Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zemřel Emil Zátopek

Emil Zátopek při vyhlášení Olympionika století (1999) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

23 2000
P r a h a - Nejlepší atlet československé historie, legendární Emil Zátopek zemřel. Čtyřnásobný olympijský vítěz byl 30. října převezen s mozkovou příhodou do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Jeho stav byl po celou dobu kritický. Podle primáře neurologického oddělení Jaroslava Elise zemřel v úterý v 19 hodin.

Zátopek vybojoval na olympijských hrách v roce 1952 v Helsinkách tři zlaté medaile v bězích na pět a deset kilometrů i v maratónu, o čtyři roky dříve si pro svoje první olympijské zlato doběhl na desetikilometrové trati v Londýně. V prestižní české anketě byl vyhlášen Olympionikem století.

Zátopek byl nejslavnějším obyvatelem Troji, čtěte ZDE

„Byl u nás hospitalizován opakovaně,“ přidal primář Elis. „Byl těžce nemocný, netrpěl žádnou vzácnou chorobou, měl hlubokou poruchu vědomí. Za celou dobu se neprobral, nebylo možné s ním navázat slovní kontakt. Byl naprosto v kritickém stavu.“ Lékař odešel z nemocnice včera v půl šesté večer a hned po příchodu domů měl telefon z nemocnice, že slavný atlet zemřel. „Hned jsem jel zpátky. Na celé oddělení má jeho smrt velký emoční dopad.“

V poslední době selhalo Zátopkovo zdraví vážným způsobem už potřetí. V září strávil tři týdny ve střešovické nemocnici, kde byl hospitalizován kvůli horečkám způsobeným virózou. Jeho stav později zkomplikoval zápal plic spojený s oslabením srdeční činnosti a jedna z největších postav světové sportovní historie byla nucena oslavit své 78. narozeniny v nemocnici.  Na sklonku loňského roku byl hospitalizován dokonce celé dva měsíce kvůli zlomenině krčku stehenní kosti.

Fotogalerie

Renomovaný australský historik Kevin Berry označil Zátopka za devátého nejúspěšnějšího účastníka olympijských her v novodobé historii.

Je jediným atletem v historii, jemuž se podařilo vyhrát na jediných olympijských hrách tři zlaté medaile ve vytrvaleckých disciplínách. Po dvou vítězstvích na pěti a deseti kilometrch se vůbec poprvé v životě postavil na start maratonu. A hned vyhrál. Těžko se někdo tomuto famóznímu výkonu vyrovná.   

Poslední rozloučení s Emilem Zátopkem by se na návrh Českého olympijského výboru mělo uskutečnit ve středu 6. prosince v 11:00 v budově Národního divadla v Praze. Výbor musí navrhovaný termín ještě konzultovat s Danou Zátopkovou.

Emil Zátopek Emil Zátopek byl šestným hostem atletického ME 1994 v Helsinkách Emil Zátopek na autogramiádě v Helsinkách v roce 1994 Dana a Emil Zátopkovi na atletickém ME 1994 v Helsinkách Jeden z nejslavnějších Zátopkových závodů, vítězství v maratonu na OH 1952 v Helsinkách Manželé Zátopkovi se stali hvězdami olympiády v roce 1952, kdy v jednom dnu oba získali zlatou medaili Emil Zátopek na medaili helsinského maratonu Legendární dvojice Emil a Dana Zátopkovi na vyhlášení českého Olympionika století, kterým byl vyhlášen právě Zátopek. Zátopek zdraví diváky na vyhlášení Olympionika století

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze