Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Železný je poslední nadějí na zlato

30 2003
Paříž - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Znovu to je na Janu Železném. Jenom díky legendárnímu oštěpaři zůstává české výpravě na mistrovství světa naděje na zlatou medaili, kterou za posledních deset let přivezla vždycky. "Smělé medailové prognózy se vytratily, to tak bývá. Naštěstí poslední den nastoupí jistota české atletiky," řekl překážkář Jiří Mužík. "Ani nemusím říkat jméno. Všichni vědí, o kom mluvím."

Na šampionátu v Paříži se Železný hladce vypořádal s kvalifikací. V deštivém a chladném večeru hodil hned prvním pokusem 82,88 metru a limit pro postup do finále překonal téměř o dva metry. Podle posledních zpráv je oštěpař ve formě. Závod o medaile začíná v neděli v 16.50.

Železný, to je srdce národního mužstva. Jeho přítomnost dává ostatním víru a dobrou náladu. Desetibojař Roman Šebrle o něm mluví jako o maskotu výpravy. Mladí závodníci k němu vzhlížejí a berou si ho za příklad.

"Než jsem začala trénovat, byli jsme se na Honzu podívat a rodiče mi říkali: Takhle budeš jednou házet,“ vyprávěla dvaadvacetiletá oštěpařka Jarmila Klimešová. "Tenkrát jsem se ptala: A taky tak daleko? Na to mi neodpověděli."

Železný podle svého zvyku v posledních dvou týdnech oštěpem neházel. V Paříži je od minulého čtvrtka, ale většinou odpočíval a pouze lehce trénoval v posilovně a s medicinbaly.

Na pozici zachránce výpravy je zvyklý. Z mistrovství světa 1993 i 1995 by se český tým vracel bez medaile nebýt toho, že Železný na obou šampionátech vyhrál. "O tomhle teď ale Honza vůbec nepřemýšlí," říká Železného trenér Jaroslav Brabec.

V první části kvalifikace si hned prvním hodem zajistili postup favorité Němec Boris Henry a Rus Sergej Makarov. Brit Steve Backley a Fin Aki Parviainen, na minulém šampionátu v Edmontonu největší Železného soupeř, museli čekat na výsledky druhé skupiny. Nakonec se jim ulevilo - oba postoupili.

"Parviainen je úplně jiný muž než v Edmontonu," řekl Henry. Právě on a Makarov by měli Železnému cestu za čtvrtým vítězstvím komplikovat nejvíc. "Podle mého bude Henry větší soupeř než Makarov," řekl Brabec.

Co na to Henry? "S Železného trenérem jsme už vypili pár piv. Je to čest, že tohle říká. Ale Sergej určitě ukáže víc než v kvalifikaci."

O kvalifikaci čtěte více ZDE

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze