Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Železný neví, zda se před závodem oholí

21 2003
Praha - Směr Paříž odletěla ve čtvrtek odpoledne výprava českých atletů. Na tuzemské vyslance královny sportu čeká v nadcházejících dnech ve městě nad Seinou v pořadí devátý světový šampionát. Na stadionu ve čtvrti St. Denis se jich představí celkem třiadvacet, tedy o jednoho méně proti původním předpokladům. Na poslední chvíli se totiž musel s místem v českém týmu rozloučit kvůli zranění kladivář Vladimír Maška.

Ten si při středečním tréninku pohmoždil kotník a natáhl achillovku a místo v letadle trávil čtvrtek u lékařů na vyšetření.   

Talismany nechyběly

V zavazadlech většiny českých atletů nechyběly tradiční talismany. "Já s sebou vezu Honzu, to je totiž můj největší talisman," hlásil s úsměvem světový rekordman v desetiboji Šebrle, velký kandidát na titul, a pokynul hlavou k oštěpařské legendě Janu Železnému.

V hledišti mu bude fandit také manželka Eva a otec.  "Štěpán zůstává doma, ještě to pro něj není," glosoval Šebrle neúčast svého syna. Lístky sehnal i několika kamarádům ze studií, ale oslavy předem neplánuje, nechce nic zakřiknout. "Flaška se když tak koupí až tam, i když nevyhraju," vtipkoval.

Na talismany pro štěstí světový rekordman Železný příliš nevěří. "Ale pro jistotu si nějakého vezmu," smál se. "Hlavně bych nechtěl potkat černou kočku," přidal. Zatím neví, jestli má být před závodem neoholen, jak to často v minulosti dělával. "Mám v tom ještě dilema," prohlásil.

Štěstěnu budou pokoušet také diskařka Věra Pospíšilová, druhá žena letošních světových tabulek, a překážkář Jiří Mužík. "Ale co si vezmeme s sebou, to nepovíme," shodli se.

Pospíšilová v Paříži nebude mít nikoho z blízkých. "Přítomnost rodiny či přítele by mě
akorát svazovala," myslela si.  Mužík na tom bude podobně. "Rodina nepřijede, ale atmosféra určitě bude dobrá. Pár známých mi snad fandit bude," věřil.

Bába trumfem?

Jediným, kdo z opor českého týmu prozradil svůj talisman, byl výškař Jaroslav Bába. "Plyšový medvěd," vyřkl. "Z rodiny by neměl přijet nikdo, alespoň o ničem nevím," dodal Bába.

Právě juniorský mistr Evropy je prý černým koněm výpravy. "Má na medaili," řekl Železný. "Sezonu má dobrou, první cíl už splnil a nemá co ztratit," doplnil oštěpař. "Každý, kdo se dostane do finále, může udělat velký výkon. Také Ptáček může vyletět hodně vysoko," asocioval Železný. "Bude záležet na pokusech," předvídal zkušený sedmatřicetiletý oštěpař.

Pro Šebrleho je černým koněm Pospíšilová. "Ale je druhá v tabulkách, takže to asi zas takové překvapení nebude," smál se. "Já bych medaili přála všem," namítla diplomaticky diskařka.

"Jarda Bába je na tom dobře, když mu půjde technika, bude hodně vysoko," věřila Pospíšilová. "Medaili by si však za tu dřinu zasloužili všichni," dodal Mužík.

Letí si pro medaili? Věra Pospíšilová na letišti před cestou do Paříže.

Roman Šebrle s výbavou.

DESETIBOJAŘ TOMÁŠ DVOŘÁK v pondělí večer z ruzyňského letiště na olympijské hry do Atén odletí.

Jan Železný a Roman Šebrle.

Tyčkař Štěpán Janáček a překážkář Jiří Mužík zvolili téměř jednotné oblečení.

Oštěpař Jan Železný a desetibojař Roman Šebrle měli při odletu české výpravy na MS dobrou náladu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze