Hejnová na prahu další obhajoby. Pomoci má návrat k rodinnému prostředí

Zuzana Hejnová | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

12 2017
V sobotu těsně před pátou hodinou odpoledne přijíždí vlak na třinecké nádraží. Do patnácti stupňů a vytrvalého deště z něj vystoupí Zuzana Hejnová. „Nechtěla bych, aby bylo i v neděli takhle ošklivo,“ zadoufá.

A ono opravdu není.

V neděli třinecký stadion zahřívá slunce na příjemných 23 stupňů. Fanoušci jásají, do ocelářského města se dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek vrací po sedmi letech.

Stejně jako tehdy volí start na dvoustovce. A ve finále na alternativní trati dobíhá v čase 23,94.

Hejnová má za sebou nejturbulentnější období kariéry. Před měsícem po půlročním experimentu odešla od německého kouče Falka Balzera a vrátila se k Daně Jandové. Trenérce, se kterou v osmé třídě s atletikou začínala.

Německý pokus nevyšel

Vše začalo loni v říjnu. Hejnová se tehdy po čtyřech letech rozešla s Daliborem Kupkou. Mužem, který z ní v sezoně 2013 udělal slečnu Neporazitelnou, se kterým se dvakrát stala mistryní světa a kvůli jehož náročným tréninkovým metodám také dvě sezony pro zranění skoro vynechala.

I proto se rozhodla pro změnu.

Vydala se ji hledat do německého Hofu za Falkem Balzerem. Ten jí sliboval zlepšení rychlosti, která Hejnové vždycky trochu chyběla. Odmala měla úžasný cit pro rytmus, dokonalou techniku i vytrvalost, jen v absolutní rychlosti to občas nebylo ono.

Změna se vyplatila, v březnu získala v Bělehradu na kontinentálním šampionátu svou první medaili v hale na čtvrtce. „Je vidět, že nám to spolu funguje. Snad se to projeví i v létě,“ doufala.

Atletické rekordy

Národní rekord ozdobil mistrovství republiky atletů v Třinci: čtvrtkař Pavel Maslák vylepšil vlastní výkon na dvoustovce na 20,46 sekundy, čtyři roky starý čas zlepšil o tři setiny. „Škoda, mohlo to být lepší. Ale v zatáčce foukal vítr proti a trochu jsem to přepálil, v konci mi pak docházely síly,“ řekl Maslák.

Rekord šampionátu výkonem 21,61 metru překonal koulař Tomáš Staněk. Juniorská národní maxima padla díky Nikole Bendové na dvoustovce (23,38) a Amálii Švábíkové v tyči (450).

Jenže na soustředění v Tenerife se opět po roce ozvala bolavá achilovka. „Potřebovala jsem s ní dojíždět v Čechách k fyzioterapeutům, o nichž vím, že mi pomůžou a budou o achilovku pečovat,“ vysvětlovala česká překážkářka.

Tady však u Balzera narazila. Trenér byl přesvědčen, že stejné péče se jí dostane i v Německu, k čemuž ovšem nikdy nedošlo. „A to se mi nelíbilo. Myslel si, že budu v pohodě, ale já věděla, že můžu podobně jako loni ztratit celou sezonu. Bylo jasné, že se nedomluvíme,“ řekla Hejnová.

Po půlroce v zahraničí se tak vrátila do českého prostředí. K trenérce, která z ní kdysi udělala mistryni světa.

Někteří mi i vykají

Hejnové bylo šestnáct, když pod dohledem Dany Jandové poprvé vládla světu v kategorii do 17 let. Od jablonecké trenérky se vydala k Rychlým holkám Martiny Blažkové, přes Kupku se dostala k Balzerovi, aby se nyní kruh u Jandové uzavřel.

„Chtěla jsem někoho, kdo mě zná, bude mi naslouchat a bude i mým kamarádem,“ vysvětluje Hejnová.

To všechno u Jandové v Jablonci našla. Vrátila se do prostředí, ve kterém vyrůstala. „Je to pro mě tak trochu návrat do mládí,“ přiznává. Kolem sebe má teď kolektiv, který k ní s úctou vzhlíží. „Někteří mi i vykají, na což nejsem zvyklá,“ zasměje se. „Ale oni se rozkoukají a bude to fajn.“

Právě rodinná atmosféra Hejnové pomáhá v cestě za třetím titulem mistryně světa v řadě.

Odrazila se z ní i ke skvělému času 54,50, který zaběhla hned při svém prvním venkovním startu sezony na Diamantové lize v Eugene. „To jsem nečekala, bylo to jen o desetinu pomalejší než v mé nejlepší sezoně 2013,“ vykládala.

Do srpnového světového šampionátu v Londýně, kde Hejnová získala svou jedinou olympijskou medaili, má ještě dost času zapracovat na vytrvalosti, aby jí nechyběly síly v poslední stovce, jako se to stalo ve čtvrtek na Diamantové lize v Římě (55,27).

„Zuzka se mi vrátila jako vybroušený diamant. My teď zkusíme její výkonnost posunout tak, aby získala medaili z mistrovství světa, o které tak sní, a aby do závodu nastupovala s vědomím, že zase může vyhrát,“ říká Jandová.

Povede se to staronové dvojici?Nejčtenější

Los Turnaje mistryň: Kvitová narazí na Plíškovou hned ve skupině

Petra Kvitova při slavnostním ceremoniálu a losování na Turnaji mistryň v...

VIDEO K souboji nejlepších českých tenistek na Turnaji mistryň dojde. V Singapuru jsou totiž společně v...

Plíšková v Moskvě po debaklu končí, o Turnaj mistryň ale nepřišla

Karolína Plíšková na turnaji ve Wu-chanu.

Soupeřka, která před pár lety patřila mezi světovou elitu, nemilosrdně zastavila cestu Karolíny...Rébusy Ligy národů: postupy, sestupy a jak do play off o Euro 2020

GÓLOVÁ STŘELA. Brankář Jiří Pavlenka se za ranou Ruslana Malinovského natahuje...

Fotbalová Liga národů má za sebou čtyři kola a před listopadovým finišem je jen málo otázek...

Plzeň podepsala střelce, který předčasně skončil v Dunajské Stredě

Nová posila Viktorie Plzně Erik Pačinda. Slovenský reprezentant přišel z...

Fotbalová Plzeň si s předstihem pořídila ofenzivního hráče pro lednový přestupní termín. Tříletý...

Štěpánek: Nikdy nezapomenu. Teď si dám nohy nahoru, u tenisu zůstanu

Radek Štěpánek naposledy mává pražskému publiku.

VIDEO Dva a půl měsíce tvrdě dřel v posilovně i na kurtu. Ke kondičnímu zápřahu a rodinným povinnostem...

Další z rubriky

Koulařka Adamsová čeká druhé dítě, loučit se chce v olympijském Tokiu

VALERIE ADAMSOVÁ. Novozélandská koulařka získala na světovém šampionátu třetí

Dvojnásobná olympijská vítězka ve vrhu koulí Valerie Adamsová je podruhé těhotná. Novozélandská...

Florian skončil s fotbalem a zařadil se mezi světové talenty oštěpu

Fotografie z MS v Berlíně očima fotoreportéra MF DNES Michala Růžičky.

Ještě na jaře hrál fotbal za dorost FK Jablonec. Teď už Martin Florian patří mezi nejlepší světové...

Rychle a daleko. Homoláčovo vítězné motto funguje

Vokolo Príglu 2018, vítěz závodu Jiří Homoláč.

Moderní obdobu Emila Zátopka připomíná běžec Jiří Homoláč. Česku vládne na tratích od desítky po...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz