Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zbraň, o které se mluví: wedge. Používá ji každý, profesionálové až čtyři

Golfové wedge | foto: Profimedia.cz

16 2010
Říká se jí také večka, veka, vendula nebo véčko. Společně s putterem a driverem ji profesionálové považují za nejdůležitější golfovou hůl. A teď, po změně pravidel o drážkách, vzbudila v profesionálním světě rozruch. Proč je wedge tak důležitá, že ačkoli průměrný golfista má v bagu dvě, profesionálové běžně používají čtyři?

Golfista po ní sahá nejčastěji ve chvíli, kdy chce hrát krátkou a vysokou ránu do greenu. V profesionálním žargónu si vytváří takzvanou birdie šanci tím, že se trefí co nejblíž jamce a místo dvou patů hraje jeden.

Zrádný písek

Pitching wedge, gap wedge, sand wedge a lob wedge. Kterou na odpálení míčku vybrat, to záleží na mnoha okolnostech. Například na povrchu, vzdálenosti od greenu nebo na individuálních schopnostech hráče.

"Pro wedge je charakteristický vysoký loft, velký bounce neboli vyklenutí spodní hrany hlavy hole, krátký shaft a kovaná hlava," vysvětluje profesionální trenér Jakub Važanský.

A právě díky těmto vlastnostem se používá nejen pro krátké a vysoké rány do greenu, ale také pro vyhrávání míčku z obtížných pozic. Wedge hráče podrží například v bunkeru, v roughu nebo třeba při ráně z bláta.

Golfové wedge - ilustrační.

První večka, která spatřila světlo světa, byla pitching wedge. Původně se vyráběla jako desítka železo, už tehdy byla velmi univerzální holí. Používala se i pro hru z bunkeru, ale pro tento typ ran nebyla úplně ideální.

Hra z bunkeru byla noční můrou golfistů až do chvíle, kdy profesionální golfista Gene Sarazen vymyslel sand wedge.

Sand wedge a golfová rána z písku.

U své večky upravil spodní hranu hole a aniž to v tu chvíli tušil, učinil jeden z nejdůležitějších golfových objevů. Vytvořil širší a zaoblenější spodní hranu hlavy hole a zvětšil její vyklenutí, takzvaný bounce. Hlava pískem plynule projde, místo aby se do něj zabořila.

Těžký lob

Jak sám název napovídá, gap wedge má překlenout propast mezi pitching wedge a sand wedge. Touto večkou zahraje golfista kratší a vyšší ránu než s pitching wedge, ale delší a nižší ránu než se sand wedge.

Vůbec nejvyšší a nejkratší trajektorii má lob wedge, pro rány zahrané lobkou je typický minimální doběh. Právě proto ji golfisté vytahují z bagu zejména ve chvíli, kdy potřebují přehrát překážku.

 

kategorie wedží

Každá wedge má jiný loft. Označují se písmeny, ale i čísly.

Pitching wedge (PW)                                                      45 – 48 stupňů
Gap wedge (GW)                                                           50 – 54 stupňů
Sand wedge (SW)                                                                  56 stupňů
Lob Wedge (LW)                                                                   64 stupňů

Profesionálové nedají na wedge dopustit, rekreační hráče zase umí pěkně potrápit. "Začátečníci mívají problém wedge trefit, protože se ji snaží podebrat. Vždycky říkám: hlavně nepodebírat!" prozrazuje Važanský.

Jeho další slova ale dokládají, že hra večkou je tak trochu věda: "Například při hře z bunkeru se pod balón ale dostat musíme." Kdo se naučí respektovat jistá pravidla při jejím používání, udělá ze své wedge opravdu nepostradatelného pomocníka.

Phil Mickelson si prohlíží  hůl

(Phil Mickelson si prohlíží hůl. Skvělý Američan byl jedním z protagonistů sporu o nová pravidla.)

Autor:


Témata: Hole, Phil Mickelson
Najdete na iDNES.czmobilní verze