Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štybarova časovka pod dohledem otce. Jak neztratit šanci na žlutý dres

Zdeněk Štybar těsně před startem úvodní časovky | foto: Reuters

2 2017
Düsseldorf (Od našeho zpravodaje) - Ze zamračené oblohy v Düsseldorfu se snášely provazy deště. U týmového autobusu belgické stáje Quick-Step to ale hrálo dvěma téměř totožnými úsměvy. To se totiž Zdeňkové Štybar otec a Štybar syn radovali z povedené časovky toho mladšího z nich. Tour de France zahájil nejlepší český cyklista 31. místem.

Slavili spolu třikrát titul mistra světa v cyklokrosu i spoustu dalších cyklistických úspěchů a i na start 104. ročníku Tour de France přijel Zdeněk Štybar starší svého syna podpořit. „Grand Départ jsem si nemohl nechat ujít,“ hlásil.

V sobotu navíc dostal unikátní možnost povzbudit svého syna přímo na trati. Jel totiž v doprovodném autě Quick-Stepu, které českého cyklistu doprovázelo.

„Pořádně ho vyburcuju,“ sliboval před startem.

Zdeněk Štybar startuje do úvodní časovky letošní Tour de France.

Zdeněk Štybar startuje do úvodní časovky letošní Tour de France.

A přesně to také dělal. Český šampion na silnici se i přes místy nebezpečné podmínky na trati držel nejrychlejších časů. Když se pak oba Štybarové sešli u týmového autobusu, hlásil otec synovi: „V cíli jsi zatím šestnáctý.“

„Jo? Tak to je dobrý,“ usmál se cyklista Quick-Stepu.

Věděl, že na mokré trati v ulicích Düsseldorfu nemělo cenu zbytečně riskovat, přesto zajel jednu z nejlepších časovek své kariéry.

„Jsem hlavně spokojený s tím, že jsem nelehnul, protože v těch zatáčkách je to přes ty přechody nebezpečné,“ hlásil. „Možná jsem byl až moc opatrný a mohl jsem víc riskovat, ale nějaké čtyři vteřiny by mi stejně nepomohly.“

Tour rozjel nejlépe, jak mohl.

Žlutý dres? Všichni o něm přemýšlí

Už je to dva roky, co tady zažil ten opojný pocit extáze.

V šesté etapě končící na stoupání v Le Havru tehdy ujel celému světu a s rukama nad hlavou slavil jedno z největších vítězství kariéry.

Stačil rok, aby se vše změnilo.

Fotogalerie

Štybar totiž i loni počítal, že se do devítičlenné sestavy belgické stáje dostane, a když na závodě Kolem Švýcarska slyšel od šéfa týmu Patricka Lefevera zamítavé ne, zaskočilo ho to.

Od televize tak sledoval jediný triumf svého týmu ve čtvrté etapě. „Dost mě to tehdy zlomilo,“ přiznal s odstupem.

Letos na jaře měl podle svých slov úžasnou formu, kterou ale nedokázal prodat. Belgická stáj často v klasikách spoléhala na jiné a Štybar sám v několika slibných únicích chyběl.

Vše se změnilo až na Paříž-Roubaix, kde nejprve pokrýval většinu nástupů nebezpečných rivalů Toma Boonena, aby pak sám dostal šanci bojovat o vítězství. Na velodromu nestačil jen na olympijského vítěze Grega van Avermaeta.

Po náročném jaru si dal od závodění pauzu, než odletěl do Kalifornie, kde zahájil přípravu směrem k Tour.

„Dával si tam oproti ostatním navíc, jel i pětihodinové tréninky,“ vyprávěl v Düsseldorfu Štybarův otec Zdeněk.

Jak typické pro jeho syna.

Formu před Tour pak ukázal už ve slovenském Žiaru nad Hronom, kde se podruhé v kariéře stal českým šampionem v hromadném závodě. A potvrdil ji skvělým výkonem v sobotní časovce.

STUPNĚ VÍTĚZŮ. Josef Černý (vlevo) společně s vítězným Zdeňkem Štybarem...

Do nedělní druhé etapy vyjede český cyklista v nápaditém dresu českého mistra. „Je fakt nádherný oba jsme na něho pyšní,“ říká Štybar starší.

Přesto nemusí být jediným, který letos na Tour obleče.

Už v pondělí se totiž dojíždí na téměř dvoukilometrovém stoupání v Longwy, které by Štybarovi mohlo a mělo sedět.

„Všichni teď přemýšlí o tom, jak by se před pátou etapou mohli dostat do žlutého trikotu,“ přiznává.

Sám do této skupiny totiž patří.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze