Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zda budu lepší než v Paříži? Opatrně s tím, říká Berdych před Wimbledonem

Na pařížské antuce došel Tomáš Berdych až do semifinále. Zopakuje stejný kousek také ve Wimbledonu? | foto: AP

18 2010
Ve čtvrtek absolvoval první letošní zápas na trávě, když v exhibici porazil bývalou světovou jedničku Hewitta. Dnes se dozví soupeře pro první kolo a nejpozději v úterý vlétne do třetího grandslamu sezony naplno. Tomáš Berdych je už v Londýně a připravuje se na start slavného Wimbledonu. Po úspěšném tažení grandslamovou Paříží je pasován mezi hlavní favority turnaje.

Britské sázkové kanceláře označují českou tenisovou hvězdu spolu s Marinem Čiličem a právě Lleytonem Hewittem za sedmého největšího adepta na wimbledonský titul. Tak na ně zapůsobil svým postupem do semifinále Roland Garros před dvěma týdny.

"To jsou příjemné zprávy. Ale jak rychle přijdou, tak je třeba je pustit z hlavy a soustředit se na své věci. Nezabývat se tím, čím se baví lidi kolem," řekl Berdych v rozhovoru na Facebooku českého daviscupového týmu. "Ale určitě se to hezky poslouchá," zopakoval s úsměvem.

Před třetím grandslamem sezony se Berdych snaží zůstat pevně nohama na zemi. Zároveň přiznává, že nečekaný pařížský úspěch mu nalil sebevědomí.

berdychovy wimbledony

2009 - 4. kolo (Roddick 0:3)
2008 - 3. kolo (Verdasco 0:3)
2007 - ČF (Nadal 0:3)2006 - 4. kolo (Federer 0:3)
2005 - 3. kolo (Dent 0:3)2004 - 1. kolo (Benneteau 0:3)

"Určitě jsem v jiné pozici. Když se udělá takový výsledek, tak sebevědomí naroste. A to se pak líp v těch zápasech prodává," řekl čtyřiadvacetiletý tenista.

Že na něj v Londýně bude větší tlak, s tím počítá. "To jsou spojené nádoby, posouvá se to tím, jaké jsou výsledky. Tohle je ta příjemnější varianta."

Je si vědom, že soupeři se proti němu budou chtít vytáhnout. "Ale já mám zase výhodu spousty zápasů," poznamenal.

Na pařížské antuce bojoval před dvěma týdny o finále. Přitom nejlepší výsledky na grandslamech má Berdych právě na trávě. Může tedy dojít ještě dál než ve Francii?

"Pomalu s tím. Nejdříve mě čeká soupeř v prvním kole. A to bude odrazový můstek k tomu, aby turnaj začal. Nesmím vůbec myslet na to, jak jsem hrál v Paříži. Je třeba být opatrný."

Po pařížském úspěchu nedržel raketu v ruce týden. Odpočíval, dvakrát si byl zahrát golf. Přiznal, že přechod z antuky na trávu je zřejmě tou největší změnou povrchu v sezoně. "Je to poměrně velký skok," poznamenal s tím, že nejprve se připravoval na umělé trávě.

V Londýně se chystá dodržet tradici, že bude s přítelkyní Lucií Šafářovou a realizačním týmem bydlet ve stejném pronajatém domku.

"Sice se nám nepodařilo zajistit úplně ten samý jako loni, ale možná, že je tenhle ještě lepší. Máme to na kurty ještě blíž," uzavřel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze