Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Železný před obhajobou cítí energii

16 2003
Praha - Trojnásobný mistr světa v hodu oštěpem Jan Železný bude v Paříži obhajovat své poslední zlato z Edmontonu. Definitivně svou účast na šampionátu, který začíná příští sobotu, světový rekordman potvrdil po příletu z Curychu. Tam v pátek vyhrál pátý díl Zlaté ligy - náčiní poslal do vzdálenosti 87,95, což je třetí nejlepší výkon sezony.

Sedmatřicetiletý trojnásobný olympijský vítěz se i po závodu cítí relativně zdráv, což byl jeden z hlavních důvodů, proč své rozhodnutí až dosud skrýval. "Na mistrovství světa pojedu," zopakoval Železný stejnou větu, kterou vyřkl okamžitě po curyšském vítězství, ale vynechal slovo "zřejmě".

"Nechtěl jsem něco slibovat, neboť by se cokoliv mohlo stát. Hlavně jsem chtěl vědět, jak bude reagovat tělo," prohlásil světový rekordman, který se loni na podzim podrobil operaci srostlého žebra s obratlem a v zimě nad mistrovstvím světa vzhledem k přípravě na OH pouze mávl rukou.

Poprvé začal koketovat s touto myšlenkou na mítinku v Paříži, kde letos hodil nejdál (89,06). "Na začátku roku jsem měl tři dobré závody a ostatní házeli málo. Navíc jsem cítil, že záda jsou v pořádku," uvedl atlet Dukly Praha. "I tento závod v Curychu byl dobrý. Házel jsem sice špatně technicky, ale dokázal jsem si, že na to mám. Cítil jsem hodně energie," povídal.

"I kdybych hodil jen 83 metrů, tak bych do Paříže stejně jel," přiznal. Už před třemi až čtyřmi týdny trojnásobný mistr světa věděl, že pokud se nic nestane, šampionátu se zúčastní. "Nechtěl jsem to zakřiknout. Trénoval jsem na to měsíc v Nymburce a tento závod mi ukázal, že můžu hodit daleko," prohlásil. "Ale i málo," dodal okamžitě. "Záleží, jak to provedu technicky. Doufám, že dobře. Na medaili by mělo stačit 88, o tom jsem přesvědčen. Boj o zlato bude otevřený, je tam víc kandidátů," řekl.

Železný se musel smířit s tím, že letos má větší výkyvy ve výkonnosti než dosud. "Ani ne před rokem jsem měl operaci zad," připomněl hlavní důvod kolísání formy. "Tělo není hloupé a hledá si cestičku, jak si ulevit. Mám možná trochu blok v hlavě, ale věřím, že to bude lepší. Podobné to bylo s ramenem," připomněl dávnou operaci kloubu odhodové ruky. "Nyní jde o to, aby se jeden pokus povedl na mistrovství světa," plánoval.

Medaile budou v Paříži asi viset poměrně nízko. A vědí to i Železného soupeři. "Všichni se ptali, jestli pojedu. Tak jsem jim po závodu řekl pravdu," smál se Železný. Má výhodu, poslední velký závod před šampionátem vyhrál. "Nejsou blbci, viděli, že jsem na tom dobře. Ale mistrovství světa je něco jiného. Tam je kvalifikace a ještě finále. Já letos ještě ani netrénoval tak rychle po sobě," prohlásil oštěpař.

Když v sobotu ráno vstal, cítil se relativně dobře. "Možná bych byl schopen házet i dneska, i když by se mi asi nechtělo," řekl. "Ale záda drží, jen mě trochu bolí achillovka. Ale asi to nebude tak špatné, když jsem bez potíží došel až sem," vtipkoval v letištní hale, odkud zamířil do města. "Přiletěl s námi diskař Alekna a má hodně času do přestupu, tak ho vezmeme do Prahy na prohlídku, aby ho taxikáři neobrali hned tady," smál se. "Ale dlouho tam asi nebudu," řekl Železný.

Až do šampionátu, přesně podle tradice, nevezme oštěp do ruky. "Budu trénovat jen lehce. Kdybych ještě házel, tak bych si mohl akorát ublížit, stejně už bych se nic nenaučil," usmíval se. Do Paříže pojede s výpravou příští týden v neděli, třebaže jeho disciplína je na programu až v závěru šampionátu. "Mám rád tu atmosféru, navíc tam budou lidi, kteří mi mohou pomoci, třeba maséři. A je tam dobrá parta," dodal.

Oštěpař Jan Železný v akci.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze