Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zkrocená rockerka i skvělí diváci. Deset důvodů českého tenisového úspěchu

RADOST V ČESKÉM TÝMU. Parťačkám držely palce i Petra Kvitová a Lucie Šafářová. | foto: Radek Miča, MAFRA

8 2010
Zopakovaly loňský úspěch a stále mohou snít o finále Fed Cupu. České tenistky v prvním kole týmové soutěže porazily Německo 3:2 a po rozhodující čtyřhře si dopřály vítězný rituál - vyběhly eskalátory na brněnském výstavišti v protisměru.

Navíc si všechny hráčky i s celým realizačním týmem nalakovaly nehty v národních barvách. Tak zněla sázka před zápasem. "Mně je lakovala Petra," prozradil rozesmátý nehrající kapitán týmu Petr Pála.

V semifinále se Češky utkají 24. a 25. dubna s obhájkyněmi titulu z Itálie. Hrát se bude zřejmě na antuce. "Říkal jsem si, že by Italky nemusely na Ukrajině vyhrát. Jsou ale zkušené a umějí otáčet zápasy. My nemáme co ztratit. Nebál bych se toho," prorokuje Pála.

Co bylo klíčem k postupu přes německý tým? Pokusili jsme se najít deset důvodů, které jsou řazeny abecedně.

Atmosféra v týmu

Český fedcupový tým: (zleva) Květa Peschkeová, Lucie Hradecká, Lucie Šafářová, Petra KvitováVýše zmíněná sázka je dokladem toho, že v týmu vládla celý týden velká pohoda. "Holky to tady mají rády a pobyt si užijí, ať to dopadne jakkoliv," řekl kapitán Pála, kterého si členky týmu chválí pro jeho lidský přístup. Češkám se navíc podařilo dokonale naplnit smysl týmové soutěže v individuálním sportu. Vzájemně držely při sobě, jako jedna žena přišly i na závěrečnou tiskovou konferenci. "Od Květy (Peschkeové) jsem dostala rady, jak se mám na kurtu cítit, a že se mám soustředit jen sama na sebe. Petra (Kvitová) mi zase poradila, jak hrát," řekla novicka Lucie Hradecká. Jestli našel Petr Pála ideální složení týmu, nechce prozradit: "Nejradši bych vzal všech šest."

Brněnští diváci

Fanoušci při Fed CupuPodobně jako se daří při Davis Cupu mužům v Ostravě, ženy mají oblíbenou destinaci v jihomoravské metropoli. Fanoušci v areálu brněnského výstaviště neúnavně povzbuzovali. Tribuny byly zaplněny ze dvou třetin, v neděli bylo diváků ještě o něco více. "Byli jste skvělí. Chceme se sem vrátit," vzkázala jim Hradecká. Řídili je bubeníci z Prostějova, kteří v sobotu museli trochu ospalé publikum probudit až skandováním: "Kometa, Kometa!"

Čtyřhra

RADOST VÍTĚZEK. Lucie Hradecká a Květa Peschkeová (zády) slaví vítězství ve Fed Cupu.Když Petra Kvitová prohrála druhou nedělní dvouhru s Annou-Lenou Grönefeldovou, kdekdo si vzpomněl na semifinále z minulého roku. Češky proti USA měly dva mečboly, čtyřhru však nakonec ztratily. Tentokrát se podobný kolaps nekonal. Zkušená Peschkeová, která hrála proti vlasti svého manžela, při utkání dominovala. "Stará dobrá Květa," ocenil ji se smíchem prezident České tenisové federace Ivo Kaderka. A její kamarádka, nehrající kapitánka Německa Barbara Rittnerová, jí popřála hodně štěstí do semifinále.

Debutantka Hradecká

Česká tenistka Lucie Hradecká při fedcupovém utkání v Brně.Ač prožívala fedcupovou premiéru, počínala si, jako by hrála za reprezentaci dlouhá léta. Původně se s ní počítalo k Peschkeové do debla, ale po nepodařeném prvním zápase Lucie Šafářové, kterou sužovala v průběhu týdne horečka, nastoupila do nedělní dvouhry proti německé jedničce Andree Petkovicové. "Rozhodující slovo jsem měl já, ale sedli jsme si s celým týmem před sobotní večeří," vysvětlil Pála. Hradecká byla před zápasem nervózní, ale na kurtu to znát nebylo. "Soustředila jsem se na sebe. Je to velký úspěch," řekla.

Prominentní hosté

Ota ČernýNení tajemstvím, že kolem tenisu se motají vlivné osobnosti. Vždyť vášnivým tenistou je prezident Václav Klaus. VIP hosty se to hemžilo i o víkendu v Brně. Primátor města Roman Onderka, bývalý šéf poslanců ČSSD Michal Kraus, předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, exministr vnitra Ivan Langer, miss Jana Doleželová, šéfredaktor sportu ČT Ota Černý, prezidenti tenisových federací Česka a Německa a Jana Novotná. Wimbledonská vítězka z roku 1998, která spolukomentovala víkendový duel pro televizi, byla s českým týmem i na čtvrtečním banketu. "Když nebude někde ve světě, pojede s námi i do Itálie," slíbil Kaderka.

Plačící rockerka

Andrea PetkovicováPodle postavení na žebříčku je Andrea Petkovicová německou jedničkou. Světová hráčka číslo 49 však svou roli nepotvrdila. V sobotu ji porazila Kvitová, v neděli dostala za uši od Hradecké. Na rozdíl od ní nezvládla fedcupovou premiéru ve dvouhrách. "Je to velice poučná porážka, ale jsem zklamaná. Zkazila jsem to celému týmu," smutně konstatovala. Když není na kurtu, tak zpívá v rockové kapele, nebo prosazuje své politické názory. V Brně však nic nepřipomínalo drsnou rockerku. V sobotu ji za stavu 4:6 a 0:4 rozplakala Kvitová. V neděli pak brečela skoro celý den, když ji porazila i Hradecká. "Byla jsem hodně nervózní," hlesla.

Systém turnaje

logo - Fed CupOd zavedení nového systému v roce 2005 rozhoduje o úspěchu ve Fed Cupu hned první kolo, které je zároveň čtvrtifnále. Z toho důvodu, že Světovou skupinu hraje pouze elitních osm týmů. "Je to rozdíl proti Davis Cupu. Vždyť ve druhé skupině je tolik skvělých hráček. Vzhledem k baráži je to hodně ošidný systém," uvedl Pála. V případě rozšíření první skupiny bude záležet na rozhodnutí světové federace ITF, případná změna se řešila i na mezinárodním fóru nehrajicích kapitánů. Češky tak zatím musí doufat, že budou stejně jako letos i v příští sezoně mezi čtyřmi nejlepšími podle žebříčku ITF, a tudíž v prvním kole nasazeny.

Štěstí

Peníze, euro, čtyřlístekNepochybně i štěstí pomohlo k postupu. České tenistky mu šly naproti. "Faktor X" hrál roli při těsných autech, úderech hraných přes pásku i nepovedených smečích německých soupeřek. Několikrát pomohla českému týmu i rozhodčí na umpiru, která například v zápase Grönefeldové s Kvitovou dvakrát opravila své vlastní rozhodnutí a přisoudila bod domácí hráčce. Ovšem jednou se na rozhodčí zlobila i Hradecká, když sudí přehlédla jasný aut. "Byla jsem hodně naštvaná. Ale i rozhodčí jsou jen lidi." Štěstí bylo, že ji ani tento moment nerozhodil a získala při premiéře pro tým jeden a půl bodu.

Taraflex

NEPŘÍJEMNÝ PÁD. Lucie Hradecká se při fedcupovém duelu ocitla na zemi.Nově položený taraflex na kurt výstaviště v Brně určitě pomohl silovým českým hráčkám. "Kdo se na tomhle povrchu dostane do útoku, má navrch," shodovaly se členky českého výběru. Důležitý je na rychlém taraflexu servis, který má debutantka Lucie Hradecká výborný. Umí podávat rychlostí přes 200 km/h. Potvrdila to v zápase s Petkovicovou a pak i v deblu. Petra Kvitová nejprve využila nátlakovou hrou výhody hrací plochy, poté poznala zrádnost taraflexu. "Na tomhle povrchu, když vám nejdou nohy a nejste rychle dole, hraje se špatně," přiznala po prohře s Grönefeldovou.

Unavená Grönefeldová

Německá tenistka Anna-Lena Grönefeldová při fedcupovém utkání.Anna-Lena Grönefeldová byla překvapením německého výběru. Zatímco jedničce Petkovicové se nedařilo, dvojka týmu v sobotu zkazila narozeninové oslavy Lucii Šafářové a pak v neděli na ni nenašla recept ani Kvitová. "Skvěle servírovala. Zápas zvládla výborně," pochválila Kvitová soupeřku. I kapitán Pála doufal, že nebude hrát tak dobře. Jenže rozjetá mašina se zabrzdila při závěrečné a rozhodující čtyřhře, do níž byla oproti původnímu rozpisu nominována. "Od začátku jsem věděla, že bude Anna-Lena hrát. První nominaci jsem napsala tak, abych zaplnila papír a měla tam všechny hráčky," řekla Rittnerová. Grönefeldová si však nemohla odpočinout, kvůli televiznímu přenosu se muselo hrát za necelou půlhodinu od skončení čtvrté dvouhry, i když Němci žádali pauzu delší. "Po začátku debla se na ní projevila únava, když Německo prohrávalo," poznal Pála.Najdete na iDNES.czmobilní verze