Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zdolat Krestu bude těžké, tuší Thiry

25 2003
Zlín - Často se usmívá, vždy se ochotně baví o rallye, uznává české fanoušky. Takový je Bruno Thiry, bývalý tovární jezdec Škody a jeden z hlavních favoritů automobilové soutěže Barum rallye Zlín. Jedenačtyřicetiletý Belgičan přijel na Moravu včera, už v pondělí se spolu s celým startovním polem vydá na seznamovací jízdy.

"Nikdy jsem na Barum rallye nestartoval, ale všichni říkají, že je to pěkná soutěž. Moc se na ni těším," říká Bruno Thiry, který usiluje o titul mistra Evropy.

Do konce seriálu zbývají ještě tři podniky a on se dělí o první místo s Portugalcem Miguelem Camposem.

Co všechno víte o Barum rallye?
Vůbec nic. V Česku znám jenom Bohemii.

Co říkáte konkurenci, která se ve Zlíně představí?
Závod pojede kolem dvaceti vozů WRC, což je na mistrovství Evropy neuvěřitelné. Získat body do celkového hodnocení bude nesmírně složité. Pro mě je hlavně důležité, abych dojel před Camposem.

Spousta odborníků i laiků očekává, že o vítězství budete bojovat vy, Campos a domácí miláček Kresta. Potvrdí se jejich předpoklady?
Bylo by hezké, kdybych vyhrál, ale porazit Romana bude nesmírně složité. Pro mě zůstává hlavním favoritem. Ve Zlíně je doma, rallye několikrát vyhrál. Já a Campos se navíc musíme vypořádat s tím, že jsme na Barum rallye nikdy nejeli. Při tréninku máme k dispozici jenom tři průjezdy, na neznámé trati to není ideální. Ale do bitvy o prvenství se můžou zapojit také další jezdci. Rychlý bude například Pech na fordu.

Váš souboj s Camposem o evropský titul je nesmírně vyrovnaný, častokrát rozhodují vteřiny. Minule na Madeiře jste ztratil prvenství až na posledním testu. Dočkají se fandové podobně těsné bitvy také na Zlínsku?
Je to možné, stejně jsme bojovali už předtím v Polsku. Česká soutěž je pro nás oba nová, takže doufám, že nás čeká další hezký a napínavý souboj.

V roce 2001 jste působil v továrním týmu Škoda. Jak na své angažmá v české stáji vzpomínáte?
Rád jsem za ni jezdil. Škoda mi dala šanci vrátit se zpět do mistrovství světa. Jen mě zklamal způsob, jakým jsme se rozešli. Neřekli mi přímo do očí, že už se mnou nepočítají.

Ve stejném roce jste startoval na Bohemii. Výrazně vás tam zpomalily hřebíky, které údajně někdo nasypal na trať. Nemáte obavy, že se podobný incident bude opakovat?
Ne. Stejně nevíme, co se tehdy přesně stalo. Čeští fanoušci milují rallyesport, proto nevěřím, že se to bude opakovat.Najdete na iDNES.czmobilní verze