Dominik Mračko (vpravo) a Tomáš Fila

Dominik Mračko (vpravo) a Tomáš Fila - MÍČ JE MŮJ! Zlínští hráči Dominik Mračko (vpravo) a Tomáš Fila vybírají podání Českých Budějovic. | foto: Dalibor Glück, MF DNES

Zlín uzavřel rok ve fantastické formě

Zlín - Ve fantastické formě uzavřeli rok 2006 extraligoví volejbalisté Fatry Zlín. Ze tří zápasů, které sehráli během pěti dnů, vytěžili maximální počet šesti bodů při skóre 9:1. Po hladkých triumfech nad Benátkami a Brnem zdolali před televizními kamerami silné České Budějovice 3:1 (22, -22, 22, 22).

"Asi jsme odehráli nejlepší zápas v sezoně," pochvaloval si zlínský univerzál Aleš Paták, tahoun domácí sestavy.

Základním kamenem zlínského triumfu byl servis. Domácí získali devět přímých bodů, většinu z nich v rozhodujících fázích zápasu.

"Po dlouhé době nás nějaký soupeř předčil na podání," vysekl domácím poklonu smečař Českých Budějovic Miroslav Čajan.

"Servis se výjimečně dařil všem," liboval si Paták, který zaznamenal dvě esa. Šestkrát byl úspěšný Fila, jednou Sedláček. "Je to rozdíl proti venkovním zápasům, kde jsme většinou v minusu," dodal Paták.

V úvodním setu domácí kralovali. K výbornému servisu přidali úžasnou obranu na síti, kde zablokovali šest českobudějovických útoků. Po změně stran však na podání polevili. Hosté díky tomu bez problémů přihrávali a snadno zakončovali útočné akce.

Zlomový byl třetí set, v němž Budějovice vedly už 10:7. Následoval Sedláčkův útok, který zřejmě skončil v zámezí. Rozhodčí však bod přidělili Zlínu, jenž vzápětí získal další, protože Smrčka uviděl za protesty žlutou kartu. Oba týmy se pak chvíli přetahovaly o vedení, skóre otočil na domácí stranu dvěma přímými body neudržitelný Fila.

"Nezačal nejlépe, ale klobouk dolů před tím, jak se z toho dostal," ocenil oporu trenér Zlína Roman Macek. Od té chvíle byla Fatra k nezastavení. Vypracovala si mírný náskok, který bez problémů udržela.

"Byli jsme utlumení, špatně jsme přihrávali. Jednoznačně jsme se nevyrovnali se servisem soupeře," smutně hodnotil trenér Českých Budějovic Petr Brom.

Čtvrtý set se dlouho vyvíjel jako zlínská exhibice, nakonec z toho bylo pořádné drama. Desetibodové vedení domácích 22:12 se smrsklo na pouhé dva body, ovšem cenný triumf už Mackův výběr nepustil.

"Závěr zápasu, to byla jediná vada na kráse. Měli jsme ho ukončit mnohem dřív," poznamenal kouč. "Ale nakonec jsme kýžené ztráty udělali a dohráli to vítězně," vydechl si.