Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo chytí Čecha? ptal se anglický komentátor. Nikdo, odpověděl Štybar

JE TO TAM! Zdeněk Štybar slaví vítězství ve druhé etapě italského závodu Tirreno-Adriatico | foto: Etixx-quickstep.com

11 2016
Bilance třicetiletého Zdeňka Štybara v posledních závodech? Druhý na Strade Bianche, druhý v úvodní týmové časovce na Tirrenu a první ve druhé etapě po úžasném výkonu v posledních kilometrech. Takhle vyhrává král - jeden útok, tři trikoty. Jaká byla jeho cesta za prvním triumfem sezony?

Peter Sagan bude po čtvrtečním závodě vykládat: „Je škoda zase skončit druhý. Štybar všechny překvapil super silným útokem.“

Edvald Boasson Hagen bude zase litovat, že nezaútočil právě v momentě, kdy za to vzal cyklista Etixxu „Necítil jsem se úplně super na konci stoupání, tak jsem neútočil. Ale měl jsem.“

A Greg van Avermaet přizná, že na vrcholu kopce neměl na útok ani pomyšlení: „Štybar zaútočil v pravý moment. V tu chvíli už nikdo nemohl.“

Nikdo kromě Štybara. „Byl to skvělý moment a jsem za něj rád. Hlavně po druhém místě na Strade Bianche v sobotu a týmové časovce ve středu,“ řekl vítěz v cíli.

Pojďme si tu cestu připomenout.

Jen kousek k obhajobě

Na Strade Bianche přijížděl jako obhájce prvenství. Před startem dával na Instagram fotku s číslem 1 na dresu. „Nestává se moc často, že byste si mohli na záda připnout jedničku,“ psal.

Přitom jí tam mohl mít i příští rok. Tak blízko k ní byl.

Když se vepředu utvořila čtyřčlenná skupina ve složení - Štybar, Brambilla, Cancellara a Sagan, právě Ital Brambilla dělal pro svého týmového kolegu co mohl. Zaútočil snad desetkrát, jen aby si ho Sagan s Cancellarou museli dojíždět a Čech mohl šetřit síly.

Fotogalerie

Do finálovém stoupání na Piazza del Campo v Sieně vyjížděl jako první Švýcar, hned za ním se držel český cyklista, Sagan už nestačil.

Už už se zdálo, že se loňský vítěz před švýcarskou mašinu dostane, ale nevyšlo to. V cíli pak vykládal: „Není ostuda prohrát s Fabianem.“

Ale štvalo ho to. Není typem, kterému by prohry nevadily.

O to víc ho rozezlilo další druhé místo ve středeční týmové časovce na Tirrenu. Vždyť Etixx byl pomalejší o pouhé dvě sekundy!

Že by tak trochu „saganovský komplex“?

Když nikdo nemohl, vzal za to Štybar

Ve čtvrtek ale byla na pořadu etapa do Pomarance. Etapa, kterou si trojnásobný mistr světa v cyklokrosu vyhlédl už před startem. „Se sportovním ředitelem Davide Bramatim jsme ten závěr zkoumali víc než dva týdny,“ připustil.

A bylo to znát.

Pět kilometrů před cílem přišel útok Selvaggiho, ale Štybar zůstával klidný, pohyboval se v přední polovině řídnoucího balíku. Mezeru musel zacelovat neúnavný Peter Kennaugh ze Sky. Čekalo se, kdy za to vezme Michal Kwiatkowski.

Ale ten na to tentokrát neměl. A tak přišel útok Diega Ulissiho.

Nahánět kořist se za ním vydala kupa cyklistů vedená věrným Štybarovým spolujezdcem Brambillou. Za ním jeli Gatto, Boasson Hagen a spousta dalších.

Nikdo si nebyl schopný vytvořit alespoň minimální náskok, a tak si na vrcholu stoupání všichni sedli a dívali se po sobě. Nikomu se nechtělo jet.

VŠICHNI NA POKRAJI SIL. Jen Zdeněk Štybar vypadá, že jede s rezervou. A taky že...
CHYŤ MĚ, KDYŽ TO DOKÁŽEŠ. Nikdo to nedokázal a Zdeněk Štybar zvítězil ve druhé...
JE TO TAM! Zdeněk Štybar slaví vítězství ve druhé etapě italského závodu...


Vepředu byla asi dvacítka cyklistů a zezadu se dotahovali další.

A v tu chvíli přišel rozhodující útok českého cyklistického krále. Reakce? Boasson Hagen se podíval do země, místo aby po Štybarovi vystartoval. Sagan s van Avermaetem zase marně sledovali, jak jim startovní číslo 116 mizí z dohledu. „Oooh, to je jeho část roku, jeho část sezony. Muž, kterého se bude hodně špatně chytat.“ řval anglický komentátor.

„Byl to spontánní útok. Podíval jsem se dozadu, jestli za mnou někdo jede. Když jsem nikoho neviděl, věděl jsem, že to zabralo,“ povídal bývalý cyklokrosař v cíli.

Díru se snažil zalepovat Davide Formolo z Cannondalu, pak Oscar Gatto z Tinkoffu. Ale Štybar v technických uličkách Pomarance dál ujížděl. Využil totiž znalosti finálového města, přes které už peloton v etapě jednou projížděl. „Mohl jsem si obhlídnout finiš a mít ho v hlavě,“ líčil po dojezdu.

Modrý trikot? Budu o něj bojovat!

Režie pořád ukazovala 2,3 kilometru do cíle, když český cyklista projel bránou do posledního kilometru. Tehdy přišel útok Vincenza Nibaliho. Ve sjezdu v levotočivé zatáčce vypálil z pelotonu v marné snaze stíhat českou hvězdu. Štybar už byl daleko. „Viděl jsem, že ten finiš mi sedí, tak jsem to zkusil. Chtěl jsem nahnat nějaké sekundy. Sice to nevyšlo, ale útok za to stál,“ řekl italský bojovník v cíli.

Za Štybarem se spurtovalo o cenné vteřiny za druhé místo, ale to on už zvedal ruce nad hlavu – mohl slavit první vítězství sezony. Jedním útokem získal tři trikoty. Modrý za vedení v celkovém pořadí, zelený za bodovací soutěž a červený pro nejlepšího vrchaře.

„Doufáme, že budeš mít dost ramínek v hotelu,“ psal pak v žertu tým Etixx na Twitteru. „Klobouk dolů, úžasné vítězství,“ přidal se Roman Kreuziger.

10.března 2016 v 17:05, příspěvek archivován: 11.března 2016 v 11:59

Well, @zdenekstybar, we do hope you have enough clothes hangers in the hotel room pic.twitter.com/Qogbh6WxAJAJ

Ve třiceti letech je Štybar na vrcholu sil a před blížícími se klasikami ve skvělé formě. Možná i proto nevzdává boj v celkovém pořadí. V neděli se přitom jede horská etapa s dojezdem na Monte San Vicino - třináctikilometrové stoupání s 6,6 procenty. „Ale budu se snažit vyhrát i celkově, každopádně nemůžu nic slíbit. Nedělní dojezd pro mě bude asi příliš tvrdý, ale o modrý dres budu bojovat,“ slíbil.

V pátek a v sobotu na něj čekají dvě relativně klidné etapy, kde bude pracovat pro mladého kolumbijského spurtéra Gaviriu. Jako první Čech v historii si zároveň může vychutnat jízdu v modrém trikotu.

A v neděli?

To se uvidí.Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.czmobilní verze