Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalistky USK to zkusí jinak. S Benešem a v lize s mladými

Theairra Taylorová (vlevo) z Nymburka marně stíhá Karolínu Elhotovou z USK Praha. | foto: ČTK

2 2016
Basketbalový ZVVZ USK Praha od nové sezony výrazně změní klubovou koncepci. Kádr českých mistryň se rozšíří na 15 hráček včetně šesti mladých talentů, které budou pendlovat mezi prvním družstvem, dorostem a rezervou v první lize. Současný kádr, který vybojoval postup do Final Four Euroligy, zůstane téměř beze změn. Asistentem trenérky Natálie Hejkové se stane reprezentační kouč Ivan Beneš.

„Určitě bude výhodou, že budu s reprezentantkami v každodenním kontaktu. Navíc se těším na spolupráci s trenérkou Hejkovou, která je asi nejúspěšnější mezi klubovými trenéry, a těším se, co se nového naučím,“ řekl Beneš na tiskové konferenci. Druhým asistentem se stane Pavel Kubálek, který s Benešem působil u sesterského VŠ Praha.

V USK zůstanou zahraniční opory Kia Vaughnová, Sonja Petrovičová, Laia Palauová, Anete Šteinbergaová a Marta Xargayová. Loučí se srbská mistryně Evropy Tijana Ajdukovičová, která se příliš neprosadila.

Pokračovat budou i všechny dosavadní Češky, přičemž Kateřina Elhotová vzhledem k těhotenství vynechá minimálně první polovinu sezony a vrátí se až v příštím roce.

„S Katkou jsme se dohodli, že smlouvu pozastavíme. Dostala volnou ruku na to, jak se bude vracet. Její představa je, že to bude brzy. Uvidíme, až se dítě narodí a jaká bude situace,“ řekl manažer USK Marek Kučera s tím, že náhrada za Elhotovou se řeší, ale možná přijde až v průběhu ročníku. Zkrátka podle potřeby.

Tým budou doplňovat mladé hráčky Aneta Mainclová, sestry Veronika a Tereza Šípovy a Veronika Voráčková, jež přichází ze Strakonic. Ještě jedno jméno bude oznámeno později.

Součástí změny je přesun VŠ Praha, který sloužil pro práci s mládeží, ze ŽBL do první ligy a jeho přejmenování na USK Praha B. To umožní hráčkám pendlovat mezi oběma kluby, což dosud v rámci ŽBL nešlo.

Nový systém bude fungovat tak, že na Euroligu devět klíčových hráček doplní tři mladé a zbytek bude trénovat individuálně bývalým reprezentačním koučem Luborem Blažkem či s dorostem. Naopak při zápasech ŽBL, kde bude USK tentokrát hrát všechny zápasy, dostanou prostor k odpočinku některé opory a více prostoru budou mít mladé hráčky.

Změna koncepce by měla pomoci také české reprezentaci, jelikož nejtalentovanější hráčky budou mít možnost trénovat se zahraničními hvězdami a nakukovat do Euroligy.

„Každý takový krok je pro reprezentaci přínosný, zvlášť v dnešní době, kdy ubývá profesionálních hráček. Když jsme teď s Ivanem Benešem dělali nominaci na letní soustředění, tak se spousta hráček omlouvala, že si nemůže vzít v práci dovolenou. Proto je dobře, že alespoň některé dostanou takovou šanci,“ řekl sportovní manažer reprezentace Lubor Blažek.

Za dobrou ideu to považuje také trenérka Hejková, která něco podobného zažila na Slovensku. „Idea je velmi dobrá. V Ružomberku jsem si brala hráčky z celého Slovenska. Za chvíli z nich byly reprezentantky a byly z toho zlaté časy slovenského basketbalu. Tím, že se seznámí s kvalitním basketbalem, bude jejich růst rychlejší,“ dodala majitelka 24 titulů.

Složení týmu basketbalistek USK

pro sezonu 2016/17

Hlavní kádr: Laia Palauová, Tereza Vyoralová, Marta Xargayová, Sonja Petrovičová, Alena Hanušová, Anete Šteinbergaová, Ilona Burgrová, Kia Vaughnová, Kateřina Elhotová (čeká ji mateřská pauza).

Mladé hráčky: Karolína Elhotová, Aneta Mainclová, Tereza Šípová, Veronika Šípová, Veronika Voráčková, (jedna posila).

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze