Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženský golf je skvělá show, která se ocitla v krizi

Solheim Cup 2009 - Suzann Pettersenová z týmu Evropy. | foto: AP

20 2009
"Chudá příbuzná", či přesněji "chudá sestřenice". Takovou nálepku dostala ženská profesionální golfová série v jedné z chatových diskusí kolem současné krize tohoto sportu. Dnes, v předvečer 11. Solheim Cupu mezi týmy USA a Evropy, se zdá vše růžovější. V Sugar Grove se koná velká sláva a nejlepší z nejlepších mají formu. To ale nestačí.

Obdobná týmová soutěž, v níž se měly utkat Asie s Výběrem světa, se totiž letos neuskuteční, přestože s ohledem na výkonnost Korejek by se kvalitou Solheim Cupu vyrovnala. Jenže Lexus Cup ztratil vinou úpadku automobilového průmyslu sponzora a nový se nenašel.

Na začátku července dosáhly samy přední hráčky nátlakem změny na postu komisionářky Ladies PGA, protože série přicházela jak o peníze, tak o turnaje. Důležitý post zaujala Marsha J. Evansová. "Jednání se sponzory jsou těžká, ale intenzivně pracujeme na roce 2010," uvedla nedávno v rozhovoru pro časopis Golfweek.

Korejky a touha mít hvězdu

Politická korektnost zabraňuje v oficiálních vyjádřeních psát a hovořit o tom, že korejská invaze na LPGA Tour (třetina profesionálek na americké půdě je z této východoasijské země) příliš neprospívá. "Chceme hvězdu," zní ze všech stran. Po odchodu Švédky Anniky Sörenstamové ale ženský golf žádnou ikonu nemá.

Přitom úroveň hry rozhodně neklesá a Solheim Cup má ambici to dokázat. "Podle mě je to vysloveně fanouškovský podnik," řekla na úvodní tiskové konferenci Paula Creamerová, členka amerického týmu a jedna z nejpopulárnějších postav současného ženského golfu.

Solheim Cup 2009 - Američanky Natalie Gulbisová a Brittany Langová.

V evropském týmu se velká jména nenajdou. Jeho složení naznačuje, že to je výběr možných budoucích hvězd. "Je to tak, některé z našich mladých dívek jsou tady sice neznámé, ale golf v jejich podání je působivý," komentovala pětinásobná účastnice poháru Suzanne Pettersenová poznámku, že starý kontinent letos reprezentuje možná nejsilnější výběr v historii týmového klání.

Evansová si pochvalovala i výběr dějiště. "Orientujeme se na menší trh, kde je větší divácké nadšení," poodhalila něco ze své strategie. Hřiště Rich Harvest Farms v lokalitě na západ od Chicaga není nijak proslulé a je malebné tím, že sousedí s koňskou farmou.

Móda a chuť dohnat muže

O start ve velké mezinárodní soutěži přišly zrušením Lexus Cupu třeba loňská světová jednička Lorena Ochoaová z Mexika nebo Australanka Anna Rawsonová.

Profesionálka, které se živí i jako modelka, na konci července na stránkách espn.com představila v pěti bodech svůj osobní program, jak pomoci ženskému golfu.

Anna Rawsonová na Corning Classic.

Mladá hvězda chce, aby hráčky vystupovaly na módních molech, aby jejich nástup na odpaliště doprovázela hudba jako v adrenalinových disciplínách a aby do televizních přenosů šly autentické zvuky ze hřiště a kamery se dostaly blíž k hráčkám. Rawsonová žádá společné turnaje s muži a přímou konfrontaci s nimi a muže volá do čela marketingu ženské tour.

Všechno to skutečně připomíná chování chudé příbuzné. Ačkoli mužský profesionální golf se také potýká s dopady ekonomické recese, stále má dlouhodobé lukrativní televizní kontrakty a... Tigera Woodse. Ta, do níž se před pár lety vkládaly naděje, že pomůže podobně jako on, Michelle Wieová, před zahájením Solheim Cupu vyzvala všechny, aby ženský golf podpořili: "Uvidíte, že umíme předvést skvělou show."

solheim cup 2009

Tým USA - kapitánka Beth Danielová: Brittany Langová, Nicole Castraleová, Paula Creamerová, Michelle Wieová, Natalie Gulbisová, Juli Inksterová, Angela Stanfordová, Brittany Lincicomeová, Kristy McPhersonová, Christina Kimová, Morgan Presselová, Cristie Kerrová.

Tým Evropy - kapitánka Alison Nicholasová: Helen Alfredssonová, Suzann Pettersenová, Sophie Gustafsonová, Laura Daviesová, Diana Lunaová, Maria Hjorthová, Janice Moodieová, Anna Nordqvistová, Catriona Matthewová, Tania Eloseguiová, Becky Brewertonová, Gwladys Noceraová.

Program:
pátek: 4x fourball, 4x foursome
sobota: 4x fourball, 4x foursome
neděle: 12x singl

Hřiště:                                                                                              Rich Harvest Farms v Sugar Grove, Illinois, par 73, 6670 yardů/6099 metrůNejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze