což zkušeného českého biatlonistu vyneslo až na konečné druhé místo.

„Od začátku sezony podával slušné běžecké výkony, jen ve střelbě se trápil. Tenhle výsledek ho nabudí,“ říkal po závodě Málek.

Skvěle závod rozjel i Ondřej Moravec, který zvládl čistě úvodní položku vleže. Vestoje ale dvakrát minul a propadl se do druhé desítky na devatenáctou příčku.

Dvě chyby na střelnici udělali rovněž Michal Krčmář s Adamem Václavíkem. Krčmářovi to tentokrát tolik neběželo, měl sedmadvacátý nejrychlejší čas, zato benjamínek české biatlonové reprezentace jel životní závod.

„Kdyby vestoje udělal jen jednu chybu, mohl být v desítce, ale i tak předvedl perfektní výkon,“ komentoval Málek. I přes jednu chybu bral skvělé sedmnácté místo.

Jediným českým biatlonistou, který do stíhacího závodu nepostoupil, byl Jaroslav Soukup, který vleže chyboval jednou, vestoje pak třikrát a to na lepší, než na jednasedmdesáté místo nestačilo.

Závod Světového poháru v biatlonu v Oberhofu

Muži - sprint 10 km: 1. Eberhard (Rak.) 27:26,8 (1 tr. okruh), 2. Šlesingr (ČR) -10,8 (1), 3. Windisch -40,3 (1), 4. Hofer (oba It.) -40,4 (0), 5. Lesser -41,2 (2), 6. Schempp (oba Něm.) -46,2 (2), 7. Svendsen (Nor.) -48,4 (1), 8. M. Fourcade (Fr.) -51,3 (3), 9. Weger (Švýc.) -51,8 (0), 10. Iliev (Bul.) -58,4 (2), ...17. Václavík -1:14,9 (2), 19. Moravec -1:18,4 (2), 21. Krčmář -1:26,3 (2), 71. Soukup (všichni ČR) -3:01,3 (4).
Průběžné pořadí SP (po 9 z 26 závodů):
1. M. Fourcade 502 b., 2. Šipulin (Rus.) 327, 3. J. Bö (Nor.) 308, 4. Schempp 289, 5. Cvetkov (Rus.) 268, 6. Björndalen (Nor.) 267, ...14. Moravec 189, 15. Krčmář 188, 16. Šlesingr 185, 43. Soukup 51, 51. Václavík 24, 77. Krupčík (ČR) 3.Najdete na iDNES.czmobilní verze