Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatý pohár si z Pardubic odvezl Váňův svěřenec Nos Galan

Běží se o Zlatý pohár, momentka z dostihového závodiště v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

13 2016
Při slavnostním dekorování sebou neposlušně šil. Však také upevnění vítězné stuhy ve své zatím poměrně krátké kariéře pětiletý hnědák Nos Galan ještě nezažil. V předchozích letech si na kratších distancích opakovaně dojel pro umístění v nejlepší trojici, ale triumf nepřicházel. Teď si valach ze stáje Vocetka vše vynahradil a premiérového prvenství se dočkal rovnou při sobotním vrcholu dostihového mítinku, kterým byl na pardubickém závodišti Zlatý pohár.

„Dost jsme se na něho načekali a js em rád, že podal takový výkon. Myslím, že jeho čas teprve přijde,“ naznačil trenér Josef Váňa starší.

Klasická steeplechase na 4 400 metrů neměla favorita. Zkušenosti na travnatém oválu chtěl ovšem přetavit k obhajobě výhry z roku 2012 devítiletý „veterán“ Sokol v sedle s Thomasem Boyerem.

Bělouš ze stáje DS Pegas také dlouho udával tempo a běžel s náskokem několika délek. Na jedné z překážek však neskočil ideálně a o vedení přišel. V závěru pak odpadl úplně a skončil poslední.

Naopak Nos Galan si dlouho počínal hodně nenápadně. Žokej Jan Kratochvíl s ním cválal v zadní části pole a vpřed vypálil takřka až po závěrečném skoku.

„Domlouvali jsme se, že musíme být hodně dlouho schovaní a nastoupit, až to bude potřeba. To kluci zvládli celkem dobře,“ komentoval zvládnutou taktiku kouč Váňa, který měl v cíli i dalšího koně, jemuž se v tréninku věnuje. Pětiletý hnědák Sundara, který letos zatím sbíral jen prvenství, tentokrát skončil na čtvrté příčce.

„Pepča (žokej Josef Váňa mladší) mi říkal, že mu v poslední fázi špatně dýchal. Ještě nemá takové zkušenosti. Běhá malé dostihy a věřím, že pokud mu nebudou dělat problém transporty, ukáže ještě hodně třídy,“ přál si Váňa, který z pozice trenéra slavil zisk Zlatého poháru po dlouhých dvanácti letech.

„Po pravdě jsme nikdy moc klasických dobrých koní neměli, většinou se nám dařilo v krosech. Ti lepší koně ve stájích samozřejmě jsou, ale obvykle létají kvůli vyšším dotacím po světě,“ objasnil Váňa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze