Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veselého parťák si počkal a má nejvyšší nováčkovskou smlouvu v historii

Bogdan Bogdanovič z Fenerbahce v euroligovém finále | foto: Reuters

29 2017
Celkem 36 milionů dolarů za tři roky. To už jsou peníze, kvůli kterým stojí za to změnit adresu. Srbský basketbalista Bogdan Bogdanovič po téhle nabídce skočil, a tak se stane nejlépe placeným nováčkem v dějinách NBA. Boháče z něj udělalo Sacramento Kings.

Není div, že právě v kalifornském hlavním městě mají pro pro čtyřiadvacetiletého Bogdanoviče slabost.

Majitel sacramentského klubu Vivek Ranadivé se vidí v úspěších sousedního Golden State Warriors, a tak hledá střelecky nadané hráče.

K legendám Kings pak patří Bogdanovičovi krajané Vlade Divac a Peja Stojakovič - oba dnes zastávají vysoké pozice v klubové hierarchii. Divac je generálním manažerem Kings, Stojakovič má stejnou roli ve farmářském celku Reno Bighorns.

Fotogalerie

Koho překvapilo, když Sacramento získalo práva na bezmála dvoumetrového Bogdanoviče v rámci loňské výměny z Phoenixu? V Americe možná mnohé, v Evropě skoro nikoho.

Před rokem ještě Bogdan Bogdanovič své krajany odmítl. Letos nebyl důvod.

Touha vyhrát Euroligu s Fenerbahce Istanbul byla naplněna, navrch přibyl do Srbovy sbírky další triumf v turecké nejvyšší soutěži oslazený cenou pro nejužitečnějšího hráče play-off.

Bogdanoviče v první půlce uplynulé sezony zradilo zdraví, v té druhé se ale ze zranění kotníku dostal a na jaře měl životní formu.

A došel si pro obrovské peníze. Protože byl bělehradský rodák draftován už v roce 2014, nevztahují se na něj omezení NBA spojená s nováčkovským kontraktem. Takže může zvesela přepisovat historii, zatímco jednička letošního draftu Markelle Fultz má v prvním roce nárok „jen“ na 5 855 200 dolarů.

28.června 2017 v 19:51, příspěvek archivován: 29.června 2017 v 11:02

BREAKING: Sources tell me Kings to sign Serb guard Bogdan Bogdanovic to 3 year/$36 million contract on July 6.

Zatímco se mladý Srb, který se s českým reprezentantem Janem Veselým sešel už v Partizanu Bělehrad a teď spolu táhli Fenerbahce, může těšit na královské příjmy, s hráčem, který byl klubovou budoucnosti v nedávné minulosti se v současnosti nepočítá. Ben McLemore, sedmička draftu 2013, se během čtyř ročníků u Kings výrazněji neprosazoval, a tak to může zkusit jinde.

Fanoušky v Sacramentu by vedle Bogdanovičových kousků měly těšit hlavně střely loňského nováčka Buddyho Hielda a akce čerstvě draftovaných nováčků De’Aarona Foxe a Franka Masona III., pod košem se vkládají naděje do Willieho Cauleyho-Steina, Skala Labissiera či Harryho Gilese. Žádnému z nich ještě nebylo 24 let.

Nováčci NBA a nejvyšší smlouvy

Pokud Bogdan Bogdanovič 6. července podepíše smlouvu na průměrných 12 milionů dolarů za tři roky, čeká ho místo v historii NBA. Jak je to s dalšími rekordy zámořské soutěže co se nováčkovských smluv týče?

Mezi hráči draftovanými ve druhém kole vyčnívá 5,9 milionu dolarů, za které šel loni do Oklahoma City Thunder španělský střelec Álex Abrines, do té doby spoluhráč Tomáše Satoranského v FC Barcelona.

Nejvyšší celkovou nováčkovskou smlouvu v NBA podepsal Glenn Robinson, když se v roce 1994 upsal Milwaukee Bucks na deset let dohromady za 68 milionů dolarů. Dnes takto dlouhé smlouvy dojednat nelze.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze