Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Anglie, Nový Zéland, nebo někdo jiný? Začíná světový šampionát ragbistů

Národní ragbyový stadionTwickenham v Londýně před zahájením mistrovství světa 2015. | foto: Neil HallReuters

18 2015
Největší sportovní akce roku 2015 dnes začíná v Londýně. K úvodnímu utkání mistrovství světa ragbistů nastoupí domácí Anglie proti Fidži.

Na náměstí Covent Garden v centru Londýna tancuje maorský bojovník, vedle něj se zhoupne v bocích i Jonah Lomu, jeden z nejslavnějších ragbistů všech dob. Za nimi se s hrůzostrašnými výrazy v obličeji předvádějí další členové místního Ngati Ranana klubu.

Haka, tanec domorodých obyvatel Nového Zélandu, který jim dodával odvahu před bitvou, bude jako obvykle provázet každý zápas obhájců trofeje All Blacks, jak se novozélandskému národnímu mužstvu přezdívá. S nadsázkou řečeno, všichni berou ragby jako sport, ale All Blacks jako válku. Rugby World Cup právě začíná! Do Anglie, kde ragby vzniklo, se vrací po 24 letech.

PROGRAM MISTROVSTVÍ SVĚTA 2015

Rozpis zápasů, výsledky a tabulky

Jen letní olympiáda a světový šampionát ve fotbale jsou z marketingového hlediska větší sportovní akcí. Společnost ITV bude vyrábět přenosy do 209 zemí, práva si koupilo 103 televizních stanic a dosah signálu může mít 772 milionů domácností. Většinu zápasů odvysílá i ČT sport.

„Ve světě je ragby nesmírně populární a my chceme ukázat opravdu kvalitní sport. Byli bychom rádi, kdyby to mělo dopad i na rozvoj ragby v Česku,“ poznamenal komentátor David Kozohorský.

Favorité: Anglie a Nový Zéland

Pořadatelé už prodali 2,25 milionu vstupenek, což je 95 procent kapacity. Hrát se bude na dvanácti stadionech v Anglii, které doplní Millennium ve velšském Cardiffu.

Největším favoritem je jako obvykle Nový Zéland, i když ne vždycky svou roli zvládne. Pokud letos ano, jako první v historii titul obhájí. Dosud vyhrál dvakrát (1987 a 2011), stejně jako Austrálie (1991 a 1999) a Jižní Afrika (1995 a 2007). Jediným evropským mistrem světa je Anglie (2003).

„Na Nový Zéland je vždycky obrovský tlak,“ přemítal Lomu, někdejší novozélandské křídlo, jenž s patnácti položenými pětkami drží rekord mistrovství světa. „Ale poprvé na šampionátu nebudeme pod největším tlakem. Doma je přece Anglie, je to jejich turnaj.“

Anglie, Nový Zéland a kdo dál by 31. října mohl zvednout trofej Webba Elise? Možná Austrálie nebo poslední finalista Francie. Překvapit může Irsko, Jižní Afrika. Příliš se nevěří Walesu, který odehrál skvělý šampionát 2011. Jednak už ve skupině narazí na Anglii i Austrálii a jednak těsně před startem přišel o dvě opory. Především ztrátu zadáka Halfpennyho, který je zároveň kopáčem týmu, těžko nahradí.

Turnaj má dvacet účastníků, hraje se ve čtyřech skupinách po pěti, první dva postoupí do čtvrtfinále. Šampionát je zároveň nejdelší jednorázovou sportovní akcí, hromotluci se o šišatý míč budou prát šest týdnů. Zápasy totiž nemohou následovat rychle po sobě.

Ragby je mnohem fyzicky náročnější než jakýkoli jiný kolektivní sport, například s fotbalem se to vůbec srovnat nedá. Ve hře je mnohem víc tvrdých kontaktů, hráči jsou po zápasech „dobití“ a potřebují delší čas na regeneraci.

Mistrovství světa v ragby 2015

ZÁKLADNÍ SKUPINY
Skupina A: Anglie, Austrálie, Wales, Fidži, Uruguay
Skupina B: Jižní Afrika, Samoa, Skotsko, Japonsko, USA
Skupina C: Nový Zéland, Argentina, Tonga, Gruzie, Namibie
Skupina D: Francie, Irsko, Itálie, Kanada, Rumunsko.

Do čtvrtfinále postupují nejlepší dva týmy z každé skupiny.

Česká reprezentace se účasti ani nepřiblížila, protože tuzemské ragby se dělá na amatérské úrovni.

STADIONY

Úvodní duel Anglie–Fidži, další čtyři duely základních skupin, dvě čtvrtfinále, obě semifinále a finále hostí londýnský Twickenham. Anglický národní stadion je pro ragby něco jako Wembley pro fotbal. Hrát se bude i ve Wembley a na fotbalových stadionech některých klubů z Premier League. Souboj o bronz se odehraje na Olympijském stadionu.

TELEVIZE
ČT z celkového počtu 48 zápasů odvysílá 30 včetně slavnostního zahájení 18. září a finále 31. října.Najdete na iDNES.czmobilní verze