Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na distanční závody by tu bylo třikrát tolik lidí, věří šéf Zlaté lyže

Jiří Hamza | foto:  , Petr Lemberk,  MAFRA

14 2014
Šéf organizačního výboru novoměstských závodů Jiří Hamza věří, že se Zlatá lyže musí do kalendáře Světového poháru v běhu na lyžích vrátit natrvalo. Cílem jsou závody na dlouhých tratích.

Mají za sebou zkušenosti s pořádáním desetidenního mistrovství světa v biatlonu, který Vysočina Aréna hostila v minulém roce. Dvoudenní Světový pohár v běhu na lyžích, který se v Novém Městě na Moravě konal o víkendu, by tak pro pořadatele Zlaté lyže mohl být zcela snadnou záležitostí.

"Já bych to s biatlonem nechtěl porovnávat," usmíval se šéf organizačního výboru Jiří Hamza. "Běžecké lyžování si musí svou pozici znovu vydobýt. A cílem je, aby se Zlatá lyže vrátila k té slávě, která byla předtím."

Co k tomu budete potřebovat?
Spolupráci se Svazem lyžařů ČR a s FIS (Mezinárodní lyžařská federace – pozn. red.). Je to o politice svazu lyžařů, který se musí rozmyslet, co chce. Jasně si definovat, co je jeho prioritou. A to si myslím, že Nové Město zatím bohužel není.

Můžete udělat něco pro to, aby se to změnilo?
S Lukášem Sobotkou (předseda svazu - pozn. red.) o tom mluvíme, ale svaz má nějaké další zájmy, které se ne zcela ztotožňují se zájmy Nového Města. V roce 2016 upřednostnil FIS Nordic Festival proti dlouhým distancím v Novém Městě.Je to svobodné rozhodnutí, svaz určitě ví, co dělá. A nám jako pořadatelům nezbývá, než se tomu přizpůsobit.

Přitom na závody ve sprintu přišlo dvanáct tisíc diváků. To už by měl být pádný argument.
Pádný argument to je. Akorát ho říkáme na místě, kde to nejsme nikdo schopný ovlivnit. Ale my budeme bojovat. Domluvili jsme se, že aktivně vstoupíme do té diplomacie. Do teď jsme to tak nedělali.A uvidíme, jestli budeme úspěšní, nebo ne.

Pomohlo vám i to, že se podařilo uspořádat kvalitní závody i přes nepřízeň počasí, která ve střední Evropě nyní panuje?
Mě osobně nechválil nikdo. Ale mluvil jsem s Víťou Fouskem (elitní český servisman – pozn. red) a ten říkal, že si zde připadají jako v jiném světě. Zatím, co objeli Oberhof a další štace, tak suverénně nejlepší sníh.

Je vidět, že máte co nabídnout. Areál Vysočina Arény patří k nejmodernějším na světě, místní pořadatelé jsou zkušení a závodníci si to zde pochvalují.
Musíme využít toho tlaku, že je zde všechno dobře nastavené. Na FIS tlačit i přes to, že tady to středisko je, že diváci sem chodí i na sprinty, což je důležité. Na distanční závody by jich tady bylo, předpokládám, ještě tak třikrát víc.

V biatlonu už Nové Město svou pozici má, do Světových pohárů se mu daří proniknout. Proč tomu tak není u lyžování?
Struktura běžeckých disciplín je daleko složitější. Ale myslím si, že Nové Město a ten areál si to zaslouží. A pokud nebudeme hrát čistě marketingovou hru – což si myslím, že je hlavní důvod toho, že tady ty závody dnes nejsou – tak Nové Město ve Světovém poháru do budoucna logicky musí být.

Jak vás potěšil výsledek Aleše Razýma a Martina Jakše v nedělním tým sprintu?Čtvrtým místem asi dali zapomenout na jinak nepříliš kvalitní výsledky domácích závodníků...
Myslím si, že je to super. Ty závody se vždy dělají kvůli tomu, aby na nich domácí závodníci něco zajeli. Čtvrté místo je úžasné a myslím si, že je to trošku lákadlo kvůli olympiádě a kvůli budoucnosti. Takže bylo perfektní, že uspěli.

Pro vás jako šéfa organizačního výboru je asi důležité, že Světové poháry máte jisté i pro další roky. V roce 2015 biatlonový, 2016 v běhu na lyžích...
Český stát, Evropská unie, Kraj Vysočina a Nové Město na Moravě tady společnými silami investovaly spoustu peněz. A efekt toho měl být, že tady budeme pravidelně pořádat závody světových pohárů, lidi sem budou chodit a bude to sloužit propagaci města, kraje a republiky. A tohle je jen logickým vyústěním. Naopak si myslím, že těch závodů bychom tady do budoucna měli mít víc. Proto se jedná o svěťácích a mistrovství světa na horských kolech. Areál se stavěl primárně pro lidi a sekundárně, aby tady byly tyto velké závody.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze