Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatá tretra bude plná zlatých atletů

7 2000
P r a h a - Jubilejní 40. ročník mítinku Zlatá tretra by měl být v příštím roce přehlídkou většiny českých a řady zahraničních atletických hvězd. Pokus pořadatelů dát kdysi slavnému atletickému klání novou kvalitu je motivován snahou proniknout do seriálu prestižních mítinků Grand Prix. Cennými zkušenostmi z dlouholeté závodní kariéry přitom organizátorům přispívají světoví rekordmani Jan Železný a Sergej Bubka, kteří se chopili rolí ambasadorů mítinku a poradců. Domácí elitu by měl 31. května na vítkovickém stadiónu vést právě oštěpař Železný, ředitel mítinku Tomáš Petera dále předběžně oznámil účast světového rekordmana ve skoku do výšky Javiera Sotomayora, olympijského vítěze na 110 metrů překážek Aniera Garcíu a světového rekordmana v běhu na 1500 metrů Hichama El Guerrouje.

Jednání o startu probíhá celkem s osmi držiteli zlatých medailí v Sydney. Jedním z vrcholů mítinku by měl být závod oštěpařů, kde se očekává vedle Železného také účast dalších dvou medailistů ze Sydney Steva Beckleyho a Sergeje Makarova. "Atletika je u nás na vrcholu a zaslouží si velký mítink. Jsem přesvědčen, že šance na zařazení do Grand Prix tady je, i kdyby to mělo být třeba až za tři roky. O případném přijetí do Grand Prix bude rozhodovat hodnocení mítinku. První kroky jsou proto velmi důležité," mínil Železný.

Rady trojnásobného olympijského vítěze si vzali pořadatelé k srdci a nebudou 'stavět' pouze na zahraničních hvězdách. "Program je sestaven tak, aby mohly vyniknout všechny české špičky. Ty chceme vhodně doplnit o elitní zahraniční závodníky," konstatoval Petera, který má na shánění slavných jmen k dispozici povolaného člověka - manažerem mítinku je Andrzej Kulikowski, k jehož 'svěřencům' patří nebo patřili Bubka, půlkař Wilson Kipketer či oštěpař Aki Parviainen.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze