Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zátopek? Wow, ocenil českou legendu keňský vytrvalec Ndiku

Caleb Ndiku (vlevo) na mítinku v Oslu. | foto: AP

16 2014
Nová běžecká hvězda, Keňan Caleb Ndiku toho před příletem na Zlatou tretru Ostrava o legendárním vytrvalci Emilu Zátopkovi moc nevěděl. Leč v úterním programu mítinku poběží jeho memoriál, jímž je běh na 3 000 metrů.

"Zátopek?" pátral Ndiku v paměti. Manažer Tretry Alfonz Juck mu řekl, že na olympiádě v Helsinkách 1952 vyhrál maraton, deset i pět tisíc metrů. A Keňan jen obdivně hlesl: "Wow! To je neskutečné."

Pořadatelé si od Ndikua, letošního halového mistra světa ze Sopot, slibují, že na třech kilometrech překoná rekord mítinku, který drží další Keňan Yusuf Biwott výkonem 7:31,68 minuty z roku 2010. "Má skvělou formu, když nebude foukat, mohl by běžet i pod sedm třicet," upozornil Alfonz Juck.

"Chtěl bych běžet kolem sedmi třiceti," prohlásil Ndiku. "Od keňských kolegů jsem slyšel, že se tu běhá dobře, že je tu dobrá dráha. Líbí se mi tu." A bezelstně dodal: "Poběžím co nejrychleji."

Věří si, že by se mohl zapsat mezi rekordmany Tretry. "Ale bude záležet i na tom, jak dobří budou vodiči. Hlavně chci překonat svůj osobní rekord." A ten je 7:31,6.

Se svými vodiči si před závodem promluví. "S jedním jsem už tempo závodu probíral, s druhým se sejdu, až dorazí. A budu mít vedle sebe i bratra Jonathana," zmínil sourozence. A byť má Caleb Ndiku šest bratrů a tři sestry, tak jen oni dva závodí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze