Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká zasadila v pražské botanické zahradě strom v rámci projektu Kořeny osobností. | foto: ČTK

Zrychlit! Ledecká závodí v přípravě i proti skútru

  • 8
Byla to vlastně trenérská léčba šokem. A docela úspěšná: byť je Ester Ledecká pořádně rychlá, její kouč Tomáš Bank vidí výrazné rezervy ve startech. Proto připravil nový typ sportu, na který ani tahle univerzálka není zvyklá. Šlo o boj lyžařka versus skútr.

„Na startu zrychlila aspoň o desetinu. Stačilo dvakrát potúrovat motor a probudil se v ní závodnický instinkt,“ líčil Bank. „Na začátku neměla šanci, ale pak mě dojela. Nechtěl jsem skútr rozbít,“ culil se.

Budou příští zimní hry ušité Ledecké na míru?

Její unikátní double z Pchjongčchangu 2018 vstoupil do dějin olympiád. A také v Pekingu 2022 by Ester Ledecká měla mít co nejvyšší šanci na úspěch ve dvou různých sportech. „Snowboardová sekce se snaží udělat olympijský rozpis tak, aby Ester vyhovoval. Ptají se, jaké disciplíny bude chtít jet na lyžích,“ popsal její lyžařský trenér Tomáš Bank.

I takovými drobnostmi se cepuje dvojnásobná olympijská vítězka. „Tomáš je na stroje blázen. Vždycky má pocit, že novému autu by měl ‚vypálit červa‘, a tak se skútrem lítal,“ vrací Ledecká vtípky Bankovi. „Ale já potřebuju zrychlit. A takhle to bylo zábavnější.“

V době, kdy i nejvášnivější lyžaři ukládají náčiní do kumbálů, se už Ledecká chystá. „Začali jsme brzo. Máme za sebou 15 dní kvalitního tréninku, z toho dvanáct špičkových,“ těší Banka. „Loňská příprava se moc nepovedla, kvůli počasí i zdravotním komplikacím. Tahle snad proběhne podle plánu.“

Poolympijská sezona byla náročná nejen kvůli tomu. „Naučila jsem se třeba věci o mentální přípravě. Jako když na mě ve Val Gardeně na startu padesát lidí křičelo moje jméno,“ líčí Ledecká. „Když skandovali, bylo to moc hezké – ale nevěděla jsem, jak s tím naložit. Učím se s tím fungovat.“

Mánie zrozená v Jižní Koreji, kde Ledecká získala unikátní lyžařsko-snowboardový double, by mohla polevit. Bankovy snahy posunout svoji svěřenkyni dál nikoliv.

Ester Ledecká v pražské botanické zahradě, kde zasadila strom v rámci projektu...
Ester Ledecká se svým týmem, když v pražské botanické zahradě zasadila strom v...

„Třeba mám mít zadek výš,“ popisuje Ledecká změny. „O technice bych tu mohla mluvit dlouho. Snad všechny tyhle věci dokážu vstřebat tak, abych je dělala automaticky.“ Za takřka automatické jsou fanoušky brány její triumfy na prkně. Úvahy, zda by (ne)měla upřednostnit jen alpské lyžování, ale narážejí na jiný automatismus, skrytý v mysli samotné šampionky.

Jakmile se pustí ze svahu, je jí fuk, na čem má připevněné nohy. „Baví mě závodit, baví mě vyhrávat,“ odmítá, že by se snad snowboardové tituly mohly omrzet. „Mám to postavené jako Marcel Hirscher na lyžích – taky vyhrává glóby a taky motivaci najde. Tyhle trofeje jsou hezké, chci je mít doma. A ještě pořád tam na ně mám místo.“

Splněné sny Ester Ledecké: Fotil mě Bryan Adams. A potkám se s Nadalem!

Jedinou výraznou změnou tak je nový servisman v týmu: Miloš Machytka roky působil u Šárky Záhrobské a vrátil se k ní i později, když už závodila pod příjmením Strachová. Jinak má být vše při starém.

Dle hesla: Vyhraj, co půjde. „Jen bych si přála, aby to dělali o něco rozumněji. Aby třeba dávali snowboardové závody v týdnu a lyžařské o víkendu,“ mrkne Ledecká. „Ale zatím mi nechtějí vyjít vstříc!“

Rychlost je pro ni prostě jen jedna. A touha ji zvyšovat nekonečná. „Moje cíle? Zrychlit starty, zrychlit první oblouky, ty prostřední a pak ty dole,“ vypálí Ledecká a Bank ji doplní: „I tam, kde se jede rovně.“

Klidně za pomoci skútru.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž