Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V saku i kiltu. Hvězdy ragby navštívily britskou královnu

14 2015
Těm šťastnějším z vrcholových sportovců, již v roli vítězů čekají na předávání trofejí, často potřesou pravicí hlavy států, premiéři, rozličné osobnosti. Ale vybraní ragbisté vše povýšili. Jejich netradiční večírek se konal v Buckinghamském paláci za účasti britské královské rodiny – včetně královny.

„Našli byste moře lidí, co by chtěli zažít něco podobného,“ líčil Richie McCaw, kapitán Nového Zélandu, celosvětová ikona ragby a jeden z pozvaných; hráče a trenéry doplnili také někteří dobrovolníci působící na mistrovství světa. McCaw přišel na slavnost podruhé: „A dobře si pamatuju, že když jsem se potkal s královnou, mí prarodiče z toho byli naprosto odvaření.“

Ragby je sport buranů, kteří se na hřišti chovají jako gentlemani – tak zní jeden z aforismů o sportu, jehož šampionát nyní magnetizuje. Nyní dvoumetroví siláci ukázali, že nemají problém se společenskou akcí nejvyššího stupně: do Buckinghamského paláce dorazili v oblecích – a Skoti v kiltu.

Program a výsledky MS

Mimochodem, královna v neformálním rozhovoru s jednou z dobrovolnic přiznala, že se jí kilty líbí, na což skotský reprezentant Finn Russell potěšeně odvětil: „Rád to slyším!“

Královská rodina má k ragby vztah. Královna se od australské výpravy dozvěděla, že ji v roce 1928 jako batole zvedl do vzduchu právě ragbista „Wallabies“.

Její vnuci Harry a William jsou vášnivými fanoušky, leč letos uspěl jen jeden z nich – William (a s ním i vévodkyně Kate), sportovně planou pro Wales, jenž v britské bitvě zdolal Anglii, za niž horuje Harry. „Zažíváme výjimečný turnaj plný zapamatováníhodných chvil. A ano, i několika zklamání,“ uvedl ryšavý princ Harry v narážce na to, že pořadatelská země je již ze hry.

Audience u královny jen podtrhla, že se ragbyovému šampionátu daří: plné tribuny, pozornost médií, zájem osobností... Však s Iry, jejichž výprava do Londýna na slavnostní večírek mířila vrtulníkem, pro změnu klábosil golfový mág Rory McIlroy, aby podpořil krajany.

A vše bude gradovat, vždyť o víkendu začíná play-off. I v Buckinghamském paláci ostatně byl k vidění pohár Webba Ellise pro budoucí šampiony.

„Chlapcům jsem dal pár dní volna, aby si odpočinuli na těle i na duši. A já bych se mohl jednou oholit, že?“ vtipkoval australský trenér Michael Cheika, proslulý svým strništěm, před audiencí u dvora.

Když princ Harry pronášel slavnostní řeč, královna podle médií projevila zájem o to, zda se ragbisté nenudí. Kdepak! „Je to opravdu milá rodina, prostě normální lidé,“ vyzdvihl neformální ráz večera Steve Hansen, kouč All Blacks.

Jeho tým patří k favoritům a Novozélanďané by každopádně královnu rádi potkali ještě jednou. Tehdy, až ponese vítězům Webb Ellis Cup.Najdete na iDNES.czmobilní verze