Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pravidla Adršpachu v Himálaji neplatí. Jaroš zkusí cestu českých předchůdců

Himaláje: krása, která si vybírá svou daň. | foto: Archiv Davida Fojtíka

17 2010
Tak všecko nejlepší, říkal si loni na vrcholu velehory Manaslu. Tvář Radka Jaroše bičoval padesátistupňový mráz, moře bylo 8156 výškových metrů daleko a český horolezec v den 45. narozenin zdolal svou devátou osmitisícovku. Jeho sólový počin si teď vysloužil ocenění Výstup roku 2009.

"Cílem ale není dostat se nahoru," zopakoval nejúspěšnější český horal. "Výstup končí až pod horou."

Přitom na vrchol se málem ani nedostal, při výstupu se držel za tvář - měl zanícený zub. Zlomený kořen, říkal mu pak doktor. "Ale přes hubu jsem od nikoho nedostal, tak nevím, jak se to mohlo stát," divil se. "Zuby nikdy před expedicí nepodceňuju."

Devátý vrchol byl dalším zápisem k jeho vysněnému horolezeckému grandslamu - ke zdolání všech čtrnácti osmitisícovek planety ještě pět vrcholů zbývá.

výstupy roku

nejlepší výstupy v horách nad 6000 metrů: Radek Jaroš za úspěšný výstup na osmitisícovku Manaslu (8156 metrů), sólovýstup v dubnu 2009

nejlepší výstup v Alpách: Adam Ondra
za trvalé mimořádné výkony ve sportovním lezení

nejlepší skialpové výkony: David Fojtík za
prvosjezd osmitisícovky Dhaulagiri (8167 metrů) po severovýchodním hřebenu

"Letos mám v kopcích plány dva," prozradil Jaroš. "Jedem na Gašerbrumy."

Ten s číslem I měří 8068 metrů a je jedenáctou nejvyšší horou světa. "Na něm bychom rádi dokončili cestu, kterou Češi načali minulý rok a nepodařilo se jim ji dolézt."

Prvovýstup Zdeňka Hrubého a Marka Holečka skončil 500 metrů pod vrcholem.

"Samozřejmě jsme to s nimi konzultovali, ale jim to nevadí. Na skalkách v Adršpachu, když někdo pověsí smyčku, dva roky patří jemu," povídal Jaroš. "V horách to takhle není. Kdybychom to neudělali my, bude to někdo jiný."

A Gašerbrum II? Coby třináctý nejvyšší vrchol země měří 33 metrů méně než jeho vyšší bratr.

"Tam plánujeme dělat z hodně velké výšky přenosy do televize," prozradil rodák z Nového Města na Moravě. "Jede s náma Standa Bartůšek. Byl na severním pólu, přeplaval La Manche a osmitisícovky jsou hlavně o fyzičce. O to strach nemám, jenom je potřeba hlídat aklimatizaci."

Jarošovou přípravou bude adrenalinová příprava na Korsice. Ani skály ani hory, ale divoká voda na kajaku.

"Takže se hodně vybojím, jsem totiž v tomto sportu nemehlo," hodnotil se. "K vodě mám ale obrovský respekt, už jsem se málem utopil. Den na kajaku je pro mě jako týden lezení na skalkách. A co se týče adrenalinu, je to jako celá expedice dohromady."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze