Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nebe, země, nebe, země... Alonso popsal hrozivou havárii v Austrálii

Fernando Alonso sleduje svůj zcela zdemolovaný vůz po kolizi s Estebanem Gutierrezem. | foto: AP

20 2016
Byl to moment, který jen zázrakem přežil bez zranění a který podle všeho rozhodl o vítězi Velké ceny Austrálie formule 1. „Z auta všechno vypadá mnohem pomaleji, bylo to hodně strašidelné,“ popisoval Fernando Alonso havárii.

Esteban Gutierrez s vozem Haas mírně cukl volantem doleva v momentu, kdy ho Alonso předjížděl. Španěl urazil pravé přední kolo, načež ve vysoké rychlosti vlétl do štěrkové únikové zóny. Tam se několikrát ve vzduchu převrátil, přeletěl celou bezpečnostní zónu a vůz skončil jako hromada šrotu v hrazení.

Fotogalerie

Otřesený Španěl vylezl z vraku, který byl na boku opřený o hrazení, a za pomoci pořadatelů pomalu kulhal do boxů. Poté dokonce sundal přilbu a mával divákům. Věděl, že měl velké štěstí.

„Nemáte moc ponětí, kde jste,“ vyprávěl o něco později novinářům. „Letíte vzduchem, vidíte nebe, zemi, nebe, zemi a nevíte nic.“

Navzdory tomu, že z jeho auta moc nezůstalo, dokázal se Alonso sám dostat ven. Tak bezpečné jsou dnešní monoposty formule 1. „Když jsem se zastavil, uviděl jsem malý prostor pod autem, kterým se dalo dostat ven. Rychle jsem vylezl, aby se lidé doma o mě nebáli. Nevěděl jsem ale, kde to jsem, tak daleko jsem byl od trati!“

Výsledky závodu najdete ZDE

Pocity jezdce při takové nehodě jsou něčím, co běžný člověk nikdy nezažije, ani zažít nechce. „V autě je všechno mnohem pomalejší než při pohledu z venku. Chcete zastavit, ale nejde to, jste jen pasažérem. Bylo to hodně strašidelné,“ dodal dvojnásobný mistr světa, který byl v době nehody na bodovaných příčkách. Navzdory hrozivému konci v Austrálii ukázal, že McLaren má lepší formu než v minulé sezoně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze