Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zběhl ke golfu od kriketu. Po nedělním triumfu určitě nelituje

Rhys Davies, vítěz Hassan II Trophy 2010. | foto: AP

22 2010
Tomu se říká raketový vzestup! Vloni neměl čtyřiadvacetiletý Rhys Davies plnou hrací kartu ani na druhou evropskou sérii Challenge Tour a najednou je vítězem prestižního turnaje European Tour. Přitom chybělo málo a Wales v něm měl novou hvězdu. Ne golfovou – kriketovou.

"Baví mě hodně sportů, ale kriket obzvlášť. Hrál jsem ho na docela slušné úrovni," říká skromně bývalý walkercupový hráč a úspěšný absolvent americké univerzity East Tennessee. "Těšil jsem se, že budu v kriketu pokračovat, ale golf jsem hrál taky slušně a nakonec jsem se rozhodl pro něj."

V kriketu se sice dostal do velšské juniorské reprezentace, ale pokud měl nějaké pochybnosti o svém rozhodnutí, ty jistě zmizely, když v neděli zvedl nad hlavou Trofej Hassana II. V Maroku zahrál v součtu fantastických 25 ran pod par hřiště.

race to dubai 2010

(v eurech)

1. Schwartzel (JAR) 1 247 691

2. Poulter (Angl.) 1 231 936

3. Els (JAR) 1 103 255

4. Casey (Angl.) 881 984

5. Kaymer (Něm.) 725 734

Hrát nízká skóre, to je Velšanova specialita. V sezoně 2005/06 měl nejnižší průměrné skóre ze všech univerzitních hráčů Spojených států. Profesionálem se stal v roce 2007 a po krátkém rozkoukávání přišel velmi rychlý vzestup.

V loňské sezoně měl v plánu hrát především v Asii, ale až neuvěřitelně popadl za pačesy šanci, kterou mu přinesly starty na Challenge Tour. "Dostal jsem sponzorskou pozvánku na pár turnajů a pokaždé z toho vytěžil co nejvíc. Hrál jsem dobře a doma jsem dokonce vyhrál."

Po výhře ve SWALEC Wales Challenge si mohl naplánovat zbytek sezony. Na Challenge Tour odehrál nakonec jen dvanáct turnajů. ale nesmírně konsistentně: šestkrát se umístil mezi první sedmičkou a dva turnaje dokonce vyhrál. Celkově skončil čtvrtý, což mu přineslo hrací kartu na European Tour 2010.

Rhys Davies - Hassan II Trophy 2010, čtvrté kolo.

Televizní magazín European Tour Weekly si ho pro rok 2010 vybral jako "Sledovaného" (One To Watch). A Davies rychle překonal očekávání. "Je to můj první rok na European Tour, takže nevím přesně co čekat. Ale prostě se soustředím na to, abych hrál každý týden co nejlépe, a připravuju se tak, abych byl schopen vyhrávat turnaje. Pokud k tomu dokážete přistupovat takto, všechno se postará samo o sebe," vysvětloval před pár týdny.

Posun na dvanácté místo finančního žebříčku Race to Dubai (379 151 eur) přinesl na přetřes letošní Ryder Cupu. Vždyť se konec konců bude hrát ve Walesu. "Ne, na to teď vůbec nemyslím," odrazil přešťastný mladík otázku bezprostředně po vítězství. "To je pořád ještě mimo realitu. Teď si chci prostě užívat tenhle fantastický pocit."

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze