Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žertík pětibojaře Svobody: vyhrál anketu, pro cenu ale poslal své dvojče

KTERÝ JE TEN PRAVÝ? Tomáš (vlevo) a David Svobodové na letošním mistrovství Evropy pětibojařů v Debrecínu | foto: Nicole Rauvolfová

11 2010
Mělo to být jen obyčejné vyhlášení ankety o nejlepšího moderního pětibojaře roku. Vítěz měl převzít cenu, poděkovat, zhodnotit. Tak se také dělo. Ale jen do doby, než vyšlo najevo, že za evropského šampiona Davida Svobodu přebíralo vítěznou trofej jeho identické dvojče.

O povedený žertík se postaral Svobodův o sedm minut starší bratr Tomáš, jehož sportovním zaměřením je triatlon.

"Tu zlatou medaili z Evropy mám doma v kuchyni. Pověsil jsem ji vedle ostatních na držák na pokličky a sběračky. Sundavám je, až když nedosáhnu na vypínač," mystifikoval obecenstvo Tomáš v Davidově roli.

Celý sál Svobodovo vystoupení sledoval pobaveně. Ale na některých přítomných přitom byla přeci jen vidět nejistota.

Jenže pětadvacetiletý Tomáš, jehož prozrazovalo jemné ráčkování, ale i to, že si neoblékl vojenskou uniformu, si svou novou roli užíval.

Tomáš Svoboda přebírá ocenění pro pětibojaře roku za svého bratra - dvojče DavidaTomáš Svoboda přebírá ocenění pro pětibojaře roku za svého bratra - dvojče Davida

Tomáš Svoboda přebírá ocenění pro pětibojaře roku za svého bratra - dvojče Davida

V Davidově pozici několikrát nezapomněl pochválit sám sebe. "Díky Tomášovi bych tady teď nestál. On je pro mě dar z nebes. Už ve školce mě bránil a v jeho společnosti jsem se cítil naprosto suverénně," usmíval se spokojeně.

Na pravou míru vše uvedl až po skončení oficialit. "David vás pozdravuje, ale nemohl přijít, protože leží ve vojenské nemocnici. Budou mu brát krční mandle," omlouval bratra.

Na vtípek se těšil, s Davidem se domluvili během chvilky. "Vůbec mě nepřemlouval. Jen mi zavolal, vysvětlil a během minuty jsme se dohodli," líčil.

David Svoboda se svými medailemi za sezonu 2010

David Svoboda se svými medailemi za sezonu 2010

A od slavnějšího sourozence se dočkal pochvaly "Je to herecký eso," vzkázal David svému bratrovi přes Facebook.

Tomáš přiznal, že podobnou kulišárnu neprovedli s Davidem poprvé. "Ale poprvé jsem přebíral takovouhle cenu. K ostatním záskokům se takticky vyjadřovat nebudu. Několik jich bylo, ale daly by se spočítat na prstech jedné ruky."

Ve škole se ale zastoupit uměli. "Jenže na zkoušky jsme chodili každý za sebe. Na tom by brácha nevydělal," smál se.

Dodal, že co se týče humoru, jsou oba na stejné vlně. "David je ten, kdo srandičky umí dobře pochopit a nikdy je nezkazí. Já je spíš vymýšlím."

Tomáš Svoboda (druhý zleva) převzal cenu pro pětibojaře roku za svého bratra - dvojče Davida. Na snímku s dalšími ocěnými Ondřejem Polívkou, Michalem Sedleckým a Natálií Dianovou

Tomáš Svoboda (druhý zleva) převzal cenu pro pětibojaře roku za svého bratra - dvojče Davida. Na snímku s dalšími ocěnými Ondřejem Polívkou, Michalem Sedleckým a Natálií Dianovou

A v čem jsou jiní? "Vlastně ve všem ostatním. My stejně jen vypadáme."

Tomáš k modernímu pětiboji nepřičichnul i když si ho jednou zkusil. "Myslím, že by mi šel dobře. Ale fyzické předpoklady jsou spíš na mojí straně a triatlon je náročnější. Svůj potenciál využiji raději takhle."

A daří se mu. V létě coby amatér absolvoval v Anglii svého premiérového Ironmana. Nyní už má poloprofesionální smlouvu a chystá se pokračovat.

"Na prvního Ironmana v příštím roce jedu v dubnu do Jižní Afriky. Tam se ukáže, jestli to budu moci dělat dál a zda si domluvím lepší podmínky, nebo budu muset dál pracovat či jít na doktorské studium," uvedl Tomáš, absolvent pražské FTVS.Najdete na iDNES.czmobilní verze