Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Závod SP v in-line bruslení v Ostravě: Bastidas spurtoval pro zlato

Závod Světového poháru v in-line bruslení v Ostravě vyhrál Venezuelan Alexander Bastidas | foto: Jiří Seidl, MF DNES

19 2017
Čeští reprezentanti v in-line bruslení skončili na Světovém poháru v Ostravě těsně pod stupni vítězů. Ondřej Suchý čtvrtý a Andrea Lokvencová pátá. Elitní závod na 33 kilometrů na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě ovládli Venezuelan Alexander Bastidas a Němka Katharina Rumpusová, která obhájila loňské prvenství.

„Byl to těžký závod, protože ho komplikoval déšť,“ řekl Bastidas. Na počasí si ale nestěžoval. „Když prší, je to sice problematičtější, musíte jet opatrněji, ale je to pro všechny stejné.“

Bastidas uspěl ve finiši. „Zvládl jsem ho, odrazil jsem nápor soupeřů,“ usmál se. V devítileté historii porubského závodu zvítězil podruhé. „Ostrava je pro mě moc hezké místo. Je tu parádní okruh.“

Suchý: Finiš jsem měl zvládnout lépe

Čeští reprezentanti na kolečkových bruslích byli v Ostravě na Světovém poháru pořádně vidět. Leč na medaili nedosáhli. Nejvýše skončil Ondřej Suchý - čtvrtý... Finiš jsem měl lépe vymyslet takticky,“ prohlásil Suchý.

Jak?
Měl jsem být spíše na čele balíku, protože kluci nebyli tak rychlí. Nechával jsem si spurt až na závěr, ale před cílem se pletli závodníci, kteří byli o kolo zpátky. Neměl jsem kudy jet. A když člověk na tom mokru dává do odrazu více síly, tak je to, jako by šlapal bláto, protože odraz nefunguje jako na suchu. Plácal jsem nohama a nic se nedělo.

Takže deštivé počasí vám vadilo?
To ne, rád jezdím na vodě, ale člověk to musí technicky zvládnout. Na mokru nemá cenu zkracovat či zrychlovat krok, protože to nic nedělá. Potřebný je dlouhý a silný krok.

Je vítězný Venezuelan Bastidas tak výjimečný, že znovu v Ostravě vyhrál?
Minulý týden jsem ho předjel na Světovém poháru v Dijonu, ale tady ten závod vychytal. On není nijak rychlý, ale dělal si místo vpředu, aby šlapal.

Takže důležité jsou i lokty?
To ano, náš sport je hodně kontaktní, takže i ty lokty jsou důležité.

Jaká byla úroveň ostravského závodu?
Tady jsou vždy super závody. Je tady krásná rychlá trať, akorát ten kopec je náročný, tam mnozí odpadávají. Mám to tady rád.

Ve Světovém poháru jste už byl celkově dvakrát čtvrtý. Jaké máte plány pro tento rok?
Znovu bych se rád dostal do nejlepší čtyřky pětky. Ale je fakt, že mi pořád chybí kousek, abych se dostal na bednu.

Ředitel závodu Martin Plecitý označil Venezuelana za světovou extratřídu. „Je to několikanásobný mistr světa. Je moc fajn, že i takové osobnosti k nám jezdí,“ uvedl Plecitý. Čeští reprezentanti před soutěží vyhlásili útok na stupně vítězů. „Snažili se,“ ocenil domácí bruslaře Martin Plecitý.

„Byl tam únik osmi devíti kluků, kteří jeli celou dobu spolu. Naši se pokoušeli jet takticky, ale ti dva Rakušané a Venezuelan měli spurt rychlejší. Ondra Suchý sice byl zase čtvrtý, ale v takové konkurenci závodníků z patnácti zemí to není špatný výsledek.“ Domácí bruslaře srazily i pády.

„Spadl jsme ve spodní zatáčce, takže jsem pak klukům už moc nepomohl. Bastidas i Rakušané jsou papírově lepší než my, ale na domácí půdě jsme je chtěli potrápit více,“ přiznal šestý Michal Prokop.

Štěpán Šváb skončil dvacátý. „Ty bílé šipky na cestě kloužou,“ popsal svůj karambol Šváb. „Na jednu jsem najel, nedíval jsem se do balíku a jak jsem překládal nohu, najednou jsem letěl. Naštěstí do trávy, do měkkého, takže to nebylo tak strašné. Ale ambice jsem měl vyšší.“

Štěpán Šváb dodal, že si do Ostravy hlavně přijel vyčistit hlavu, protože v úterý ho čekají státnice.

V soutěži žen dlouho vedla Běloruska Maryna Zujevaová, jenže dojela čtvrtá. „Nevyšel mi finiš. V závěru mi narozdíl od Polek chyběla podpora družstva, protože jsem našim holkám ujela,“ řekla Zujevaová. „Byl to hodně náročný závod. Nemohla jsem do něj dát všechnu sílu, jelikož asfalt byl mokrý.“

Pátá Andrea Lokvencová má ostravský závod moc ráda. „Je tady nejlepší, ale špatně jsem si rozvrhla síly,“ povzdechla si. „Začala jsem spurtovat dříve, holky se pak rozprostřely a už jsem neměla síly. Ale jsem šťastná, že jsem v konkurenci mistryň světa a Evropy byla pátá.“

Martin Plecitý umístění Lokvencové označil za výborné vzhledem k tomu, že je juniorka.

„Celkově to však byla báječná podívaná. Jen je škoda, že voda vyhnala diváky,“ uvedl ředitel soutěže.

Výsledky World Inline Cup Ostrava

Muži, elite, 33 km: 1. Alexander Bastidas (Venezuela) 55:42,74, 2. Jakob Ulreich 55:42,97, 3. Christian Kromoser (oba Rakousko) 55:43,03, 4. Ondřej Suchý 55:43,23, 5. Reinis Znotins (Lotyšsko) 55:43,62, 6. Michal Prokop 55:43,79, 7. Matěj Pravda 55:44,48.

Ženy, elite, 33 km: 1. Katharina Rumpusová (Německo) 1:04:56,15, 2. Carlotta Camarinová (Itálie) 1:04:56,28, 3. Anna Odlazeková (Slovinsko) 1:04:56,68, 4. Maryna Zujevaová (Bělorusko) 1:04:57,05, 5. Andrea Lokvencová 1:04:58,79.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze