Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žokej Gehm žije mezi sebevraždami a nadějí

Peter Gehm - Začátek dostihové sezony v Pardubicích sledoval i žokej Peter Gehm, který je po úrazu připoután na invalidní vozík. | foto: Michal KlímaMF DNES

8 2009
Maminko moje, oslovuje ochrnutý žokej Peter Gehm svoji kamarádku Martinu Jelínkovou-Růžičkovou. Když o něm jezdkyně vypráví, mísí se v jejím hlase dojetí se smutkem.

"Chápu ty jeho strašné nálady. Chápu, že se třikrát pokusil o sebevraždu.

Nechci se rouhat, ale já bych to na jeho místě snad vzdala úplně." Život, kdy už nelétá v koňském sedle, čtyřnásobného šampiona Velké pardubické ubíjí. "Peťa byl hvězda, chytrý kluk, pohybově úžasný. Pohyb a adrenalin byly jeho život. Teď to vše nemá. A na život hledí úplně jinak, než když ochrne člověk, který předtím chodil pracovat do kanceláře."

Od pádu, při němž si v roce 2004 poškodil míchu a polámaná žebra si vpíchl do plic, je 39letý Němec na vozíku. "Bral by radši, kdyby tam tehdy zůstal mrtvý. Zní to tvrdě, ale tak to je."

Už nikdy nebudeš chodit. Touto větou se Gehm denně deptal.

Přesto mu svitla naděje, že se opět postaví na nohy, byť třeba jen o berlích. Dal mu ji fyzioterapeut v centru na Slapech. Nechal pro Gehma vyrobit speciální stroj, který mu měl pomoci.

"To cvičení vymyslel ruský artista, co spadl z hrazdy, ochrnul a do pěti let se na ni zase vrátil," vysvětluje Růžičková. "Peťa dělal pokroky, byl už daleko. Vozili jsme ho na Hypnosovi, mém koni-důchodci, a už mu občas dokázal dát pokyn nohama. Říkal mi: Cítím, co jsem předtím necítil."

Na statku Růžičkové v Jílovém loni Gehm půl roku bydlel, odtud dojížděl na Slapy. Jenže léčba ho fyzicky vyčerpávala, proto ji přerušil. Letos se měl vrátit.

Zatím se tak nestalo.

"Může to dotáhnout do zdárného konce, ale musí chtít. Říká mi, že já bych ho vyhecovala. Ale doma v Německu se v tom plácá. Když od nás naposledy odjížděl, zase na něj padla deprese. Tušil, že by se počtvrté pokusil o sebevraždu. Tak radši odjel rovnou do nemocnice."

V kontaktu zůstávají po telefonu. "Povídá mi do něj: Strašně rád tě slyším. Jindy ho ani nezvedne. Jeho nálady se rychle mění."

Doma hraje Gehm aspoň basketbal na vozíku, ten si kvůli němu pořídil i jeho mladší syn Pascal. Také pečuje o malé jezírko, chytá ryby, trénuje ze sedu koně Sekundanta, nevlastního bratra Sixteen. "Ale to jsou jen náhražky."

O víkendu má přijet jako host na Velkou Pardubickou. "Už jsme mu u nás připravili pokojíček," říká Růžičková.

Kdysi Gehma v sedle obdivovala. "Kdyby mi před pěti lety někdo řekl, že mým manželem bude herec Rudolf Jelínek, jehož kariéru jsem vždycky sledovala, a že v dětském pokoji bude spát nahoře na palandě moje dcera a dole Peťa Gehm, tak bych mu řekla, že se strašně sjel. Jak to ten život někdy napíše..."

Kvůli chlapovi bych nehubla, říká Růžičková


Jediná žena startovala za posledních 12 let ve Velké pardubické: 45letá Martina Růžičková. Před třemi lety naposledy. Od té doby nikdo.


Až letos. Možná... Zase ona.


Se sedmiletým hnědákem Rubínem je ve startovní listině první pod čarou. Čeká a věří: "Šance je pořád velká. Ale nepřeju nikomu, aby před dostihem vypadl. Počkám si, do důchodu mám daleko. Chtěla jsem druhé dítě, ale to už nestihnu. Tak si vezmu nějakého skřítka z děcáku."


Velkou je postižená. Čtyřikrát ji jela, čtyřikrát nedokončila. Když s Damionem čítankově překonali Taxis, srazil je vzápětí jiný kůň.


"Začala jsem psát autobiografii: Jak jsem to nedokázala. Když dojedu do cíle, dodám tam ‚málem‘."


Koňařinu si v dětství doma vyvzdorovala. "Snad nikdo neměl míň předpokladů jet Velkou než já. Holka z Prahy, těžká, velká, bez konexí, co se narodila mimo dostihy." Jenže byla odhodlaná. Tehdy i nyní.


Od roku 2006 nezávodila. Nemohla. "Měla jsem zdravotní problémy, dali mi kortikoidy, kila nešla dolů. Až když mi řekli, že je už nesundám, hecla jsem se. Kvůli chlapovi bych to nedělala. Kdyby mi chlap řekl: Jsi tlustá, odpovím mu: Najdi si jinou. Ale Rubinovi to říct nemůžu."


Za tři měsíce zhubla o 15 kg. "Strašné martyrium. Co bych dala za chleba. Jen zelenina, dělená strava a cvičit. Koupila jsem si běhátko a další odporné posilovací přístroje, které nesnáším." V jedenáct večer na ně pravidelně usedala, dřív to nezvládala.

Živí ji práce trenérky.


V létě vzala Rubína, jela za Josefem Váňou a požádala ho: "Pověz mi, jestli ještě můžu jezdit dostihy. Nechci si splnit sen za cenu, že můžu zničit koně. Skákali jsme a pak Pepa povídá:Marťo, klidně jeď, to se nezapomíná. Já slzela štěstím. Nevěřila jsem, že se ještě vrátím."

Autor:


Nejčtenější

Kvitová je v Cincinnati v semifinále, čeká ji souboj s Bertensovou

Česká tenistka Petra Kvitová returnuje ve čtvrtfinále turnaje v Cincinnati.

Petra Kvitová postoupila na tenisovém turnaji v Cincinnati do semifinále. Osmá nasazená hráčka...

Tvrdý boj i mimo hřiště. Ultras Dynama napadli slávisty ve městě

Ukrajinští ultras se na Twitter pochlubili vlajkou, ukořistěnou slávistickým...

Fanoušci fotbalové Slavie se v Kyjevě dostali do konfliktu s příznivci domácího Dynama. Ti jim po...Davis Cup zemřel, to byla poprava za bílého dne, hřímá Kaderka

Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu

VIDEO Smutně zněl hlas předsedy Českého tenisového svazu Iva Kaderky v telefonu po prohrané bitvě o...

Je správné, že Surkis fandí Dynamu? Slavia podala protest k UEFA

Grigorij Surkis

Vyřazení Slavie ze třetího předkola Ligy mistrů má oficiální dohru - klub podle informací iDNES.cz...

Hrůza a nepochopitelné, hodnotí legendární čeští tenisté změnu Davis Cupu

Jan Kodeš coby laureát ceny Klubu fair play při Českém olympijském výboru

Za hrůzu či nepochopitelnou věc označili bývalí čeští tenisté odsouhlasenou radikální změnu Davis...

Další z rubriky

Vary lákají světovou elitu triatlonu. Nechybí olympijská vítězka

Švýcarka Nicola Spirigová (vpravo) a Švédka Lisa Nordenová v cíli ženského

Do Karlových Varů má namířeno absolutní triatlonová elita. Ve startovní listině Světového poháru...

Spadlá čepice mě rozhodila, dumá Závadová, proč na ME nebyla ve finále

Zklamaná česká plavkyně Barbora Závadová.

Nejlepší česká plavkyně Barbora Závadová z Klubu plaveckých sportů Ostrava se na mistrovství Evropy...

Medaile pro skeetaře, čeští muži a juniorky jsou evropskými šampiony

Brokový střelec Jakub Tomeček vypadl v kvalifikaci. (31. července 2012)

Družstvo skeetařů ve složení Tomáš Nýdrle, Miloš Slavíček a Jakub Tomeček získalo zlato na...Najdete na iDNES.cz