Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý lékař z F1 je skeptický: Jsou to o Schumacherovi dobré zprávy?

Michael Schumacher po svém posledním závodě v F1. | foto: Reuters

17 2014
Už před dvěma týdny na svém blogu psal: "Obávám se - a jsem si vlastně téměř jist - že už o Michaelovi žádnou dobrou zprávu nikdy neuslyšíme." A skeptikem zůstal Gary Hartstein, bývalý lékař Mezinárodní automobilové federace FIA, i teď po zveřejnění informací, že už sedminásobný šampion formule 1 Schumacher není v kómatu.

 "Ze všech těch informací mám trpký pocit, pachuť v ústech," napsal v blogu, který výstižně pojmenoval Dobré zprávy?

"Můžeme se jen modlit. S Corinnou Schumacherovou jsem v kontaktu. Michael je bojovník a zvládne to."

Willi Webber, bývalý Schumacherův manažer

Hartstein, který čerpá ze stejných informací jako veřejnost, je jeden z mála lékařů, kteří se o Schumacherovi veřejně vyjadřují. Udělal to i v pondělí, poté co jezdcova manažerka Kehmová pustila do světa zprávu, že Schumacher byl přemístěn z nemocnice v Grenoblu na kliniku ve švýcarském Lausanne.

"Je samozřejmě dobrá zpráva, že Michael opustil nemocnici. Jenže zároveň nic neříká o tom, jestli dýchá sám. Existuje totiž spousta rehabilitačních zařízení, kde jsou pacienti napojeni na dýchací přístroje."

A že už není v kómatu? "Řekli jen to, co jsme věděli. Už když Kehmová oznámila (začátkem dubna), že Michael má chvíle, kdy otevírá oči, tak nebyl v kómatu. Definice totiž říká: kóma se rovná stav bezvědomí, bez otevření očí."

"Vždy jsem věřil, že přijdou tyto zprávy. Teď si přeji, aby co nejrychleji zvládnul rehabilitační proces a byl s námi zpět v F1."

Niki Lauda, trojnásobný mistr světa F1

Se skeptickým Hartsteinem pak souhlasí i Aleš Tomek, primář Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. "Hartstein má v zásadě pravdu, že neřekli nic nového. Upřimně nevím, proč to rodina tak tají, ale je to samozřejmě jejich volba. Když v dubnu vykazoval známky probouzení, tak to znamenalo, že kóma končí," řekl pro iDNES.cz. Rozhovor s ním najdete zde.

Sám pak stav, ve kterém Schumacher v dubnu byl, popisuje pro laika následovně: "Je to stav mezi nebem a zemí. Člověk není pořádně při vědomí, ani pořádně v bezvědomí."

Spíš se zdá, že pondělní vyjádření Kehmové bylo vynucené, neboť německá média už od minulého týdne spekulovala, že Schumacher bude z jednotky intenzivní péče v Grenoblu převezen jinam. A tak to jen v prohlášení potvrdila. Média se pak chytla věty, že "už není v kómatu", což ale bohužel zatím není důvod k oslavě a velkému optimismu.

Teď Schumacher leží 40 kilometrů od honosné vily ve švýcarském Glandu, kde s rodinou bydlí, zatímco předchozích 169 dní musela manželka Corinna dojíždět do Grenoblu denně 170 kilometrů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze