Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na základce mi říkali čáp, prozradila nejlepší současná výškařka Vlašičová

Blanka Vlašičová při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

26 2010
Právě asi začínala chodit do školky, když se v novinách psalo: Bulharka Kostadinovová vytvořila nový světový rekord ve výšce. Jestli má někdo na to třiadvacet let starý zápis překonat, pak další gazela z Balkánu - Blanka Vlašičová. "K rekordu se neupínám. Padne, až přijde ta správná doba," vzkázala čtenářům iDNES.cz.

Chorvatka se přes laťku ve výšce dva metry, která se považuje za vstupní bránu mezi elitu, poprvé přenesla, když jí bylo dvacet. Ještě o ní uslyšíme, znělo ze všech stran.

Blanka Vlašičova před mítínkem Zlatá tretraBlanka Vlašičova před mítínkem Zlatá tretra

Od té doby zvládla dva metry v 88 závodech. Přijde zápis s číslem 89 ve čtvrtek na Zlaté tretře v Ostravě, kde bude jednou z hlavních hvězd?

V zimě pod střechou vyhrála všech osm svých startů, naposled v Dauhá. Tam se v březnu stala halovou mistryní světa. Jak jinak - za výkon dva metry.

ODPOVĚDI blanky vlašičové ČTĚTE ZDE

"Jsem tam, kde jsem být chtěla - na vrcholu světa," říkala se zlatem na krku. "Ale skákat dva metry není samozřejmost. O té výšce nikdy nepřemýšlím jako o snadné záležitosti. Mám samozřejmě vyšší očekávání, ale výkonu s dvojkou na začátku si vždycky cením."

Vlašičová jedenáctkrát v kariéře neshodila laťku ve výšce 205 centimetrů. K rekordním 209 centimetrům dlouholeté světové rekordmanky Kostadinovové jí schází už jen centimetr.

Loni při mítinku v Záhřebu se elegantně přenesla přes 208 centimetrů. Všechny tři pokusy o nové světové maximum na 210 centimetrech shodila.

Další hvězdy

v on-line rozhovorech na iDNES.cz

"Musím být trpělivá a na rekordní příležitost čekat třeba celou sezonu," uvědomuje si. "Jako v Záhřebu. Tam jsem si osobní rekord udělala až na konci léta."

Jediné, co potřebuje, je dobrý závod s perfektními podmínkami. Tak třeba ten z řady diamantových mítinků v Římě 10. června. Bude to závod plný vzpomínek a motivace. Vždyť právě na olympijském stadionu Bulharka historický výkon vytvořila.

"Samozřejmě, že chci rekord překonat, ale nebudu zoufat, když se mi to nepodaří. Důležité je vyhrávat, všechno další je bonus. Forma roste a já budu ještě lepší," prohlašuje světová jednička skokanského sektoru. "U rekordu nejde jen o fyzičku, ale i o hlavu. A já se letos cítím pozitivně."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze