Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Končící šéf: Házené přeji šťastnou volbu, chybí jí dravější marketing

Aleš Pospíšil, loučící se předseda Českého svazu házené. | foto: ČTK

5 2016
Po dvou a půl letech předá šéf házenkářského svazu Aleš Pospíšil pozici svému nástupci - házená si nového předsedu zvolí v sobotu v Olomouci. „Táhnout za jeden provaz, to je nyní úkol dne,“ říká bývalý novinář a diplomat Pospíšil a ohlíží se za svým působením.

Ve funkci měl být původně do června 2017, leč působení Aleše Pospíšila v čele házenkářského svazu skončí už v sobotu 6. února - po mimořádné volbě v Olomouci. Nahradí jej někdo z tria Radek Bendl, Jaroslav Chvalný, Zdeněk Mičke (rozhovor s kandidáty zde).

S jakými pocity se rozloučíte?
Za necelé tři roky se v našem hnutí událo mnohé. Měli jsme mnoho důvodů k radosti i k rozpakům. Některé věci se podařily, některé se podařily méně. Není ale důvod smutnit, já i moji kolegové, členové svazové exekutivy, přijedeme na volby do Olomouce s čistým svědomím a pozitivně naladěni.

V jaké kondici se podle vás Český svaz házené aktuálně nachází?
Poslední rok byl velmi hektický. Složení svazové exekutivy se poměrně zásadně změnilo a dle mého názoru přestalo reflektovat vůli voličů z roku 2013. Mé rozhodnutí svolat volební konferenci s ročním předstihem spustilo předvolební boj, který přivodil mnohé názorové neshody. Věřím, že po volbách se situace uklidní. Lidé s novým mandátem půjdou vlastní cestou. V něčem naváží na kroky odcházejícího vedení, v řadě věcí zvolí postupy nové, neotřelé, které pomohou třeba k ještě větší viditelnosti házené. Tento sport potřebuje o poznání dravější marketing. Naše časově omezené působení zabránilo v této věci dosáhnout ambicióznějších cílů.

Zmíněný marketing považujete za věc, kterou se nepovedlo naplnit?
Měl by být dravější, agresivnější. To házené pochopitelně chybí, některé sporty jsou v Česku v tomto směru výrazně lepší.

Co se naopak podle vás podařilo?
Pozitivně hodnotím hospodaření v uplynulém období. V loňském roce jsme dokonce dospěli k výrazně přebytkovému rozpočtu. Po celou dobu byla naším hlavním marketingovým partnerem společnost Sport Invest, která do házené přinesla značný, dosud nevídaný objem peněz, byť jsme se nemohli opřít o výrazné mezinárodní úspěchy. V podstatě celou druhou polovinu loňského roku jsem vyvíjel maximálního úsilí, aby toto velkorysé plnění bylo ze strany partnera dodrženo. To se navzdory očekávání bezezbytku podařilo, což považuji za svůj velký osobní úspěch - jinak by hrozila devastace hospodaření svazu. Vzniklé spory jsem odmítl řešit soudní cestou. Za úspěch považuji i spuštění projektu Regionální házenkářská centra. Jsem přesvědčen, že jsou schopna plnit svoji funkci. Nové vedení bude mít na čem stavět.

V čem by měla být regionální centra důležitá?
Věřím, že se časem stanou skutečnou výkladní skříní hnutí. Především přispějí k navyšování členské základny a k výchově talentů pro státní reprezentaci, která, v případě mužů i žen, stále ještě drží krok se širší světovou špičkou. Podařilo se nastavit systém pro spolupráci se školami na jedné a reprezentacemi na druhé straně, podstatně se zintenzivnilo vzdělávání trenérů, čemuž pomohlo zavedení kreditního systému doškolování.

Nahradí vás někdo z trojice Radek Bendl, Jaroslav Chvalný, Zdeněk Mičke. Vidíte mezi uchazeči favorita?
Šance nechci hodnotit. Házenkářská rodina je natolik vyspělá, že dokáže zvolit toho nejlepšího kandidáta. Voliči nejsou krátkozrací. Myslím, že budou schopni velmi dobře vyhodnotit, kdo je schopen hnutí sjednotit a rozloučit se s těmi, kteří usilovali o pravý opak. Táhnout za jeden provaz, to je nyní úkol dne. Optimismem mě naplňuje pohled na seznam kandidátů do jednotlivých komisí. Jsou to vesměs velmi dobří odborníci, mezi nimi jsou i členové stávající svazové exekutivy, kteří do poslední chvíle odváděli skvělou a obětavou práci. Za to jim patří dík. Budu držet palce, aby své pozice obhájili.

V sobotu vaše funkce v házené vyprší. Rozloučíte se s ní natrvalo?
Určitě ne. Dlouho jsem zvažoval, zda se volebního klání budu účastnit. Zvažoval jsem všechna pro a proti, abych se nakonec rozhodl pomyslné žezlo předat novému lídrovi. V tuto chvíli tedy myslím především na Olomouc. Je důležité, aby na sobotní konferenci dorazilo co nejvíce delegátů, nově zvolený prezident by měl získat co možná nejsilnější mandát. Házenkářskému hnutí přeji šťastnou volbu.

A co byste přál svému nástupci?
Novému panu prezidentovi budu držet palce v tom, aby měl štěstí na své nejbližší spolupracovníky a aby se uměl vypořádat s těmi, kteří by osobní zájmy nadřazovali loajalitě a profesionalitě, to potřebuje každý šéf. Házená v mém srdci zůstává: nově zvolenému prezidentovi a celému vedení budu rád ku pomoci, aniž bych k tomu potřeboval formální funkci.Témata: Olomouc, Sport Invest
Najdete na iDNES.czmobilní verze