Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Myška oslnil na dráze i ve filmu. Váňa má celovečerní, my šotek, žertoval

ZE SEDLA. Kritický okamžik v kvalifikaci přišel pro Jaroslava Myšku na Irské lavici. | foto: Michal Klíma, MAFRA

25 2015
Nejúspěšnějším jezdcem sobotního dostihového mítinku na pardubickém závodišti se stal žokej Jaroslav Myška. V kvalifikaci ale spadl.

V početném davu dostihových příznivců měl svůj fanklub. I s jeho podporou dokázal populární žokej Jaroslav Myška posbírat v rámcových dostizích takřka výhradně samá pódiová umístění. Dvě prvenství, jedno druhé, třetí a čtvrté místo. To je bilance, kterou mu mohli jeho kolegové závidět.

Jenže zraky fanoušků na tribunách a lóžích se upínaly zejména ke třetí kvalifikaci. Vrchol dne však skončil pro žokeje z Valů u Přelouče po pádu z hnědáka Goscatera na Irské lavici. „Skočil mi až moc dobře. Dopadal z druhé strany a už si nestihl srovnat nohy tak, aby seskočil dolů, takže cupital až do úpatí skoku. Už jsem to neuseděl a letěl dolů,“ popsal osudný moment na zrádné překážce Myška, o jehož kariéře mohli diváci na obrazovkách v areálu zhlédnout v jedné z přestávek mezi dostihy krátký dokumentární film.

„Váňa má celovečerní. My nemáme tolik peněz, tak jsme udělali jen takový šotek,“ vtipkoval na pódiu v malém paddocku.

Tam zamířil i po triumfu ve druhém, nejlépe dotovaném dostihu, kterým byla Cena Peruána. Steeplechace cross country na 5200 metrů si Myška zcela podmanil, když na hřbetu šestiletého hnědáka Reapera vyhrál stylem start-cíl.

„Poradil si s tím fantasticky, kurz dostihu mu sedl a běžel pěkně,“ chválil Myška valacha ze stáje Wrbna Racing, který je synem dvojnásobné šampionky Velké, známé klisny Registany.

Reaper se pustil do pořadí šestého dostihu hned od prvních metrů a zbytek jedenáctičlenného pole celou dobu sledoval jen jeho pozadí. Místy měl náskok až šest délek. Jeho tempo tak udivilo i trenéra Čestmíra Olehlu. „Měl jsem obavu, aby to udýchal,“ přiznal.

Jenže Myška přesně věděl, že tenhle dostih bude jeho.

„Reaper špekuloval na každém skoku, což značí, že pokud na to má čas, sil má dostatek,“ odpozoroval. S nápadem jít do popředí ihned po startu přitom přišel až v paddocku. A taktika vyšla znamenitě.

„Chtěli jsme jít zepředu, aby před námi byli dva tři koně. Pokud by se mu to nelíbilo, tak bych ho nechal flákat někde vzadu. Nikdo ale nechtěl jít, takže jsem to zkusil sám,“ řekl Myška, který se v Pardubicích úspěšně prezentoval i na koních z vlastní stáje Jeso. S osmiletým ryzákem Lorainem svedl tuhý a nakonec úspěšný boj o prvenství.

„Má to těžké, jelikož kvůli zranění rok a půl stál. Začali jsme s ním jedničkovými dostihy, takže neměl po pauze čas se dostat do formy. Ale vypadá už dobře, tak si snad ve čtverce (dostih čtvrté kategorie) spravil chuť a psychicky ho to zvedne,“ doufal Myška.

Slušný výkon podal i šestiletý Loking, jenž se předchozí tři roky vyvíjel ve výběhu a v srpnu se vrátil k závodění. Je od dubna v tréninku. Po pauze startoval podruhé a porazili ho jen dva kvalitní koně, takže jsem spokojený,“ dodal Myška.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze