Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Její rodný New York se moc mračí. Vaughnová zapadla mezi milé Čechy

Kia Vaughnová oblékne český reprezentační dres na mistrovství Evropy, předává jí ho trenér národního týmu Ivan Beneš | foto: ČBF

21 2017
Česká republika se pro americkou basketbalistku Kiu Vaughnovou stala druhým domovem - a nyní to má třicetiletá sportovkyně potvrzené i administrativně. Získala totiž české občanství a dokonce může reprezentovat na mezinárodní úrovni.

„Mám z toho radost. Už předtím jsem se cítila jako částečná Češka a teď to mám i na papíře,“ řekl Kia Vaughnová. „Budu se snažit Česko, svou rodinu a své přátele reprezentovat co nejlépe to půjde. Zároveň ale chci zůstat sama sebou, tím, kým jsem, bez ohledu na národnost,“ dodala rodačka z New Yorku.

V Praze žije už pět let, jelikož obléká dres klubu ZVVZ USK, který v roce 2015 dovedla k titulu v Eurolize. Za tu dobu si k českému národu a kultuře vytvořila vztah, který se rozhodla utvrdit i získáním občanství.

Vaughnová se stala Češkou

Kia Vaughnová oblékne český reprezentační dres na mistrovství Evropy.

O nové posile pro českou basketbalovou reprezentaci si více přečtěte zde.

„Češi jsou opravdu milí. Já jsem z New Yorku, kde jsou všichni zamračení a jdou si po svém. V Praze se cítím jako doma a mám tu svou rozšířenou rodinu. Cítím se tu bezpečně a vítaná, to je to nejdůležitější. Proto jsem tu zůstala tak dlouho. Kdybych se tu narodila, rozhodně bych si neměla na co stěžovat,“ popsala třicetiletá pivotka.

„Také miluji české jídlo. Když jsme v Americe, tak říkám mámě, že už se nemohu dočkat, až budu zpátky v Česku, kde mám své oblíbené restaurace, ve kterých mě každý zná,“ dodala s úsměvem.

V mládežnických kategoriích sice nastupovala za americkou reprezentaci a musela tak žádat o výjimku, ovšem na seniorské úrovni cítila, že už pro ni není v týmu světových a olympijských šampionek místo.

Fotogalerie

„V Americe je mnoho hráček a je těžké se prosadit. Cítila jsem, že tam mají na mou pozici jiné hráčky a se mnou nepočítají. Proto jsme zvážila své možnosti a rozhodla se reprezentovat Česko,“ uvedla Vaughnová.

„Vždy jsem si chtěla zahrát na velkém turnaji a získat tuto zkušenost. A když už na něm budu hrát, tak také chci vyhrát. To je můj cíl vždy. Budeme hrát náš nejlepší basketbal a uvidíme, co to přinese. Hrajeme doma a stát se může cokoli,“ dodala odhodlaně.

Obdržení českého pasu je pro Vaughnovou důležité z toho pohledu, že už bude brána jako evropská hráčka. Každý klub v Eurolize totiž může do zápasu nasadit jen dvě hráčky mimo Evropu. „Přinese to užitek i mému týmu. Nejsem už brána jako Američanka a nezabírám tak místo na soupisce. Klub tak může přivést další posilu,“ připomněla.

Autoři: ,


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze