Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zranění, smůle i sněhu navzdory. Tak se Podmol stal mistrem světa

Libor Podmol - Freestyle: Libor Podmol | foto: Ota BartovskýMF DNES

15 2010
Do třetice všeho dobrého i zlého, říká se. Pro freestyle motokrosaře Libora Podmola to platí stoprocentně. Po dvou sezonách, v nichž v seriálu mistrovství světa skončil na druhém místě, si letos splnil sen: v sobotu se stal šampionem.

Navzdory zranění. Navzdory počasí. Navzdory smůle.

Seriál letos rozjel dobře. "Dařilo se mi v Berlíně, dařilo se mi ve Švýcarsku," začíná své vyprávění závodník, jenž vyrůstal v Praze. Až do letní pauzy si vedl skvěle.

První podzimní závod byl prestižní podnik X-Fighters v Římě. "Těšil jsem se. Před závodem jsem měl opravdu skvělý pocit," říká.

Jenže když začala kvalifikace, chtěl všechny pobavit jízdou po předním kole. Prásk! Český jezdec skončil na zemi. "Podívám se, co mi to kouká z ramene. A ona to byla klíční kost," říká s úsměvem.

Tenkrát mu ale do smíchu nebylo. Další závod mistrovství světa se měl jet o týden později. "Honilo se mi hlavou, jak jsem všechno zpackal a zničil si kariéru," vypráví.

Tak vážné to nebylo. Podmol dokonce zvládl řídit část cesty z Říma do Česka. "Občas jsme zastavili někde na benzince, já měl injekce proti bolesti, tak jsem si je píchnul do zadku a jeli jsme," směje se.

Dal se rychle dohromady. Tři týdny po pádu v Římě už závodil v Rize při dalším podniku MS a připsal si pár důležitých bodů, díky nimž se udržel v kontaktu se špičkou.

V Ostravě se pak všechno zlomilo. Ve svém rodném městě vyhrál dva podniky a dostal se do čela seriálu. Ve Vídni skončil druhý a první, takže měl před posledním závodem v Brazílii šestibodový náskok.

Jenže pak přišly komplikace.

1. - nemohl trénovat. "Všichni soupeři jezdili, skákali. Jen já nemohl. Měl jsem před barákem třicet centimetrů sněhu."

2. - do jižní Ameriky nedorazila jeho taška, v níž měl vše potřebné. "Už jsem si představoval, jak přijdu o titul, protože nemám věci. Naštěstí se pak někde objevily."

Situaci mu komplikovala i velká nervozita. "Byl jsem úplně bílej, dokonce se mě ptali, jestli nepotřebuju doktora. Bál jsem se, jestli předvedu svou jízdu bez chyb," říká.

Podařilo se. Ve Fortalese zvítězil a svůj náskok před Bricem Izzem z Francie ještě zvýšil.

"Večer pak byla skvělá afterparty. A druhý den jsme pokračovali na pláži. A co Brazilky? Mají velký zadky, jinak jsou to normální holky," chechtá se nový světový šampion.

Ten titul zní krásně. Ale často musí poslouchat, že v tomto seriálu nejsou ti nejlepší jezdci. Za nejprestižnější sérii je totiž často považována X Fighters, případně americké závody X Games.

"Tohle je oficiální mistrovství světa. Ty série jsou srovnatelné, dobré jsou všechny," vysvětluje. Právě X Games má v plánu v příští rok. "Doufejme, že přijde pozvánka. Věřím tomu. Jinak bych rád obhájil titul, dostal se na nějaké závody X Fighters a těším se na Extreme freestylers v Praze, to bude show, jakou Evropa nezažila."Najdete na iDNES.czmobilní verze