Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zuberský házenkář Jurka si na nejlepší fandy v Česku teprve zvyká

Fanoušci Zubří | foto: Jan Karásek, MAFRA

3 2010
Když tisícovka fanoušků v zaplněné zuberské hale spustí svou bouři, žádného z domácích házenkářů to nenechá v klidu. Někteří teprve v tu chvíli podají svůj maximální výkon. Jiní si naopak na pekelnou atmosféru, kterou může Valachům zbytek extraligy jen závidět, teprve zvykají.

Do druhé kategorie zatím patří Miroslav Jurka. I když na jeho výkonech to není vidět. Třiadvacetiletá levá spojka Zubří je se 27 góly druhým nejlepším střelcem týmu.

"Zuberští fanoušci jsou nejlepší, jaké jsem zatím při házené zažil.
Ale když je hodně lidí, jsem nervózní. Dřív jsem totiž hrával spíš druhou a třetí ligu. Musím si na to zvyknout, protože v cizině chodí na házenou lidí ještě víc," uvědomuje si Jurka.

Jednou by si v zahraničí rád zahrál a přidal se tak k Martinu Hrstkovi, Tomáši Říhovi či Pavlu Mičkalovi, kteří už ze Zubří do světa rovněž vyrazili.

"Snažím se na sobě makat, zahraničí by mě lákalo, ale uvidím, jak se bude všechno vyvíjet," přemýšlí talentovaný hráč Gumáren Zubří.
Zatím však Jurka sbírá extraligové zkušenosti. A prosazuje se v reprezentaci.

Při letním akademickém mistrovství světa se na českém stříbru výrazně podílel coby druhý nejlepší střelec celého šampionátu. Se záložním týmem seniorské reprezentace pak o víkendu vyhrál přípravný turnaj, kterého se zúčastnily také rezervy domácího Polska, Norska a áčko Itálie.

"Pro nás hráče z extraligy je dobře, že si můžeme zahrát takový turnaj, měl svou kvalitu. Zápasy proti zahraničním soupeřům jsou vždycky zajímavým srovnáním. Zjistili jsme, v čem se máme zlepšovat," říká Miroslav Jurka, který by se jednou rád dostal i do českého áčka.

"Je to ještě kus cesty, ale někde se začít musí. Samozřejmě že pro nominaci do reprezentace je nejlepší hrát v zahraničí, ale ukazuje se, že šanci mají i kluci z extraligy," dodává.

Kromě házené nyní Jurka rozjíždí i pracovní kariéru. Na Ostravské univerzitě se z něj letos stal bakalář v oboru učitelství. "Budu nastupovat na školu v Rožnově pod Radhoštěm, kde bych měl učit tělocvik a něco z techniky, třeba dílny nebo počítače, což mám vystudované," prozrazuje Jurka.

"Práce rukama mě navíc baví." K vysokoškolskému studiu by se chtěl ještě vrátit. "Teď jsem jej musel na rok přerušit, protože bylo hodně předmětů večer, což bych s házenou nestíhal. Ale chci přejít na dálkové studium a dodělat si magistra," plánuje Miroslav Jurka.Najdete na iDNES.czmobilní verze