Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatá přilba náplastí na špatnou sezonu

29 2003
Pardubice - Australská hegemonie, díl šestý. To byla 55. Fuchs Oil Zlatá přilba. Protinožci získali cennou trofej pošesté v posledních sedmi letech. Tentokrát si ji nasadil na hlavu podruhé v kariéře Ryan Sullivan. Ten se sice letos dvakrát postavil na nejvyšší stupínek v Grand Prix, ale jinak šel od jednoho zklamání k druhému. Sladké náplasti na ne zrovna šťastnou sezonu se Australan dočkal při Zlaté přilbě.

O 55. ročníku Zlaté přilby čtěte ZDE

„Vítězství přišlo v pravý čas,“ radoval se osmadvacetiletý plošinář, který na svítkovském oválu vyhrál poprvé v roce 1997 a zahájil australskou hegemonii. „Tehdy to bylo nádherné, ale i druhé vítězství je pro mě nesmírně cenné. Letos jsem zažil hodně pádů, poranil jsem si záda, spálil ruku a infekci v ní mám doteď. Byla to špatná sezona, proto jsem rád, že se mi dařilo v Pardubicích,“ prohlásil Sullivan.

Ve finále jste ale startoval od mantinelu, což obvykle nebývá zrovna výhoda. Věřil jste ve vítězství?
Vnější pozice není mezi jezdci nejoblíbenější. Proto jsem si říkal, že moje šance na vítězství asi zmizela. Ale snažil jsem se bojovat.

A dařilo se vám to náramně.
Podařil se mi start, což je vždy důležité. A pak se mi perfektně povedl výjezd ze zatáčky, kdy jsem se dostal před Jasona Crumpa.

Byla to vaše zásluha nebo, jak tvrdil Crump, spíše jeho chyba?
Byl to můj dobrý manévr. Dostal jsem na dráze na místo, kde bylo hodně materiálu, proto jsem byl hodně rychlý.

Věřil jste, že je to rozhodující moment finálové jízdy?
V průběhu závodu jsem sice skákal z jedné motorky na druhou a hledal tu optimální. Ve finále jsem ji však měl hodně rychlou, proto jsem si byl jistý, že mě Jason už nepředjede.

Jason Crump jako vedoucí muž Grand Prix byl považován za největšího favorita. Bral jste ho tak i vy?
Jason má velmi kvalitní formu, ale i další závodníci jezdí dobře. Pardubický ovál sedí třeba Leighu Adamsovi, který tady třikrát po sobě vyhrál. Navíc Zlatá přilba je hodně specifický závod. Proto není možné ukázat na jednoho jezdce a říct - to je největší favorit. Určitě ale Jason patřil do okruhu velkých aspirantů na vítězství.

Do něho jste byli řazeni především vy a vaši krajané Crump a Adams. Ve Svítkově vládnete s roční přestávkou už sedm let. Proč pardubický závod vyhovuje především Australanům?
Máme rádi pardubickou dráhu. Svým tvarem dost připomíná ovály, na kterých jsme v Austrálii vyrůstali. Proto se nám tady daří. Navíc naše jezdecká generace je velice dobrá, což je další důvod. Prostě jsme dobří.

Jakou odezvu vlastně mají vítězství Australanů na Zlaté přilbě ve vaší vlasti?
Kdo závod nevidí na vlastní oči, tak pořádně neví, o čem to je a jakou cenu má vítězství. Proto odezva není příliš velká. Můžu však říct, že australští jezdci berou Zlatou přilbu nesmírně vážně. A když vyhrajeme, tak je to důležité především pro nás. Jsme rádi, protože to není jednoduché.

Nepřivítali byste třeba přesun závodu Grand Prix z Prahy do Pardubic, když se vám na svítkovském oválu tak daří?
Nebylo by to špatné (smích).Pardubický stadion je vážně moc pěkný. Ale vím, že to je hodně složité. Praha je českou metropolí a nejznámějším městem v zahraničí.

Pardubice se ale ucházejí o pořadatelství mistrovství světa družstev, což by pro australské plošináře mohla být dobrá zpráva. Po dvou letech jste letos ztratili titul, takže byste se mohli tady na trůn vrátit.
Pokud by to dopadlo, určitě bychom favority. Pardubický ovál nám opravdu hodně sedí. Letos jsme měli v Dánsku trošku smůlu. Já jsem byl navíc po zranění, takže moje forma nebyla zrovna optimální. Pokud by se mistrovství světa jelo v Pardubicích, měli bychom velkou šanci znovu získat zlato.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze