Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Houslistka Mae startovala na olympiádě podvodem, tvrdí Slovinci

Thajská reprezentantka a světoznámá houslistka Vanessa Mae v cíli olympijského obřího slalomu (18. února 2014) | foto: AP

11 2014
Byl to jeden z největších příběhů olympiádu v Soči. Světoznámá virtuoska Vanessa Mae po půlročním tréninku odletěla reprezentovat Thajsko ve sjezdovém lyžování. Nyní to však vypadá, že si splnila sen podvodem. Na kvalifikačních závodech ve Slovinsku totiž pravděpodobně zfalšovali její výsledky.

Aby si houslistka splnila velký sen a mohla v Soči startovat s profesionálními lyžařkami, potřebovala na závodech po Evropě nasbírat dostatek FIS bodů. A právě ve Slovinsku měli její výsledky čtyři muži zfalšovat...

Údajní viníci byli za prohřešek v pátek suspendováni.

Fotogalerie

Slovinská lyžařská asociace oznámila, že má důkazy signalizující, že lednové závody "byly ovlivněny na příkaz thajských úředníků, aby (Mae) kvalifikační kritéria splnila". 35letá virtuoska reprezentovala na OH rodnou zemi svého otce Thajsko a pod jeho příjmením Vanakornová (více o jejím startu zde).

Právě ve Slovinsku získala na konci ledna definitivní jistotu a na olympiádě si mohla zajet obří slalom. Skončila poslední z těch sjezdařek, které závod dokončily. V obou kolech jela takřka celou dobu ve vzpřímeném postoji, několikrát se málem nevešla do branek, ale v cíli v Krasné Poljaně zářila štěstím.

Šéf slovinské lyžařské asociace Jurij Žurej později upřesnil, že nesrovnalosti byly v časech, pořadí i dalších údajích. "Třeba vysoko ve výsledcích byla závodnice, která spadla a závod nedokončila. Termín závodu nesouhlasil se dnem, kdy se skutečně konal, nebo ve startovce byla osoba, která vůbec nejela," vyjmenoval.

Mae podle něj nemusela o podvodu nic tušit. Mezi suspendovanými je i šéf sekce alpského lyžování Vlado Makuc. Výsledky šetření Slovinci předají policii i mezinárodní lyžařské federaci FIS.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze