Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pokuta a penalizace byly týmu málo. Tak Kaťuša stáhla Caceviče z Gira

Alexej Cacevič (uprostřed) bojuje o vítězství na GP Samyn. | foto: Profimedia.cz

17 2016
Takový debut na Grand Tour si asi ruský cyklista nepředstavoval. Alexej Cacevič z ruské Kaťuši se během nedělní časovky na Giru dlouhé kilometry vyvážel za Tobiasem Ludvigssonem. Od Mezinárodní cyklistické unie dostal pokutu 100 švýcarských franků a penalizaci téměř sedmi minut. To ale bylo ruskému týmu málo a tak svého cyklistu z Gira úplně stáhl.

Šestadvacetiletý Rus startoval do časovky minutu před švédským cyklistou, který ho ale brzy dojel. Caceviče v tu chvíli nenapadlo nic jiného, než se za něj zavěsit a v jeho stínu absolvovat velkou část etapy.

Do cíle nakonec dorazil na 68. místě. Na vítězného Primože Rogliče, který se po čtyřech letech, co se věnuje profesionální cyklistice, dočkal vítězství na jedné z Grand Tour, ztratil 4:22 minuty.

Celou bizarní situaci přitom natáčely kamery. Komentátoři pak situaci glosovali jako skvělou týmovou časovku.

Kaťuši ale až tak vtipná nepřišla.

Cacevič sice dostal podle článku 12.1.040/40.1 (Nedodržení dostatečné vzdálenosti mezi dvěma cyklisty během individuální časovky) od Mezinárodní cyklistické unie pokutu 100 švýcarských franků a 6 minut a 48 sekund navíc k tomu, ale to bylo pro šéfy týmu málo. A tak svého cyklistu z italské Grand Tour odvolali.

„Předně bych se chtěl omluvit týmu Kaťuša za chování Alexeje Caceviče. Způsob, jakým nedělní časovku jel, byl nepřijatelný,“ řekl sportovní ředitel Dmitrij Konyšev. „Porušil pravidlo, které zná každý profesionální cyklista. Navíc ukázal velký nedostatek respektu k soupeři, který ho na trati dojel.“

Konyšev si stěžoval i na to, že jeho svěřenec ignoroval příkazy týmu během časovky. Prohlásil, že o rozhodnutí ukončit jeho pobyt v Itálii nebylo pochyb, přestože jeho odchod tým značně oslabí.

15.května 2016 v 15:41, příspěvek archivován: 17.května 2016 v 13:30

Team Giant-Kastana are looking to set the fastest time in the TTT #Giro pic.twitter.com/7ilYcYj3T5

S tím ale samotný Cacevič nesouhlasil. „Určitě jsem neignoroval žádosti sportovního ředitele. Z celé situace jsem dost naštvaný. Celý závod se snažím o dobrý výsledek. Několikrát jsem spadl, ale vždycky jsem se sebral a i přes bolest pokračoval, abych byl prospěšný týmu. Podle mě jsem měl dostatečný odstup a ani během etapy mě nikdo nevaroval. Tak jsem jel dál,“ vysvětloval cyklista.

To ale Konyševa neobměkčilo. „Pokuta od UCI pro nás nebyla dostatečná, proto jsme museli přijmout přísnější opatření. Jeho chování má negativní dopad na image cyklistiky a náš tým obecně. Jsem přesvědčen, že to bylo správné rozhodnutí,“ uvedl šéf týmu.

Do úterní desáté etapy tak Kaťuša vyjela v osmi lidech. „Klukům přeju hodně štěstí, ale budu už je podporovat jen z domu jako divák. A omlouvám se za vzniklé potíže,“ nechal se ještě slyšet vítěz sedmé etapy na letošním Katalánsku.

Možná byl ale jen obětním beránkem, který Kaťuša potřebovala. Po aférách s Lukou Paolinim (pozitivní test na kokain) a Eduardem Vorganovem (pozitivní test na meldonium) si potřebovala vylepšit svůj obraz v médiích.

Cacevič se jevil jako ideální možnost...Najdete na iDNES.czmobilní verze