Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zda jezdit dál, jsem řešil loni, letos ne, říká cyklistický mistr Benčík

Petr Benčík | foto: Patrik Pátek

30 2010
Před rokem skončil jeho dlouholetý cyklistický souputník René Andrle a stal se manažerem týmu. Spolu s Andrlem z družstva odešly i další opory, hlavně ty z Německa. Letos se s cyklistikou rozloučil Martin Mareš, další výrazná postava družstva, a také několik zkušených. I díky všem změnám, doprovázeným příchody mladíků, se Petr Benčík stal nejstarším jezdcem stáje.

Až na začátku příštího roku vyrazí na první závody nové sezony, bude letošnímu českému šampionovi šestatřicet, zatímco nejmladšímu z družstva ještě ani ne osmnáct.

Přesto dnes jasně nejzkušenější borec královéhradecké stáje PSK Whirlpool Author o tom, že by v příštím roce už nezávodil, neuvažoval. "Do letoška jsem měl jasno, dál jsem se chtěl rozhodovat," uvedl zkušený cyklista hradecké stáje na dotaz, zda už neuvažoval, že by s cyklistikou skončil.

Petr Benčík

Čtyřiatřicetiletý cyklista hradecké stáje PSK Whirlpool Author. S cyklistikou začal v Novém Boru a přes Lanškroun se v roce 1995 dostal do Hradce Králové, kam se před pěti lety vrátil z působení v přední, ale dnes už neexistujícící české stáji ZVVZ Milevsko. K jeho největším úspěchům patří dva tituly mistra České republiky v závodě jednotlivců (2008 a 2010). V roce 2008 se zúčastnil olympijských her v Pekingu, letos také mistrovství světa konaného v Austrálii.

Bylo to těžké rozhodování, zda se ještě pustit do tvrdého tréninku?
Právě že vůbec ne. V posledních letech jsem se na konci sezony už cítil slabší, říkal jsem si, že už to může být věkem, ale letos vůbec nic. Naopak, cítím se velmi dobře a také testy jsou nejlepší za poslední roky. A pak jsem letos získal domácí mistrák, tak proč nezkusit ho ještě obhájit. Měl jsem pocit, že by byla blbost končit. Loni jsem byl trochu na pochybách, letos ne.

Nezviklaly vás ani změny v týmu? Odešla řada zkušených borců, místo nich přišli závodníci hodně mladí.
No jo, to je tedy trochu rozdíl. Už se dostávám do pozice, že jsem jako jejich táta (smích). Ale neberu to tak a necítím se ani jako jejich soupeř, ale spíš jako někdo, kdo by jim mohl pomoci. Přece jen začátky ve velké cyklistice jsou někdy dost těžké.

Vám se před lety hodně povedly, už jako mladý jste získával výrazné úspěchy.
Každý je v tomto směru jiný. Někdo opravdu přijde a hned se mu daří, možná více než v mládežnických kategoriích. Tak tomu bylo i umě, protože mi vyhovoval dospělácký styl závodění na delších tratích. Někdo zase naopak září mezi mladými, ale mezi seniory se neprosadí. V tomhle bych snad mohl našim mladým pomoci a cítím, že to klubu i dlužím. Když se něco takového povede, bude to fajn.

Vy se ale na velkou změnu -místo výrazných a zkušených borců budou kolem vás spíše mladí musíte připravit. V čem to bude nejtěžší?
Asi v tom najít se navzájem. Dřív jsem u starších kluků už věděl, kdo má silnější které závodní období, na koho se dá spolehnout v té které fázi závodu, o koho se opřít v kopcích. Na tohle teď musím u mladých přijít. Bude záležet, jací budou.

Máte za sebou první soustředění, jaký je váš pocit z něj?
Velmi dobrý hlavně proto, že držela parta, což je podle mé zkušenosti v cyklistice strašně důležité. Mladí jsou společně v Hradci, mohla by to být výhoda, teď ještě aby se srovnali se studiem.

PSK Whirlpool Author v posledních sezonách domácímu pelotonu jasně kraloval. Bude tomu tak i po letošních změnách?
Tak tohle si vůbec netroufnu teď předvídat. Nás starších zůstalo poměrně málo a celou sezonu ve třech, ve čtyřech lidech určitě nezvládneme. Výkonnost nových zatím ještě neznám, ale věřím, že budou chtít a že půjdou nahoru. Každopádně to pro nás bude asi mnohem těžší.

Takže to tak jasná vítězství nebudou?
Znovu říkám, že to nedokážu odhadnout. A v této souvislosti bych chtěl říct, že i když jsme domácí závody často vyhrávali a často to vypadalo jednoduše, tak to mnohdy vůbec nebylo jednoduché. Náš program byl hodně zaměřený na zahraniční závody a když pak člověk jel závodit domů, měl takový pocit, že si odpočine. Jenomže ono to tak samozřejmě nebylo, od nás se čekalo vítězství. Proto jsme někdy ani nevyhráli, což se nestalo často, ale někdy jsme výhru doslova jen urvali a prožili si u toho dost dřiny.

Jste připraven na to, že občas prohrajete?
Samozřejmě že chceme být zase nejlepší, ale musíme se také dívat na sílu soupeřů. Berme to tak, že už možná nebudeme tak dominantní, jako jsme bývali v minulých sezonách. Na druhé straně pro mě osobně to je docela výzva. Ve své kariéře jsme vždycky nejezdil v tak dominantním týmu, jaký byl ten náš v Česku v minulých letech. A tehdy mě cyklistika hodně bavila.Najdete na iDNES.czmobilní verze