Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ženy pro Dakar! Janeček i Chytka pojedou za rok se spolujezdkyněmi

Andrea Mayerová, Dakar | foto: www.dakar.com

11 2010
Královna pouště. Takovou přezdívku si vysloužila Jutta Kleinschmidtová, inženýrka z Kolína nad Rýnem, která dosud jako jediná žena dokázala v roce 2001 vyhrát slavnou Rallye Dakar. Ženy mají zastoupení v každém ročníku nejtěžšího automobilového závodu světa.

Češka se na trať Dakaru vydala jen jednou - před šesti lety Jana Tylšová, která se ve dvojici s Martinem Oswaldem dostala jen do poloviny závodu.

V příštím roce se na ni s největší pravděpodobností budou snažit navázat další české závodnice. Vsetínský Viktor Chytka s poslancem Jiřím Janečkem, kteří letos závodili společně v jednom autě, se totiž pro příští rok i kvůli revolučnímu projektu Ženy pro Dakar rozdělí.

"Plánujeme nasadit dvě auta, aby v každém na místě spolujezdce seděla žena," říká Janeček a už plánuje, že by do budoucna mohla vzniknout ryze ženská posádka.

Termín pro zaslání přihlášek na adresu czechdakar@email.cz vyprší už v pondělí. Zájem dosud projevily třeba řidičky kamionů, traktoristky či mechaničky, najde se však mezi nimi i zdravotní sestra, skautka nebo novinářka.

"Jsem odhodlaná, učenlivá, nebojácná (přátelé říkají všehoschopná), silná, komunikativní a řekla bych i rozumná, když jde do tuhého," píše ve své charakteristice třeba pětadvacetiletá Renata.

Jak bude výběr pokračovat? "Z konkurzu vzejde deset až dvacet uchazeček. Na ně bude čekat školení a podrobíme je zátěžovým zkouškám, po kterých vybereme ty dvě nejlepší," vysvětluje Janeček.

Máte zájem?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze