Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žena v sedle při Velké pardubické? Unikát. Letos startují hned dvě

Taxisův příkop letos prověří i dvě ženy v sedle: Martinu Růžičkovou a Lucii Baluchovou. | foto: Michal Klíma, MAFRA

7 2010
Jen sedm žen se objevilo ve startovních listinách Velké pardubické během 120 ročníků slavného závodu. Letos se do sedla chystají hned dvě: Martina Růžičková a Lucie Baluchová. Podobný unikát se přihodil pouze před 38 lety zásluhou Jany Nové a Evy Palyzové.

Kdo jsou zmiňované dámy? Rozhodně nejde o žádné začátečnice. "Kolik mi je? A to tam budete psát? Kdybych byla mladice, tak jo, ale... je mi 37," říká Baluchová.

Růžičková je ještě o 10 let starší. "Modlila jsem se, aby jel i Pepča Váňa, budu aspoň druhá nejstarší. Ale jsem taky druhá nejmladší žena, ne?" zasměje se.

Obě jsou matky, Baluchová dala dceři jméno po Růžičkové. "Jako maminy se teď i na dostihy díváme jinak. Ale adrenalin k našemu životu patří. Obě ho potřebujeme," říká Růžičková.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Dávno tomu je, co debutovaly ve Velké: Růžičková před 19 lety, její kolegyně si zatím jediný start připsala v roce 1997. Přesto mají nervozitu stále společnou. "Psala jsem Lucce esemesku, jestli trpí jako já," líčí Růžičková.

Baluchová ji nezklamala. Od doby, kdy dala kobylku na startovní listinu, chodí ve stájích po špičkách, jestli se něco nestalo. "Už nám asi hrabe."

Mnohokrát jim muži dali najevo: do našeho sportu nepatříte. "Máme to třistakrát těžší," tvrdí starší z nich. "Když dojede ženská druhá, uslyší: No jo, kdyby na tom koni seděl chlap, vyhrál by. Když z koníka spadnu, povídají: Běž radši vařit marmeládu. Zato když spadne chlap, uslyšíte, jak ho litují: Ježiš, ten si musel dát."

Trenéři dávají v sedle přednost mužům, kteří mají víc síly i odvahu riskovat. Pouze Lata Brandisová prolomila v roce 1937 jejich nadvládu v listině šampionů Velké pardubické. I letos Baluchová soudí: "Ženské vítězství je nereálné."

V roce 1997 však byla v sedle Gretty třetí. "Váňa s Vronským nasadil, ujel a vyhrál," vzpomíná. "Já byla ráda, že jsem třetí. Někteří koně už mleli z posledního, tak jsem věděla, že je předběhnu."

Velká pardubická - Taxisův příkop

Růžičková dosud slast projíždět v sedle cílem Velké nezažila, čtyři pokusy skončily neúspěšně. "Dokud to nedokážu, budu mít asi pořád ty hrozné sny, že jsem v hotelu v Pardubicích, blíží se start a já se nemůžu dostat na závodiště kvůli autům – a když se tam dostanu, nemám boty nebo jsem tlustá. Ty sny mě trápí."

A také drsná dieta, kterou musí 175 centimetrů vysoká žena držet. "Sportovní život už mám hodně nastavovaný. Přitom mám na krku celou rodinu, statek a koně."

Baluchová v neděli osedlá jemnou kobylku Ligretu, jíž vyloženě vyhovuje ženská ruka. "Zato můj Rubín je kůň pro chlapa," uznává Růžičková. "Je precizní, nic u něj nesmíte ošidit. Jeho ježdění mě stojí strašně sil."

Na startu Velké se měly sejít už v roce 1998. "Ale tehdy Luciin koník Gretty neprošel prohlídkou a já pak přišla v dostihu o Damiona. Snad nám teď bude Štěstěna nakloněna," věří Růžičková.

Stydlivější Baluchová povídá: "Chci, aby Ligreta ukázala, na co má. Být zase třetí? To bych byla hodně ráda." Taktika jim oběma bude nejspíš velet jet vzadu. "Můžeme si tam povídat třeba o našich dětech," vtipkuje Růžičková.Najdete na iDNES.czmobilní verze