Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítek vsadil na Rybářovy osvědčené biatlonové metody

Zdeněk Vítek vede přípravu českých biatlonistek | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

17 2014
Loňskou sezonu skončil kariéru biatlonisty - a hned má Zdeněk Vítek novou práci. Po Jindřichu Šikolovi přebral vedení ženské reprezentace. Teď se s týmem, v němž má olympijskou medailistku Veroniku Vítkovou, připravuje na letním soustředění v novoměstské Vysočina Areně.

Jak jste dosud spokojený v nové trenérské roli?
Zatím si zvykám.

Jak to myslíte?
Je to jiné, úplně něco jiného než závodění. Odborná stránka, ta je dost podobná. Střelba, trénink. Ale je tam spousta organizačních věcí, které si prozatím osahávám a snažím se s nimi sžít.

Jaké organizační věci?
Samotná organizace tréninku, soustředění, přípravy a tak...

Čerpáte hodně zkušenosti ze své aktivní kariéry?
Taky. Ale my jsme - a to se taky dá říct, že bylo součástí kariéry - s mužským týmem rozjeli takový systém, který zavedl Ondra Rybář. Teď se ho snažíme aplikovat na ženském týmu.

Dokážete popsat, o co v tom úspěšném systému jde?
To se asi nedá takhle v krátkosti jednoduše specifikovat. Je tam důslednost jak na vytrvalost, tak sílu v přípravě. A důslednost na suchou střelbu i na celkový objem vystřílených nábojů. Potom také větší důslednost v jednotlivých drobnějších věcech. Jako je například regenerace.

Je to tedy tvrdší režim?
Myslím, že to opravdu není jednoduché. Holky si na to postupně zvykají, předtím měly jiné, odlišné modely. Ten dřívější systém nemůžu hodnotit, jaký byl. Teď se tam hodně uplatňují kolečkové brusle a čistý čas bruslení.

A z vaší zkušenosti pod trenérem Rybářem. Je to náročnější?
Ano, bylo to důslednější. Ve všem se malinko přitlačilo. I na regeneraci se kladl důraz. To samo zvýšilo celou výkonnost. Ale mluvím jen sám za sebe. A hlavně se stmelili všichni do jednoho velkého týmu. To je taky základ.

Jako trenéra vás čeká první sezona ve Světovém poháru. Jaké máte cíle?
Jezdit co nejlépe. Pokud možno vyšroubovat formu na mistrovství světa, které je až v březnu ve Finsku. A samozřejmě udělat slušný výsledek doma v Novém Městě v únoru. Ale uvidíme, jak budou holky reagovat tady na tu změnu, co jsme zavedli.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze