Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Život je víc než medaile, tvrdí sportovci. Odmítají přijet na Hry Commonwealthu

SYMBOL PROBLÉMŮ. V Dillí se zřítil most u hlavního stadionu Her Commonwealthu a zranil 27 lidí. | foto: AP

22 2010
Monzunové deště, epidemie horečky dengue, bomby v autech, doprava s přezdívkou Sodoma a vesnička pro sportovce, kde stále chybí barva na stěnách a pokoje ještě nenavštívili instalatéři. Vítejte v Dillí, kde (snad) za dva týdny odstartují Hry Britského společenství.

Vesnička, kde má dva týdny her bydlet na sedm tisíc sportovců ze 71 zemí, je největší bolístkou indických pořadatelů.

Národní ostuda, píšou i místní deníky. Dillí získalo pořadatelství už před sedmi lety, až do konce roku 2008 prakticky vypustilo přípravy z hlavy.

Expediční tým Nového Zélandu při procházení pokojů ve vesnici narazil na neizolované dráty, odpadky na chodbách a hromady lidských exkrementů. "Pokud nejsou pokoje připravené, sportovci nemůžou přijet," prohlásil Dave Currie, šéf novozélandské mise.

Z tábora Skotů zaznělo: "Vesnice je nebezpečná a nevhodná pro obývání lidmi." Přitom její brány se mají otevřít už ve čtvrtek.

Organizátoři her se proti vlně mezinárodních stížností ohradili jednoduše: Některé standardy čistoty se můžou lišit od jiných = co je čisté pro nás, nemusí vyhovovat vám.

Mezi tím vším pobíhají toulaví psi, tam, kde měly být podle plánů zelené odpočinkové zóny, jsou jen hromady suti a nespotřebovaného stavebního materiálu.

Kaluže jsou domovem komárů roznášejících onemocnění, kvůli nimž byly v posledních dnech hospitalizovány stovky lidí, takže se hovoří o epidemii. Chybějící bezdrátové připojení k internetu je jen detail.

POSLEDNÍ DETAILY. Dillí dostalo pořadatelství Her Commonwealthu před sedmi lety, přesto je ve skluzu.

POSLEDNÍ DETAILY. Dillí dostalo pořadatelství Her Commonwealthu před sedmi lety, přesto je ve skluzu.

Kritika se na indické pořadatele valí. Odmítáme do Dillí přijet, říká čím dál víc sportovců. Výpravy odkládají odlet do Indie, mají obavy o zdraví i bezpečnost.

V úterý se zřítil most spojující parkoviště s hlavním stadionem a zranil 27 dělníků, pět vážně. Den poté se zase propadl strop ve vzpěračské hale, přímo nad místem, kde za dva týdny budou sportovci bojovat o medaile. "Není to zásadní problém, který by měl narušit hry," brání se starostka Dillí Šeila Diksitová.

Dobrá zpráva je, že Indové nevypadají vyděšeně. Hry budou, ujišťují. "Vůbec nemám obavy," říkal Jaipal Reddy, ministr městského rozvoje. "Věřím v úspěšné uspořádání her. Tohle všechno jsou jenom drobné nedostatky."

Vážně? A co třeba postřelení dvou japonských turistů? Krátce poté do redakce britské BBC dorazil email od možných teroristů. "Přípravy na hry probíhají v plném proudu," stálo v něm. "Pozor! I my se připravujeme na velké překvapení."

Z obav o život už se pořadatelům omluvila diskařská mistryně světa Dani Samuelsová z Austrálie, následoval ji majitel zlata z trojskoku Angličan Phillips Idowu. "Zdraví je přednější než medaile," vzkázal.

Australský žurnalista Mike Duffy přilil benzín do ohně, když na hlavní stadion her dorazil s obřím zavazadlem. Uvnitř byla atrapa bomby. "A nikdo se mě neptal, co to je," popisoval. "Přitom nejde o žádné běžné zavazadlo."

A v Dillí nejde o žádné běžné hry.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze