Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Strýcová padla, Plíšková zvítězila. Ve Fed Cupu je srovnáno na 1:1

Karolína Plíšková si jde plácnout s nehrajícím kapitánem Petrem Pálou. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

11 2017
Favoritky udržely pozice a české tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu se Španělskem nerozhodně 1:1. Tým kouče Petra Pály po pěti triumfech za posledních šest let v Ostravě bojuje s nebezpečnými sokyněmi, což potvrdil výkon španělské jedničky Garbiňe Muguruzaové. Za Česko si ovšem svůj zápas pohlídala jeho jednička Karolína Plíšková.

Před půl druhou se aréna v Ostravě poprvé rozbouřila naplno, neboť kapitán Petr Pála přivedl na hřiště „své“ tenistky: Karolínu Plíškovou, Barboru Strýcovou, Kateřinu Siniakovou a Lucii Šafářovou. Dominantní fedcupový výběr se ukázal ve vlasti poprvé od listopadu 2015, kdy v Praze Češky ve finále slavně zdolaly Rusko.

Tribuny pak nahlas prožívaly snahu o povstání Barbory Strýcové: poté, co proti sedmé hráčka světa Garbiňe Muguruzaové na úvod schytala kanára, vyhrála druhý set a ve třetím měla několik šancí na brejkbol. Misi ovšem ve více než dvouhodinovém utkání nedotáhla.

„Mrzí mě to. A moc. Myslela jsem, že to zvládnu líp a že začnu líp,“ prohlásila Strýcová. „Nechala jsem tam všechno, ale nevyšlo to.“

Nehrající fedcupový kapitán Petr Pála
NÁPŘAH. Karolína Plíšková v utkání Fed Cupu proti Laře Arruabarrenaové

To, aby po úvodním dni nastal krizový stav 0:2, ovšem jednička Pálova družstva Karolína Plíšková nedopustila. Laru Arruabarrenaovaou zdolala ve dvou setech a nedělní program zahájí veledůležitým bojem s Muguruzaovou.

„I když to ode mě nebyl bůhvíjaký tenis, bod se počítá. Je velmi důležitý. Taková povinnost, řekla bych,“ hodnotila Plíšková.

Strýcová vs. Muguruzaová 0:6, 6:3, 1:6

První hra trvala 9 minut, celý první set jen 29. Další vývoj hodně ovlivnil právě úvodní game, v němž sice česká bojovnice odvrátila pět brejkbolů, ale při šestém už na tlukot španělské jedničky nestačila. Strýcová proti o 18 centimetrů vyšší Muguruzaové po ztraceném úvodním podání nestíhala.

ON-LINE z utkání Strýcová vs. Muguruzaová

„Bára, Bára!“ snažila se ji za stavu 0:4 hecovat hala, ale nepomáhalo to. Ve Strýcové, která se nijak netají svými emocemi, to očividně vřelo. Po dvojchybě napálila jeden z podávaných míčků, o chvíli později dvakrát bouchla raketou o zem. Vůbec jí nešel servis, nedostávala se do výměn: „Podání bylo ode mě v podstatě celý zápas trapné. To proti takové hráčce nejde. Neříkám, že mě stálo utkání, ale nepomohla jsem si.“

Muguruzaová jí zprvu nedovolila rozvinout to, na co sázel kapitán Pála: „Hraje rychlý a nátlakový tenis. Bára tenhle rytmus musí nějakým způsobem narušit, aby soupeřka nevěděla, co na ni přijde.“

Fotogalerie

Boj se Španělkami začal kanárem!

Tím spíš se Strýcová radovala, když na úvod druhé sady zvládla první hru. A aréna s ní, neboť prvním krůčkem to neskončilo, ba naopak: Češka se oproti úvodnímu setu výrazně zlepšila, Muguruzaová častěji chybovala.

Vida, po zdánlivě beznadějném úvodu měl mač hned náboj. Za vedení 3:2 Strýcová dostala Španělku pod tlak tří brejkbolů, třetí využila. Hned poté sice ztratila podání, ale obratem znovu prolomila servis Muguruzaové a set dotáhla do stavu 6:3. Pro loňskou vítězku Roland Garros a předloňskou finalistku Wimbledonu to ve dvouhře byla vůbec první ztracená fedcupová sada kariéry.

Rozhovor se Strýcovou

Strýcovou duel vtahoval čím dál víc. Dřela, co to šlo. Po nevyužitých brejkbolech za stavu 1:1 poslala raketu k zemi a bohužel, právě tady se zápas lámal, neboť jí následně Muguruzaová vzala podání a byť se Strýcová zase dostala k možnosti jí to vrátit, neuspěla - 1:4, nakonec 1:6.

„Pořád jsem věřila, ale nezlomila jsem to. Třetí set byl o šancích: měla jsem jich při jejím podání hodně, ale žádnou nevyužila. To byla chyba,“ uznala.

Plíšková vs. Arruabarrenaová 6:4, 7:5

Oproti úvodní partii byla tahle kratší a k radosti diváků především mnohem méně dramatická. „Nemusím hrát svůj nejlepší tenis, abych ji porazila,“ pronesla Plíšková před duelem - a jak řekla, tak udělala.

ON-LINE z utkání Plíšková vs. Arruabarrenaová

Od jedničky týmu to nebyl nijak strhující výkon, ovšem předvedla přesně to, co potřebovala. Jeden úspěšný brejkbol v prvním setu = 6:4. Další získala hned na úvod druhé sady, jenže Španělka ukázala nemalou tenisovou zručnost, sebrala Plíškové podání rovněž a dokonce měla jeden setbol!

Plíšková si ovšem s dílčí krizí poradila a zareagovala ukázkově: svůj servis dotáhla, Španělce jej následně vzala a pak set ukončila (i když jí nejdřív mečbol sebrala dvojchyba). Do nedělního boje s Muguruzaovou tak mohla pošetřit aspoň část sil.

RETURN. Karolína Plíšková během utkání Fed Cupu proti Laře Arruabarrenaové
RETURN. Karolína Plíšková během utkání Fed Cupu proti Laře Arruabarrenaové
Karolína Plíšková během utkání Fed Cupu proti Laře Arruabarrenaové

Potěšila tím vyprodanou halu - místa, která jsou prázdná v televizních záběrech, kvůli špatnému výhledu vůbec nešla do distribuce - a potvrdila, že dozrála ve vůdkyni fedcupového celku. Pokud bude platit stav po losu, po střetu jedniček (od 13 hodin) se Strýcová utká s Arruabarrenaovou. Nebude-li ani poté rozhodnuto, dojde na závěrečnou čtyřhru.

Český kapitán Pála má k dispozici více možnosti, teoreticky může do dvouhry nasadit třeba i Lucii Šafářovou. „Musíme si to pořádně promyslet. Klíčové je udělat to nejlepší možné rozhodnutí,“ řekl Pála. „Ve hře jsou tři body, my potřebujeme dva. Máme na rozdíl od Španělska více možností na dvouhru i na čtyřhru. To by mohl být ten největší rozdíl.“

Co zvolí, to ukáže závěrečný den 1. kola. Ten první skončil nerozhodně.

Fed Cup v Ostravě

1. kolo:

ČR - Španělsko 1:1 po úvodních dvouhrách
Strýcová - Muguruzaová 0:6, 6:3, 1:6
Karolína Plíšková - Arruabarrenaová 6:4, 7:5Najdete na iDNES.czmobilní verze