Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlatá trojskokanka z Atén nemá čas odpočívat

Šárka Kašpárková s dcerou Terezkou při svém basketbalovém angažmá ve Valosunu Brno. | foto: Radek Miča, MAFRA

12 2009
Když někdejší trojskokance Šárce Kašpárkové vyzvání mobilní telefon, volající slyší hymnu vítězů od kapely Queen. "Je to moje favorizovaná skupina. Znělku bych sice už ráda zrušila, jen nevím jak," řekne mistryně světa v trojskoku z roku 1997.

Tehdy v Aténách vytvořila skokem 15,20 český rekord. "O první místo jsem se přetahovala s Rumunkou Mateescuovou. Nejkrásněji mi bylo po pátém pokusu. Cítila jsem, že letím daleko, někam k nejlepšímu výkonu Rumunky. Ale dokud to nezměřili, nebyla délka jasná. Ta chvilka napětí byla nejemotivnějším momentem závodu."

Řekové ji pak přijali takřka za svou. "Trojskok předtím hodně sledovali. I když jsme jeli na pláž, všude mě poznávali." Teď žije úplně jinak. "Starám se o dítě, podnikám," řekne, když dokončí kondiční trénink, s nímž pomáhá českým volejbalistkám na Štrbském plese.

Co dělají šampioni


Seriál MF DNES před atletickým MS v Berlíně

Od partnera a svého kouče Michala Pogányho dostala rozpis "mučení" pro klientky. "Plánovat sama se ještě neodváží. Ale má velmi dobré oko a cit, sem tam trénink správně přizpůsobí," chválí Pogány.

Však také Kašpárková sama častokrát pocítí, jak dává svěřenkám zabrat. "Snažím se holkám vytrvalostní úseky nebo běhy odtáhnout."

Pogány ji občas vysílá na trénink či závody se svými atletickými svěřenci, mezi něž patří trojskokanka Šestáková, dálkař Novotný či výškařka Laláková. "Když už cítím, že je zle a přichází ponorková nemoc, pošlu s nimi Šárku. Je mým obrovským pomocníkem," chválí Pogány.

Navrch se Kašpárková věnuje chodu svého Hypoxi studia, kde si zájemci mohou zformovat postavu. "Pohybuju se tam, když mám čas nebo když je třeba. Jinak tam mám dvě moc šikovné holky."

V uplynulé sezoně si krátce vyzkoušela i basketbalové angažmá za brněnský Valosun, jenže teď přestupuje. "Budu hrát krajský přebor v basketu, kde budeme mít tréninky dvakrát týdně."

I v 38 letech je v kondici. "Fyzický potenciál mám na svůj věk na velmi dobré úrovni," libuje si bronzová medailistka z olympiády 1996. Chodí do posilovny, hraje tenis.

Kašpárková si navíc oblíbila i badminton, je na soupisce týmu amatérské ligy, byť na zápas zatím čeká. "Badmintonu jsem se dlouho bránila, měla jsem ho zafixovaný jako pinkání na zahradě, ale je to hodně fyzicky náročný sport."

Na odpočinek jí nezbývá čas, což ani neřeší. "Když jdu trénovat, hodně mě to baví. Můžu někomu pomoct, regeneruju i psychicky."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze