Basketbalisté Besiktase Istanbul slaví před fanoušky výhru, v popředí Ilkan...

Basketbalisté Besiktase Istanbul slaví před fanoušky výhru, v popředí Ilkan Karaman. | foto: FIBA

Finále gigantů Fenerbahce - Besiktas vyhrotily řeči o „zlodějské bandě“

  • 0
Po dvou hluchých sezonách bez play-off v turecké lize i v tureckém poháru si basketbalový Besiktas Istanbul letos zahraje o titul. S návratem do špičky by v klubovém vedení měla panovat spokojenost - jenže z úst prezidenta Fikreta Ormana vycházejí před soubojem s rivaly z Fenerbahce jen samá negativa.

První muž Besiktase neútočí na Fenerbahce. Anebo tak činí oklikou. Přes tvrdou kritiku Euroligy, nejkvalitnější kontinentální soutěže, kterou Fenerbahce před několika týdny ovládlo. Jako vůbec první turecký klub.

Mimochodem: pár let zpátky si stejný euroligový závazek dal Besiktas. Neuspěl - i proto, že mu to nebylo umožněno.

Vedení soutěže, do které se Besiktas v předchozích letech tak toužil dostat, teď prezident Orman nazval bandou zlodějů. Bojuje proti způsobu, jakým se rozdělují příjmy ze soutěže.

„Jsem proti Eurolize,“ překvapil Orman. „Řeknu to upřímně: je to zlodějská banda,“ šokoval ještě víc.

Jak přesně to první muž Besiktase formuloval? „Je tu španělská firmička, co si vytvořila tenhle podnik jménem Euroliga. Menšinový podíl dala klubům. Kdo vlastní většinu? Federace (FIBA)? Ne, ta španělská firma. A mají turecké sponzory. Devět různých sponzorů. Kdo vlastní televizní práva? Kdo dostává peníze od sponzorů? Tahle firma. A kdo hradí všechny náklady? Kluby. Tohle není stejná situace jako u Ligy mistrů a Evropské ligy ve fotbale, není tu žádný odpovídající příjem. Kdo dostává peníze? Ta španělská firma.“

A výslovně ujistil, že se opravdu, ale opravdu nenaváží do rivala. „Fenerbahce utratilo v minulých třech letech pětadvacet až třicet milionů dolarů, aby vyhrálo titul. Nu, jsou úspěšní. Tohle neříkám proto, abych podkopal, co dokázali.“

Pár dní nato, po postupu Besiktase do finále turecké ligy, se Orman zkoušel krotit, ale moc mu to nešlo.

„Euroliga má hodně zvláštní kritéria pro výběr účastníků. Jsou směšná a nepochopitelná. Podle čeho vybírají turecké účastníky? Navíc jen seberou příjmy. Kluby z toho nic nemají,“ tvrdí šéf Besiktase.

Při své kritice však použil několik ne zcela přesných údajů.

„Euroliga dala divokou kartu desátému týmu francouzské ligy.“ (Fakta: Limoges, o kterém se hovoří, je jedním z kandidátů na udělení divoké karty do Eurocupu.)

„Fenerbahce utratilo 30 milionů dolarů a zpět dostane milion, to nepokryje ani cestovní náklady.“ (Fakta: Vítězové od Euroligy dostali takřka dva miliony eur na bonusech, navrch jim neupřesněná suma připutovala za vysílací práva.)

Že je Besiktas největším poraženým výpadu Fikreta Ormana, tvrdí komentář Arise Barkase na serveru Eurohoops.net. „Orman napadl Euroligu tím nejdrsnějším možným způsobem. Ve svých argumentech se navíc plete. Ano, Euroliga je soukromý podnik. A ano, řada týmů v Eurolize prodělává, ale letos se kluby podělily o rekordních 30 milionů eur,“ píše Barkas.

A dodává: „Jestli Orman protestuje, protože se do Euroligy v její současné podobě nemá šanci dostat, trefil hřebíček na hlavičku. Jenže s nesprávnými argumenty jen poskytl basketbalovou verzi jedné slavné Ezopovy bajky. Jmenuje se Liška a kyselé hrozny. Ač to Orman popírá, je víc než zjevné, že nedávný triumf Fenerbahce hrál v jeho slovech alespoň částečnou roli.“

Besiktas trpí pocitem křivdy právem - v ligovém semifinále sice přehrál Anadolu Efes Istanbul 3:1 na zápasy, ale mezi evropskou smetánku se nemá jak vetřít. A stejně to dopadne, i kdyby uspěl ve finále s Fenerbahce.

Fenerbahce a Anadolu mají zajištěný start v Eurolize automaticky na deset let dopředu, Besiktas nemá vůbec nic.

Slavit mohou alespoň v konkurenční Lize mistrů. Objevil se první skutečný velkoklub, který se za soutěž, kterou pořádá Mezinárodní basketbalová federace FIBA, jasně postavil. Besiktas se účastnil už premiérového ročníku Ligy mistrů a do soutěže zamíří zase letos na podzim.

A Fenerbahce? To je v pohodě. V play-off ještě nezaváhalo. Nadvakrát porazilo rivalskou Darüssafaku Istanbul: v semifinále ji přehrálo 3:0 na zápasy a ještě ji obralo o titulárního sponzora (a navrch má prý rozjednaný přestup hlavní figury Darüssafaky, rozehrávače Brada Wanamakera).

Jan Veselý (vpravo) s Bogdanem Bogdanovičem z Fenerbahce si domlouvají akci. V pozadí řádí trenér Željko Obradovič.

Holding Dogus vyplatí Fenerbahce v příští třech sezonách po 15 milionech eur ročně - tedy méně, než se zpočátku čekalo. I tak je to hodně vypasený vrabec v hrsti, který dává velkoklubu jistotu do dalších sezon.

Vedení Fenerbahce může pociťovat znepokojení snad jen z představy odchodu tahounů. Vedle Bogdana Bogdanoviče, patrně mířícího do Sacramenta, se hlavním terčem z NBA stává český pivot Jan Veselý (o jeho možném přestupu více zde).


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž